előzetes [koncert] 2008. március 9. vasárnap 17:34
nincsen hozzászólás
szerző: BandiGogol Bordello a PeCsában 2008. április 8. Budapest - Petőfi Csarnok
A Gogol Bordello az évek folyamán lassanként bejárja Budapest jelentősebb koncerthelyszíneit. Két alkalommal a Szigeten, és tavaly novemberben az A38-on ötösre vizsgázott csapat most a PeCsát fogja pattanásig megtölteni.
Akinek a tavalyi két és fél órás dugig tömött teltházas koncert nem lett volna elég, az most újra felkötheti a nadrágját. De küzdelemre, vérre és örömkönnyekre számíthat az is, aki eddig még csak szomszédjának/ osztályfőnökének/ másnapos kollégájának/ kedvenc hentesének/ kedvenc csaposának/ kedvenc unokájának elbeszéléséből értesült az ukrán-magyar-roma szimbiózisból született Eugene Hütz és bandájának a Gogol Bordellonak létezéséről.
Aki ismeri az együttest, a következő sorokat nyugodtan átugorhatja, és elkezdheti körbetelefonálni az ismerősöket, hogy megszervezze magának az április 8.-i Bordello koncert előzményeit, a koncertjegy vásárlás módját, satöbbi. A többiek meg e sorok átfutása után fogják ugyanezt tenni.
Munkácsról származó Eugene Hütz hazájában ismert underground arc volt, aki számos punkzenekarban játszott, de írt fanzine-okba, és koncertszervezéssel is foglalkozott. A csernobili katasztrófa után egész családját evakuálták, és ha már így történt, meg sem álltak Amerikáig, ahova 1993-ban érkeztek, és a mai napig is New York ukrán kolóniájában élnek. Eugene szintén zenész ukrán emigráns barátaival eleinte sima orosz lakodalmas zenét játszott, majd némi szellemi vérátömlesztés után feloldódva a new york-i undergroundban alapította meg zenekarát, és adta ki 1999.-ben első lemezét a Voi-La Intruder-t. Tessék megkapaszkodni: a bandát eredetileg Hütz and the Béla Bartóks-nak hívták, de Hütz elmondása szerint az Államokban nincs olyan ember, aki tudná, ki a vér az a Béla Bartók, és szerinte Gogolt sokkal többen ismerték. Tehát ezek szerint minden amerikai tisztában van azzal, hogy aki számít, Gogol Köpönyegéből bújt ki, ahogy azt a magyar diákok fejébe verték a kilencvenes években. Így keresztelkedett át a zenekar az elegáns Gogol Bordello névre.
Mindegy, lépjük túl ezen (bár azért megjegyezném, hogy él egy Béla Fleck ezen a földön, a többszörös Grammy-díjas amerikai bendzsós, aki Bartók iránti tiszteletből vette fel az autentikus Béla nevet). Az tény, hogy Gogol Bordello napjaink igen meghatározó, magukat halmozottan hátrányos helyzetű gypsy punknak definiáló csapata olyan eredeti zenei keveredést hozott létre az idők folyamán, hogy attól minden jóérzésű punknak feláll a taréja. Számos nagyhírű fesztiválon játszottak már, olyan nevekkel turnéztak együtt, mint a Primus, vagy a Flogging Molly és túlvannak öt stúdiólemezen. Zenéjük félúton van Goran Bregović és a Clash között, de valószínűleg ha a Pogues-os Shane MacGowan-el kéne egy asztalhoz ülniük, nem jönnének zavarba. Koncertjeiken brecht-i hagyományokat idéznek, és büszkén nyúlnak az elektromos gitárhoz és a tangóharmonikához egyaránt. Zenéjükben jól kiegészíti egymást a kelet európai cigányzene, a jamaicai reggae, a ska, a balkáni és orosz népzene, így egy igazán eklektikus, tarkabarka, ízes, mulatós zene bontakozik ki. Mit is lehet mondani még egy olyan zenekarról, kiknek tagjai között jól megfér az izraeli az ukránnal, az orosz az etiópiaival és a floridaival? Gyúrjunk április 8.-ára, hogy testben és lélekben megerősödve alkalmasak legyünk eme eklektikájában is egységes, előremutató zene befogadására.