szerző: PjotrFókuszban a gitár 2008. január 9-19. Budapest – Columbus Jazzklub (V.Vigadó tér 4. számú kikötő)
Január 9.
Cornelio Tutu Band
Oláh Zoltán zongora Cornelio Tutu gitár, ének Oláh Péter basszusgitár Perger Guszty István ütőhangszerek Csomós Ferenc dobok
A latinos ritmika csengése ihlette meditatív légkör az alvás és ébrenlét közötti békés gondolkozás alkotja a kézzelfoghatatlanul elragadót Tutuék zenéjében. Olyan szövevényes és átható, hogy még talán Pat Metheny-t, vagy Chick Coreá-t is elbűvölnék vele. Talán ez a zene hiányzott a magyar atmoszférából, mely minden élethelyzethez alkalmazkodva csöndesíti el a napok közben felhalmozódott gondok sokaságát. Átjárót képez az élő és megélhető zene síkjai között. Klubhangulatú, nyitott és barátságos. (Music.hu)
Január 10.
Oláh Szabolcs Quartet
Mester Dániel szaxofon Oláh Szabolcs gitár Soós Márton bőgő Majtényi Bálint dob
Az Oláh Szabolcs Quartet 2002 óta változatlan felállásban működik, tagjai valamennyien a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz tanszakának hallgatói voltak. Megalakulásukhoz sajátos és egyedi ízlésviláguk azonossága vezetett, mely kompozícióikban és a zenekar megszólalásában is érezhető. Koncert repertoárjuk mára kizárólag Oláh Szabolcs, Mester Dániel és Soós Márton szerzeményeiből áll. A quartet tagjai pályájuk során együtt és külön-külön is számos szakmai elismerésben részesültek. 2004. novemberében a Belvárosi Lipót Napok keretében megrendezett jazz versenyen a zenekar első helyezést ért el. Oláh Szabolcs a 2000-ben megrendezett Ifjúsági Jazz Fesztiválon a legjobb szólista díját kapta, 2004-ben a II. Jazz Zeneszerző és Hangszerelő Verseny első helyezettje volt hangszerelés kategóriában, majd 2006-ban elnyerte a Lakatos Ablakos Dezső Jazz előadóművészi ösztöndíjat. Mester Dániel 1991-ben egy országos klarinét verseny 1. díjasa volt. Soós Márton a már említett Ifjúsági Jazz Fesztiválon a legjobb hangszeres előadó különdíját kapta. Első albumuk Inner Spring címmel jelent meg a közelmúltban.
Január 11.
Gadó Gábor-Dukay Barnabás-Geröly Tamás Trió
Gadó Gábor gitár Dukay Barnabás zongora Geröly Tamás dob
Gadó Gábor a Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola jazz tanszakán Babos Gyula növendékeként végzett 1983-ban, ezt követően élvonalbeli magyar jazz muzsikusok együtteseiben szerepelt. Később nemzetközi formációkban is egyre gyakrabban tűnt fel. Első zenekarát Joy névvel szervezte meg, s azzal Cross Cultures címmel készített lemezt. Saját nevén 1991-ben jelent meg első albuma, a Special Time. 1995-ben Franciaországba költözött, de átmenetileg Londonban is élt. Öt év múltán Párizsban alakult meg a Gadó Gábor Quartet, melyben Matthieu Donarier tenorszaxofonon, Sébastien Boisseau nagybőgőn és Joe Quitzke dobon játszik. Francia társaival Greetings from the Angel címmel készítette első albumát, melyet a Homeward és a kimagasló sikerű Orthodoxia követett. 2003-ban elnyerte a francia LAcadémie du Jazz által az év európai dzsesszművészének évente odaítélt Bobby Jaspar életműdíjat, mely munkásságának eddigi legrangosabb elismerése.
Dukay Barnabás zeneszerző a Zeneakadémia tanára, aki műveinek megszólaltatásában is gyakran közreműködik. Az Új Zenei Stúdió tagjaként számos külföldi és hazai mű magyarországi bemutatóján vett részt. Kiválóan zongorázik, sokféle zenei stílusban képes improvizálni, akár órákon keresztül - növendékei csodálatára, barátai örömére. Geröly Tamás dobos, ütőhangszeres a Dresch Quartetben továbbá Szabados György zenekarában tört fel a 80-as években. A 90-es évek végétől a Dél-alföldi Szaxofon együttes zenésze. Az Erkel Ferenc Zeneművészeti Szakközépiskola tanára. Valószínűleg ez is közrejátszik abban, hogy egyre többet szerepel fiatal, pályájukat most kezdő, tehetséges zenészekkel.
Január 12.
Birta Trió
Birta Miklós - gitár Mits Gergő - basszusgitár Szendőfi Péter - dob
Birta Miklós saját együttese mellett több zenekarban játszik (Fusio Group, Nalanda, Vasvári Pál, Krysztof Zawadski formációi). A koncertezés mellett a székesfehérvári Kodolányi János Főiskola jazz tanszakának tanára csakúgy, mint Mits Gergő és Szendőfi Péter. Péter a Fusio Group vezetője, emellett Gergővel együtt a Romhányi Trió tagja. A Birta Trió első lemeze 1998-ban jelent meg Next Generation címmel, a második Hey Kids! címmel 2004-ben.
Január 16.
Gyárfás István Trió
Gyárfás István gitár Czakó Péter akusztikus basszusgitár Cseh Balázs dob Vendég: Fábián Juli - ének
Gyárfás István a fiatalabb muzsikusgeneráció jeles képviselője. Diplomáját a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem jazz tanszékén szerezte. Másfél évtizede alakította trióját, amellyel 1995-ben készítette el Live At The Jazz Café című első CD-jét. Gyárfás zenei példaképei Wes Montgomery és más mainstream jazz óriások. Hazai koncertek mellett nagy sikerrel szerepeltek a közelmúltban Ausztriában, Dániában, Németországban és Romániában. Az együttes zenéje leginkább kellemes, standard jellegű jazzként írható le. Repertoárján megtalálhatóak mind az ismertebb jazz klasszikusok, mind a csemegének számító különlegességek a swing, a blues és a latin zenei világából.
Január 17.
Fourtunes
Horányi Sándor gitár Kollmann Gábor - szaxofon Lutz János - nagybőgő Sramkó János dob
A jellemző hangzás poszt-bop, de egyáltalán nem ragadnak le ebben a kategóriában. A kvartett repertoárját színesítik latin és rock kompozíciók is. A kvartett jellemzője a nagy dinamikai spektrum és a sokszínű interpretálás. Standardek helyett eredeti anyaggal jelentkeznek, az altszaxofonos Kollmann Gábor és a gitáros Horányi Sándor szerzeményeivel.
Január 18.
Szalay Gábor Quartet
Szalay Gábor gitár Szakcsi Jr - zongora Pecek Lakatos Krisztián - bőgő Balázs Elemér - dob
Szalay Gábor a mainstream jazz gitár rendkívül tehetséges képviselője, a lendületes, harmonikus rögtönzés mestere. Barátaival, zenésztársaival saját szerzeményeket és standardeket játszanak.
Január 19.
Babos Project Special
Babos Gyula - gitár Szakcsi Lakatos Róbert - zongora Hárs Viktor - bőgő Balogh László - dob Veres Mónika - ének
Közép-Európai-Kortárs-Zenekar - Babos így nevezi a formációját. „A térség zenei kincseit szeretném integrálni az általam képviselt improvizatív összefoglaló zenébe. Ehhez fantasztikus partnereket találtam. A zongorán Szakcsi Lakatos Róbert játszik, aki a bázeli Zeneakadémia klasszikus, majd jazztanszakán tanult. Legjelentősebb elismerése a Montreux-i jazz zongora-verseny első díja. Dobokon egy új felfedezett, Balogh László, basszusgitáron és bőgőn a méltán elismert Hárs Viktor játszik. A különleges adottságú Veres Mónika énekkel, s éneken alapuló hanghatásokkal járul a zene megvalósításához.”