kultúra [előadás] 2007. november 18. vasárnap 15:33
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrSzent Erzsébet Misztériuma - Legenda és valóság - Oratórikus életrajz egy felvonásban 2007. november 18. vasárnap, 19:00. Budapest - Páduai Szent Antal plébániatemplom (XIV. Bosnyák tér 6-7)
Legenda és valóság. Múlt és jelen. Az 1200-as évek és a XXI. század Európája, Német- és Magyarországa. Hogy mi a kapocs? Egy igazán különleges zenemű, egy oratorikus életrajz, a Szent Erzsébet Misztériuma, melyet az Ungarischer Akzent, a Németországi Magyar Kulturális Évad keretében már bemutattak Eisenachban, majd Berlinben is hallhatja a közönség most pedig eljut végre hozzánk is. A Zuglói Önkormányzat támogatásával november 18-án, vasárnap este 7-től Budapesten, a Bosnyák téri Szent Antal templomban derül ki, mennyire modern nő is volt II. Endre lánya...
Természetesen az apropót, hogy egy ilyen különleges művel emlékezzenek Szent Erzsébetre, egy kerek évforduló adta. 800 éves született ugyanis a fiatalon elhunyt királylány, aki 4 évesen került Németországba, ahol később thüringiai Lajos felesége lett habár gyerekkorában az őrgróf bátyjával jegyezték el, csakhogy Hermann 19 évesen meghalt. Életét fiatalkorától kezdve a szegények és a rászorulók támogatásának szentelte, valamint gyerekmenedékhelyet és kórházat is alapított. Erzsébet korán elkezdte a vezeklő életmódot: gyakran böjtölt, ostorozta magát, vezeklőövet hordott. Megannyi csoda is kötődik nevéhez, közülük a legismertebb, amikor el akarta titkolni, hogy kenyeret visz gondozottjainak, s ezért sógora kérdésére azt válaszolta, rózsák vannak a kosarában. S amikor megmutatta azt, valóban virágok is voltak benne, Isten nem akarta ugyanis, hogy az asszony hazudjon. Nem csoda hát, ha IX. Gergely pápa szentté avatta 1235-ben.
S az sem véletlen, hogy oly sok zenei és irodalmi mű szól róla. Ezekre épül a most hallható Szent Erzsébet Misztériuma. Az oratórikus életrajz korabeli egyházi énekek, népdalok, illetve a róla írott klasszikus művek, valamint prózában életrajza, s a legendák alapján idézi meg a szent alakját, illetve a történetben helyet kap egy XXI. századi szemlélő is a két narrátor egyike , aki Erzsébet alakját próbálja megfejteni, s kideríteni, miért is csodáljuk őt még korunkban is, miért is klasszikus ideál és modern nő ő egyszerre... Természetesen a mű zenei része egy fiatal női hangra épül. Nem akárki énekli ezt a szólamot: az ismert népdalénekes, előadóművész, Palya Bea. Őt kíséri a 16 tagú, régi egyházi zenék tolmácsolásában elhivatott Szent Efrém kórus, valamint a Budapesti Énekes Iskola női kara.
Különleges, nem mindennapi estének néz hát elébe, aki november 18-án megismerkedik Szent Erzsébet életével és legendájával zenében és prózában!