szerző: frankyKaláka Fesztivál - a záró nap 2007. július 15. 18 óra - Diósgyőr, Vár
Vasárnap, akkor sajnos a fesztivál program utolsó, leginkább várt, mégis a buli végét jelentő napja. A délelőtt több lehetőséget kínál a fesztiválozók számára: 1. kialussza magát, esetleges mámorát, 2. fogja magát és beül a kocsijába (ha azzal érkezett) és bejárja a környéket és megnézi érdekességeit. Ezekből ajánlunk néhányat a teljesség igénye nélkül: kihagyhatatlannak tűnik a sárospataki vár. A Közelben van Monok, Kossuth szülőhelye, vagy Mád az egyetlen felújított barokk zsinagógával. Boldogkőváralja felett van a vár, amiből magával ragadó panorámában gyönyörködhetünk. Vizsolyon megtekinthetjük az első magyar nyelvű Biblia egyik példányát. Ha kicsit töb időt szánunk az utazgatásra, akor az aggteleki cseppkőbarlang rendszere is megtekinthető.
Na, de térjünk vissza a fesztiválra, virtuálisan és programajánlás szerint is. Az utolsó estét Bognár Szilvia és Zenekara indítja a Várszínpadon. Koncertje egy asszony életútját meséli el a születéstől a halálig. Az egyes életszakaszok, illetve jelentősebb életfordulók eseményeit egy-egy népdal jeleníti meg. A zenét Kovács Zoltán komponálta népzenei dallamok felhasználásával. A résztvevő zenészek a hazai népzenei, jazz, illetve világzenei produkciók neves előadói. Őt a Nakiara együttes követi egyenesen Olaszországból, pontosabban Szicíliából. Lehet feltenni a napszemüvegeket és a fekete halszálkás öltönyöket! A szicíliai zenekar repertoárján a 20. század első felének népdalai, a görög tengeri és Kis-Ázsia nyugati partvidékének dallamai szerepelnek, de a tradicionális muzsikát maguk is feldolgozzák, hangszerelik. Kizárólag akusztikus hangszereken játszanak, számunkra különösen érdekes instrumentumokon, mint például az arab lant, vagy a galíciai duda.
Este nyolctól a fesztivált megálmodó, létrehozó és annak nevet adó Kaláka következik. Őket mndenki ismeri , ezért csak annyit mondunk, hogy éppen 10 évvel idősebbek a fesztiválnál. A diósgyőri várba már szinte hazajár a Técsői banda, akik Ukrajnából érkeznek. A kárpátaljai Máramarosszigeten együtt élő népek (ruszin, magyar, román, szlovák, zsidó, cigány) muzsikáját játsszák rendkívül szuggesztív erővel. Hívják őket lakodalmakba, keresztelőkre, temetésekre, ahol természetesen a meghívók muzsikáját húzzák, ugyanakkor nagy hozzáértéssel és ízlésen ötvözik a népcsoportok dallamait, amely egy kiváló áttekintést ad a térség néprajzi összetételének zenei kultúrájáról.
A Csík zenekar ezúttal a Kispálból ismert Lovasi Andrással kiegészülve érkezik a fesztiválra. A 15 éves zenekar meghatározó szereplője a hazai népzenei életnek és táncház-mozgalomnak. Az együttes tradicionális magyar népzenét játszik, hagyományos felállásban. A zenekar minden tagja virtuóz muzsikus. Izgalmas, érdekes - és ebben a műfajban egy kicsit szokatlan - vállalkozás volt, amikor közös lemezt adtak ki Lovasi Andrással. Erről az albumról is hallhat majd dalokat a nagyérdemű.
A program utolsó fellépője a Zurgó lesz. Az együttes 1993-ban alakult azzal a céllal, hogy a moldvai csángó magyarok zenéjét kutassa, a mesterektől megtanulja és közkinccsé tegye. Éppen ezért előadásmódjuk az eredeti hangzással azonos, és hangszereik is hangszereik is tradicionálisak. A zenekarnak nagy szerepe van abban, hogy a moldvai csángó itthon és külföldön is nagyon népszerű. Táncházukkal, valamikor hétfő kora hajnalban véget ér a 28. Kaláka Fesztivál. Mi pedig kérjük a következőt!
Jegyárak:
Napijegy: 2.800 Ft
Bérlet - elővételben: 5.200 Ft - a helyszínen: 6.200 Ft