előzetes [koncert] 2008. március 20. csütörtök 12:38
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrColumbus Jazzklub 13. heti programjai 2008. március 26-30. Columbus Jazzklub - Budapest (V.Vigadó tér 4. számú kikötő)
Március 26.
Borbély Műhely
Borbély Mihály - szaxofonok, tárogató, furulyák Szabó Dániel - zongora Horváth Balázs - nagybőgő Baló István - dob
A zenekar öt éve alakult a nép- és világzene, a jazz és a kortárs zene területén egyaránt otthonosan mozgó Borbély Mihály vezetésével, hasonló szellemű és gondolkodású muzsikusok csatlakozásával. Improvizatív zenéjüket a jazz különböző irányzatainak valamint a Kárpát medence és a Balkán népzenei örökségének ötvözése jellemzi, érdekes dallamfordulatokkal, olykor finoman áttetsző, máskor erőteljes ritmusokkal, illetve kortárs zenei elemekkel. 2004-ben Az év jazz együttese eMeRTon díjat kaptak. Meselia Hill című lemezük 2005-ben jelent meg a BMC Records gondozásában, s az album a rangos hazai szaklap, a Gramofon kritikusi szavazásán elnyerte Az év magyar jazz lemeze díjat. Hazai és európai koncertjeik mellett nagy sikert arattak Mexikóban is. Ezen az estén ízelítőt adnak új, felvétel előtt álló lemezük anyagából is. A Hungarian Songbook régi magyar táncdalokat, slágereket, illetve hazai szerzők jazz darabjait mutatja be sajátos feldolgozásban.
Március 27.
Szakcsi-Egri-Jellinek Trió
Szakcsi Lakatos Béla zongora Egri János nagybőgő Jellinek Emil (Emilio) dob
Szakcsi Lakatos Béla a magyar dzsessz egyik legnagyobb formátumú képviselője. A hatvanas években a gitáros Kovács Andor zenekarában kezdte pályafutását, és az igazi siker 1970-ben jött el, mikor Pege Aladár kvartettjével hatalmas sikert aratott Montreux-ben. Ez indította el nemzetközi karrierjét, melynek csúcsát a Special EFX-szel készített lemezek, illetve a nyolcvanas-kilencvenes évek fordulóján a legendás GRP kiadónál megjelent négy szólóalbum jelenti. Zenésztársainak névsora lenyűgöző: Victor Bailey, Terri Lyne Carrington, Art Farmer, Omar Hakim, George Jinda, Carmen Jones, Dave Weckl, Frank Zappa. Az utóbbi időben figyelmét megosztja Új Magyar Gypsy Jazz nevű projektje, illetve a kortárs zene magyar nagyjainak tolmácsolása között, de mindezek mellett arra is jut ideje, hogy új felállású triójával játsszon. Egri János tizenhét éves kora óta aktív színpadi muzsikus és jelenleg az egyik legkeresettebb jazz bőgős Magyarországon. Szinte minden neves magyar jazzmuzsikussal játszott együtt, így Szakcsi Lakatos Bélával, Babos Gyulával, Snétberger Ferenccel, Tony Lakatossal vagy Dresch Mihállyal. Megalakulása óta állandó tagja a Trio Midnight-nak és gyakori résztvevője Oláh Kálmán más formációinak is. Jelinek Emil (Emilio) már 16 évesen az ország kiemelkedő jazz zenészei oldalán játszhatott, mint Babos Gyula, Szakcsi Lakatos Béla, Egri János. Húszévesen, 2001-ben Brüsszelben elnyerte az év legjobb európai jazzdobosa címet. Sokoldalúságát dobosként, énekesként és különleges beat-box technikájával egyaránt bizonyítja, mind a jazz, mind a popzene területén.
Március 28.
Berkes Balázs Trió
Vukán György zongora Berkes Balázs nagybőgő Lakatos Pecek András dob Special guest: Szalóky Béla harsona
Berkes Balázs 1962-ben végzett a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola nagybőgő szakán és 1978-ig a Magyar Rádió Tánczenekarának, majd a Stúdió 11 zenekarnak volt tagja. Rádiós, televíziós munkája mellett különböző jazz együttesekben játszott, hazai és külföldi partnereit, akikkel fesztiválokon, versenyeken, koncerteken és stúdiókban szerepelt, talán ő maga sem tudná felsorolni. Néhány kiragadott név a külföldi sztárok közül, akikkel alkalma volt együtt muzsikálni: Jiggs Whigham, Kay Winding, Kenny Wheeler, Albert Mangelsdorff, Tony Scott, Teddy Wilson, Stepko Gut, Frank Foster, Paquito DRivera, Ted Curson, Charles Tolliver, Anette Lowman, Steve Grossman, Art Farmer, a Golden Gate Quartet és a környező országok vezető jazzmuzsikusai. A magyar élmezőnyben is kevesen vannak, akikkel nem szerepelt. Alkalma volt bemutatkozni Havannától Palermóig számtalan rangos fesztiválon: Prága, Bled, Varsó, Nürnberg, Belgrád, Ljubljana, Göttingen, Leverkusen, Pori stb. Négyszer hívták meg Montreux-be, ahonnan már 1968-ban a Tomsits együttessel a Sajtó és kritikusok díjával térhetett haza. 1965 óta a Bartók Béla Zeneművészeti Szakiskola Jazz tanszakán, 1993-tól a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Jazztanszékén tanít, docens. Berkes Balázs számtalan formációban játszott, de igazi világa, saját nyilatkozata szerint is a triómuzsika zongorával és dobbal. Már csak zenei előélete folytán is zenei mindenevő. Örömet talál a kortárs jazzben, a latin jazz világában, a be-bop és hard-bop zenei nyelvezetében, technikai korlátai már régen nincsenek.
Március 29.
Babos Project Special
Babos Gyula - gitár Szakcsi Lakatos Róbert - zongora Veres Mónika - ének Takács Donát - nagybőgő Balogh László - dob
Közép-Európai-Kortárs-Zenekar - Babos így nevezi a formációját. „A térség zenei kincseit szeretném integrálni az általam képviselt improvizatív összefoglaló zenébe. Ehhez fantasztikus partnereket találtam. A zongorán Szakcsi Lakatos Róbert játszik, aki a bázeli Zeneakadémia klasszikus, majd jazz tanszakán tanult. Legjelentősebb elismerése a Montreux-i jazz zongora-verseny első díja. Dobokon a fiatal tehetség, Balogh László, nagybőgőn Takács Donát játszik. A különleges adottságú Veres Mónika énekkel, s éneken alapuló hanghatásokkal járul a zene megvalósításához.”
Március 30.
Perico Sambeat Quartet (Spanyolország)
Perico Sambeat szaxofon Bernardo Sassetti zongora Javier Colina basszusgitár Marc Miralta - dob
Perico Sambeat fuvolistaként indult, majd 1991-ben New Yorkba költözött, ahol neves jazz zenészekkel játszott együtt (Jimmy Cobb, Lee Konitz). Autodidaktaként tanult szaxofonozni, majd hamarosan az amerikai jazz klubok és fesztiválok rendszeres szereplője lett. Játszott többek között Pat Methenyvel, Louis Bellsonnal, Bob Mintzerrel, Michael Breckerrel. A kvartett műsorán Perico kompozíciói mellett jazz standardek és tradicionális latin számok átiratai szerepelnek. Bár a kompozíciók gyökerei a klasszikus jazzhez nyúlnak vissza, világosan felismerhetők a kortárs zene, vagy az afrikai és flamenco hatások is. A quartet - melynek tagjait a spanyol jazz élet legkiemelkedőbb muzsikusai között tartják számon - több éve változatlan felállásban játszik, aminek következtében együttes játékuk kimunkált, gazdag a négy muzsikus spontán interakciója nyomán. Mindannyian számos lemez felvételén működtek közre, melyek közül kiemelendő a Lola Records gondozásában kiadott Perico 2000 című album.