előzetes [fesztivál] 2007. június 27. szerda 10:49
nincsen hozzászólás
szerző: Sziget.HuBahia, Bahia, Bahia a Szigeten 2007. augusztus 8-15., Budapest - Óbudai-Sziget
A kelet-európai régió változatos zenei világát tizennégy különböző nemzetiségű hazájukban nagy neveknek számító zenekar mutatja be az idei Bahia Színpadon. Fontos célkitűzésünk, hogy erősítsük a Sziget «kulturális híd» szerepét Európa keleti és nyugati fele között. mondta Kardos József, a Sziget programigazgatója. Lesz itt tehát a magyar fellépők mellett - macedón pszeudó-emigráns kabaré, cseh kísérleti zene, szlovák reggae, kortárs-etno lengyel tánczene, ukrán hiphop, és megannyi igazi zenei csemege. A jubileumi, 15. Sziget augusztus 8-15-között várja látogatóit.
Keletről jön a legújabb rockszenzáció, nem nyugatról írta 1971-ben a New Musical Express az LGT megalakulása kapcsán. A Sziget Bahia Színpada 2007-ben ad bizonyságot, hogy a kelet-európai zene önmagában is egy külön világ, mély és izgalmas gyökereivel, pezsgő zenei életével. A régió bemutatása több szempontból is fontos. Egyrészt a Szigetre érkező nemzetközi szakmai közönség kifejezetten igényli, hogy láthasson kelet-európai zenekarokat, másrészt a nemzetközi és a hazai közönség is lássa és hallja, hogy az ismert, nagy sztárokon kívül is van élet és nem is akármilyen! A Bahia színpadon tizennégy, különböző nemzetiségű és stílusú remek, hazájukban nagy neveknek számító zenekar képviseli majd a régió tizennégy országát.
A Disciplin A Kitschme Közép-Kelet Európa egyik rockzenei legendája. 1982-ben alakult, poszt punk irányból indult ex-jugoszláv zenekar több szempontból is formabontó produkció.
Az 1995 óta létező macedón Foltin szürreális, érzelmes és táncos zenei kevercs, csupa, első hallásra talán nehezen összeilleszthető elemből: macedón népzene, etno-punk, diszkó, bossa, klezmer, kísérleti zene. Az alkotók szándéka szerint a keletet a nyugattal összekötő sosem hallott muzsika, a Foltin szavaival: pszeudó-emigráns kabaré.
A 2000-ben alakult cseh FruFru a komoly hagyományokkal rendelkező cseh kísérleti színtér egyik legizgalmasabb reprezentánsa, melynek tagjai korábban olyan elismert cseh művészekkel is dolgoztak, mint a hazánkban is respektált Iva Bittova vagy Pavel Frajt.
A műfaj hazai rajongói számára ismert és kedvelt szlovák Polemic a reggae és a ska tiszteletbeli és meghatalmazott nagykövete északi szomszédainknál. A zenekar tizenkilenc éve pörgeti és ringatja a ritmusokat és a közönséget lankadatlanul, tíz országban több mint nyolcszáz koncertet adott és olyan ászokkal lépett fel együtt, mint a Skatalites, a Selecter, a Ska P, Dr Ring-Ding, a Presidents Of The USA, vagy éppen a magyar Ladánybene 27
Bátran állítható, hogy az 2004-ben alakult vilniusi zenekar, a Fusedmarc, a Baltikum jelenlegi legfontosabb popzenei produkciója, mely a glóbusz bármelyik pontjára letéve képes libabőröztetően friss, világszínvonalú műsort bemutatni.
2004-ben alapított lengyel Psio Crew a helyi népzenét huszonegyedik századi formába öntve dzsessztől a hiphopig és a raggamuffinig -, mégis autentikusan mutatja be, egy bájos énekhanggal megfejelve, mi a kortárs-etno lengyel tánczene.
A Laibach után és mellett a legismertebb szlovén zenekar érkezik első alkalommal a Sziget Bahia színpadára. Az 1993-ban alakult és számos átalakuláson átesett Srečna Mladina a szlovén alternatív zenei színtér oszlopa, amely punk attitűdtől eljutott a balkán zenei hatásokkal kevert alternatív-art rockig.
A Vuneny kollektívája elektro-akusztikus, eklektikus, karakteres atmoszférájú, filmszerű koncepciókkal variáló műsorral mutatkozik be a Bahia színpadán.
Talán a legismertebb bolgár rockzenekart, a Wickedát köszönthetjük ismét a Szigeten, ezúttal a Bahia színpadán, mely 1999-es első lemezének megjelenése óta számtalan koncertet adott a világ különböző pontján Magyarországtól az Egyesült Államokig, számtalan embert megtáncoltatva lüktető, rockos-etnós-funkos-reggae-s-skás muzsikájával, amely bizarr, de egyaránt kedves Manu Chao- és Biohazard-rajongónak.
A külföldön Bitter Moon néven is játszó Luna Amara a fiatal román közönség egyik idolja, új hőse, teljes mellszélességgel vállalja fel ennek a korosztálynak az attitűdjét, mely nem kíván semmilyen közösséget vállalni az idősebb, korrumpálódott generációkkal, mégis tenni kíván a hazájáért. Az 1999-ben még Tanagra Noise néven alakult kolozsvári zenekar pár tagcsere után változtatta nevét a mostanira, és azóta Románia egyik legismertebb alternatív, népzenei motívumokat is beleszövő rockzenekarává nőtte ki magát.
A TNMK Ukrajna legsikeresebb hiphopzenekara (TNMK: Tanok na Maydani Kongo, azaz Tánc a Kongó téren). Az okos, csípős szöveget író, 1990-ben, Harkovban alakult zenekar tagjai lemezeiken és fellépéseiken sokkal inkább a hagyományos hangszereket részesítik előnyben, mint a dobgépet és a samplereket. Igazi kortárs fúziós zenét játszanak elementáris előadásban, ahol a hiphop mellett ugyanúgy kihallhatók a dzsessz, a rock, mint a funk elemei. 2005-ös lemezüket az év lemezének választotta a legnagyobb ukrán zenei portál, a music.com.ua.
Sebészi precizitással felépített muzsika: valahogy így jellemezték egyszer a három egyetemi hallgató, Tin Oberman, Janko Novoselic, Luka Vrbanic (építész-, orvostanhallgató és konzis) által alapított zágrábi Bilk zenekart, és valóban, a megalakulás óta eltelt nyolc év során olyan jellegzetes hangzást hoztak létre, amely mára védjegy. Debütáló albumuk címe, This Bilk is Radioactive tökéletesen jellemzi dobbal-basszussal-szintetizátorral-gitárral felépített breakbeat-energialöketüket, mellyel Horvátországon kívül már Ausztriában is komoly feltűnést keltettek
És íme, itt a lett rock legújabb hírnöke, az 1999-ben alakult Double Faced Eels (DFE): a négytagú rigai alternatív rockzenekar már 2004-es első kislemezével a lett rádiók slágerlistáinak élére ugrott, azóta minden egyes kislemezük, nagylemezük, koncertjük reveláció.
Az észt fiú-rockzenekar, az Ursula zenéjében az acapella éneklés, a fehér-reggae jegyei, míg szövegeiben a durva, mocskos szex van jelen és főleg ezek teszik nagyon népszerűvé őket a Baltikum területén.
A hazai együttesek koncertjei az eddiginél is nagyobb izgalmat jelentenek majd. Fellép például a kiváló Úzgin Űver, a hazai kísérleti world music máig legizgalmasabb együttese, vagy a John Zorn és Astor Piazzola világát a Sirály kockás terítőjén tánczenévé összeműtő Chakrahacker, a csodálatos női vokálokkal álombéli népzenéjét elővarázsló Egy Kiss Erzsi Zene, az elbeszélő jazz-punk és a dadaista drumnbass nagyágyúi, a Tudósok, a magyar ősmetál legkeményebb sámánjai, a Korog, az underground, az etnó és a jazz egyik legfinomabb ötvözetét hozó legendás Kampec Dolores, a hip-hop-ot az ősetnóval és jazz-el ötvöző Zuboly, a szemtelenül fiatalon Ausztriában befutott Kiss Zoltánnal erősített funkbreaks szextett, az Ez a divat, a New Yorki avant-jazzt a nyolcker etnójával hibridáló kiváló Pop Ivan, a magyar punk legtiszteletlenebb professzorai, a Flash, minden idők legnagyobb magyar zenekara, a Bizottság egyetlen utódegyüttese, a kiváló dada-jazz efZámbó Happy Dead Band, és még hosszasan sorolhatnánk.