előzetes [koncert] 2007. december 9. vasárnap 13:48
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrDely Dávid és a Tumba y Quema a Gödörben 2007.december 11, 21:00. Budapest - Gödör klub
Son Maloso címmel megjelent a kolumbiai-magyar Dely Dávid és a Budapesti Fringe Fesztivál szakmai különdíját elnyert zenekara, a Tumba y Quema régóta várt első albuma. Valódi „tribalglobal”, kolumbiai népzenétől átitatott afro-karibi világzene a szó legjobb értelmében.
Nem kis út vezetett idáig, zenei és földrajzi értelemben egyaránt, Afrikától Latin-Amerikáig és Kolumbiától Magyarországig. Dávid a magyar ütőhangszeres Dely István és a kolumbiai dalszerző-énekesnő Leonor gyermekeként 1976-ban a kolumbiai Bogotában látta meg a napvilágot. A család később az ország karibi tengerpartjára költözött, Cartagena, majd Barranquilla városába, ahol mindig is a legerősebbek voltak az afro-kolumbiai népzene és folklór gyökerei, és ahonnan elindulva Gabriel García Márquez mágikus realizmusa meghódította a világot. Dávid zenei fejlődésére már gyermekkorában, az apja vezette ütőhangszeres iskolában meghatározó hatással volt az afro-karibi dobok lüktetése és az indián furulyák jellegzetes hangja. Öccsével, Shangóval több mint 15 éven keresztül játszott a szülei által alapított Millero Congo zenekarban, ahonnan többek között a zenei kísérletezésre való hajlamot kapta örökségül.
Később a tengerpartról az ország fővárosába, Bogotába költözött, ahol Tumba y Quema néven megalapította saját zenekarát. A spanyol kifejezés egyfelől a trópusi esőerdőkben alkalmazott égetéses erdőirtási technikát jelenti, átvitt értelemben pedig arra utal, hogy ha az ember az újhoz akar eljutni, először el kell égetnie a régi limlomot. A tumba szót ráadásul Latin-Amerika egyes vidékein különféle dobok és táncok megnevezésére is használják. Miután feleségével, Claudiával 2001-ben apja egykori hazájába, Magyarországra költöztek, Dávid a már védjegyeként használt néven, az eredeti szellemben alakította újjá zenekarát nyitott, kísérletező, sokoldalú fiatal magyar muzsikusokból. A későbbiekben öccse, a dobvirtuóz Shangó is Magyarországra költözött az Egyesült Államokból. A Tumba y Quema azóta megfordult az összes jelentősebb hazai világzenei fesztiválon és számos jól ismert alternatív klubban. Számaik többsége Dávid saját szerzeménye, kolumbiai és afro-karibi ritmusokra épülnek, és a legkülönfélébb globális zenei hatásokkal vannak megspékelve. Zenéjük mindig a karibi térségre, a fajták és kultúrák e különleges olvasztótégelyére oly jellemző életörömöt sugározza. A Tumba y Quema elnyerte a Budapesti Fringe Fesztivál szakmai különdíját. Az Artisjus ösztöndíjának segítségével született meg első lemezük, a 13 dalt tartalmazó Son Maloso.