szerző: PjotrPályázz kisfilmmel a nagy filmek városába A pályázat beküldési határideje: 2007. augusztus 15.
Filmes vagy? Vagy filmes szeretnél lenni? Ha van egy videokamerád, hozzá egy jó sztorid, és titkon mindig arra vágytál, hogy eljuss Hollywoodba, most itt az alkalom!
Az AXN, a Sony Pictures Entertainment akció- és kalandcsatornája a UPC kábeltelevíziós szolgáltatóval közösen Rövidfilm pályázatot hirdet, amelyre bárki beküldheti, bármilyen témájú és tartalmú, 1 és 7 perc közötti időtartamú kisfilmjét. A pályázat részletei a www.upc-axnfilmfestival.com weboldalon olvashatóak. A beküldési határidő 2007. augusztus 15.
A beérkezett pályaműveket szakmai zsűri bírálja el, melynek tagjai Andy Vajna producer, Török Ferenc, a Moszkva tér és a Szezon rendezője, valamint a számos díjat nyert Taxidermia alkotója, Pálfi György.
A legjobb húsz kisfilmből szeptember folyamán Budapesten megrendezik az első, UPC-AXN Rövidfilm Fesztivált, ahol kiderül, ki nyeri az első díjazottnak járó 10.000 eurós fődíjat, és ki utazhat Hollywoodba, hogy ellátogathasson a filmkészítés egyik fellegvárába, a Sony stúdióiba is.
A fő díjazott a pénzjutalmon és az utazáson kívül nemzetközi népszerűséget is nyer, hisz a legjobb kisfilmeket a csatorna az egész közép-európai régióban, így Magyarországon kívül Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban, Romániában és Bulgáriában is műsorra tűzi.
A UPC és az AXN tervezi, hogy a későbbiekben hasonló filmfesztivált szervez a Közép-Európai régió más országaiban is.
A kisfilm nehéz, de izgalmas műfaj. A mozikban sajnos kicsit mostoha sors jut ezeknek az alkotásoknak, ám a televízió alkalmas médium arra, hogy bemutatkozási lehetőséget biztosítson e műfaj képviselőinek. Csatornánk fontosnak tartja, hogy felkarolja a helyi filmes kezdeményezéseket, és a számára adott nemzetközi háttérrel újonnan felfedezett tehetségeket indítson el a filmkészítői pályán. nyilatkozta Stephen White, a csatorna regionális ügyvezető igazgatója.
Gyakorta kimagasló tehetségek is rejtve maradnak, mert alkotásaiknak nincs lehetőségük a nagyközönség elé jutni. Pedig a videómegosztó oldalak sikere is azt mutatja, hogy amatőrök is sokszor készítenek nagy érdeklődést keltő, izgalmas és igényes rövidfilmeket. A fesztivál megrendezésével is szeretnénk segítséget nyújtani ahhoz, hogy ezek az alkotók a televízió révén a tömegek számára megmutatkozhassanak és ezáltal is gyarapodjanak a színvonalas mozgóképes tartalmak fejtette ki a pályázat meghirdetése kapcsán Joe Zuravle, a UPC Magyarország vezérigazgatója.
Az első UPC-AXN Filmfesztivál zsűrije: Andy Vajna Pálfi György Török Ferenc
Andrew G. Vajna (producer)
Budapesten született, 1956-ban tizenkét éves korában hagyta el Magyarországot, azóta a nemzetközi filmipar egyik legtapasztaltabb és legelhivatottabb szakembere lett, legendás filmek fűződnek a nevéhez. Azzal alapozta meg karrierjét a szórakoztatóiparban, hogy mozikat vásárolt meg a Távol-Keleten, majd 1976-ban Mario Kassarral közösen megalapította a Carolco Picturest, ami elsősorban finanszírozásra és nemzetközi terjesztésre specializálódott, és pár éven belül az egyik vezető független produkciós cég lett.
Vajna 1982-ben megalapította az American Film Marketing Associationt, aminek elnöke is lett. Ugyanebben az évben jelent meg a Carolco az első saját gyártású filmmel, ami bombaként robbant a mozikban világszerte, ez volt a Rambo Első vér, Sylvester Stallonéval a főszerepben. 1985-ben mutatták be a második részt (Rambo Első vér 2.), ami több mint 300 millió dolláros bevételt hozott.
Vajna olyan világsikerek executive producere volt, mint az Angyalszív, Rambo 3., Johnny, a jóarcú, Zenélő doboz, A Hold hegyei, Az Emlékmás, Air America, Hajszál híján, Jákob lajtorjája.
1989 decemberében Vajna otthagyta a Carolcót, és megalapította a Cinergi Productionst, ami finanszírozással, gyártással és terjesztéssel foglalkozott. Üzleti terveinek részeként a Walt Disneyvel kötött egyezséget filmjeinek észak- és dél-amerikai terjesztésére. Vajna stratégiája az volt, hogy tehetséges csapatot gyűjtsön maga köré hosszú távú együttműködésre, és évente legyártson 2-4 nagyjátékfilmet, aminek a jogait előre eladja a tengerentúlon, és a pénzt visszaforgatja a projektekbe.
A Cinergi első produkciója a Medicine Man című film volt 1992-ben, Sean Conneryvel a főszerepben. Ezt hamarosan követte a többi produkció: Tombstone - Halott város, Reneszánsz ember (Renaissance Man), Az éj színe (Color of Night). 1995-ben mutatta be Vajna a Die Hard-széria harmadik részét Az élet mindig drága (Die Hard: With a Venegeance) címmel, ami több mint 365 millió dolláros bevételt hozott. További címek a cég produkciói közül: Dredd bíró (Judge Dredd), A skarlát betű (The Scarlet Letter), amit Nathaniel Hawthorne regényéből a kétszeres Oscar-díjra jelölt Roland Joffe rendezett, Nixon az Oscar-díjas Oliver Stone-tól, ami négy Oscar-jelölést is kapott, valamint az Evita, ami az 1996-os Golden Globe-on elnyerte a legjobb film díját.
Vajna 1998-ban újra társult Mario Kassarral, és megalapították a C2 Picturest, hogy ismét olyan filmeket gyársanak, amilyenekkel annak idején közösen írták be nevüket a filmtörténetbe. A C2 első nagyprodukciója az Én, a kém (I Spy) című vígjáték volt Eddie Murphyvel és Owen Wilsonnal a főszerepben, eddigi legnagyobb vállalkozása pedig a Terminátor 3. A gépek lázadása (Terminator 3 Rise of the Machines) volt, a főszerepben természetesen Arnold Schwarzeneggerrel. Már az 1956-os játékfilm, a 2006-ban készült Szabadság, szerelem, tervét vetítette előre, amikor Quentint Tarantio és Lucy Liu mellett elvállalta a témát feldolgozó dokumentumfilm executive producerségét: A szabadság vihara (Freedoms Fury) író-rendezője Colin Keith Gray, operatőre pedig Megan Raney Aarons volt.
Pálfi György
1974. Április 11., Budapest 1995-2002. Színház- és Filmművészeti Egyetem - Filmrendező szak 1994-1995. Esztergomi Tanítóképző Főiskola Filmelméleti szakképzés 1992. Érettségi, Veres Pálné Gimnázium 2007. Balázs Béla-díj 2006. Magyar Köztársasági Érdemrend lovagkeresztje
Szakmai tevékenység:
2006. Taxidermia - 35mm, 90 perc, színes, játékfilm 59. Cannes FF - Un Certain Regard DÍJAK: Sundance/NHK 2004. Legjobb Európai Filmterv; 37. Magyar Filmszemle Fődíj, Gene Moskowitz külföldi kritikusok díja, Diákzsűri fődíj, Látványtervezői díj, Legjobb férfi mellékszereplő, Legjobb női mellékszereplő;Magyar filmkritikusok díja 2007. Legjobb rendező, Legjobb színész; Brussels European FF - Iris fődíj; Chicago IFF Ezüst Hugo; Antalya IFF Legjobb rendező díja; Mexico Contemporary IFF Legjobb rendező díja; Transilvania IFF Legjobb rendező díja; Oporto FF - Közönségdíj; Tallinn Black Nights FF Észt kritikusok díja; Cottbus FF Don Quijote díj
2003. Táltosember vs. Ikarus - Jött egy buszc. film része 35 mm, 19 perc, színes, szkecsfilm 35. Magyar Filmszemle Legjobb rendezői csapat; Produceri díj;
2002. Hukkle - 35mm, 75 perc, színes, játékfilm 33. Magyar Filmszemle Elsőfilmes díj, Elsőfilmes rendezői díj, Gene Moskowitz külföldi kritikusok díja, Diákzsűri fődíj, Diákzsűri elsőfilmes díj; Kritikusok díja 2003.; 10. Titanic Filmfesztivál Közönségdíj; Europai Filmakadémia 2003. - Fassbinder-díj az év európai felfedezettjének; Santa Fe IFF Fődíj; 50. San Sebastian IFF - Elsőfilmes zsűri különdíja; Kijev-Molodist IFF - Zsűri diploma; Cottbus - Zsűri különdíj, Diákzsűri díj, Közönségdíj, FIPRESCI különdíj; Paris, Fest.du Film de Paris Zsűri különdíja; Torún-Young European FF Megosztott fődíj; Hong Kong IFF- Arany Tűzmadár; Szocsi IFF Arany Rózsa; Cleveland IFF Legjobb Kelet-európai film
1998. Körbe - 15 perc, színes, S 16-os, vizsgafilm 45th International Short Film Festival, Oberhausen, 1999, Sao Paolo SFF, Munchen DFF, Angers Elsöfilmes Fesztivál, New York NYUFF, Cottbus, AlterNative, Krakkó
1998. Hetedik szoba: Ördöglakat - Valaki kopog c. sorozat része 32 perc, színes, Beta, harmadéves vizsgafilm, Török Sándor regényéből adaptált tévéfilmsorozat hetedik része
1997. A hal Ikhthüsz - 27 perc, színes, Beta, másodéves vizsga 29. Magyar Filmszemle versenyprogramjában Unicaja Televíziós Fesztivál - Különdíj
1994. Break & Csekk II. 55 perces játékfilm, VHS Független Film- és Videó Szemle, Békéscsaba 1995. - a legjobb játékfilm különdíja
1984-1990. S8-as kisjátékfilmek
Török Ferenc
1971-ben született. 1991-95 között az Esztergomi Tanítóképző Főiskola filmterjesztő szakát végezte el. 1995-ben nyert felvételt a Színház- és Filmművészeti Főiskola filmrendező szakára, Simó Sándor osztályába.
Diplomafilmje, a ´Moszkva tér´ a 32. Magyar Filmszemlén a Legjobb elsőfilm, valamint a Közönségdíját nyerte el.
´Szezon´ című második játékfilmje a 2004-es filmszemlén az internetes közönségszavazatok alapján elnyerte a Film.hu díját.
´Overnight´ című legújabb filmje 2007 szeptemberében kerül bemutatásra.
Nagyjátékfilmjei mellett olyan díjnyertes rövidfilmek rendezése is a a nevéhez fűződik, mint a Tranzit (2000., 10 min.), a Kölykök (2002., 5 min), és a Cipők (2003., 15 min.).
AXN akció- és kalandcsatorna
Az AXN akció- és kalandcsatorna nagysikerű akció- és kalandfilmeket, illetve sorozatokat, valamint elsőrangú sporteseményeket és valóságshow-kat sugároz. A csatorna Latin-Amerikától Európán és a Közel-Keleten át egészen Ázsiáig a világ 50 országában látható, és a kalandra, izgalomra vágyó 18-34 éves korosztály egyik kedvenc programja. Az AXN a Sony Pictures Television International 35 nemzetközi televíziós hálózatának egyike. A Sony Pictures Television International tulajdonosa a Sony Pictures Entertainment. Az AXN-t a marketing és az értékesítés területén Magyarországon az HBO képviseli. További információ található az AXN honlapján: www.axn.hu
UPC vezető szélessávú szolgáltató
UPC Magyarország vezető televíziós, szélessávú internet és telefonszolgáltató. Félszáz hazai település több mint 700 ezer háztartásának kábeltelevíziós ellátásáról gondoskodik, emellett 16 városban és környékén internet-hozzáférési és kábeles telefonszolgáltatást, továbbá az ország egész területén digitális műholdas televíziós szolgáltatást is nyújt. A UPC Magyarország a 10 európai országban, valamint Ázsiában és Dél-Amerikában jelen lévő Liberty Global, Inc. száz százalékos tulajdonú leányvállalata. További információk a UPC honlapján, a www.upc.hu címen.
A Sony Pictures Television International (SPTI)
A SPTI a saját gyártású tévésorozatok és mozifilmek forgalmazása mellett bőséges filmtárának régebbi gyártású produkcióit is értékesíti. A forgalmazott filmeket és egyéb műsorokat egyre több műsorszolgáltató sugározza világszerte: ezek világszinten mintegy 240 millió nézőhöz jutnak el, a világ több mint 100 országának 35 televíziós hálózatán keresztül. A SPTI az amerikai sorozatok és játékfilmek mellett a helyi gyártású, minőségi műsorokat is készít. Ennek keretében az SPTI jelenleg nyolc országban végez műsorgyártást: Brazíliában, Franciaországban, Németországban, Hongkongban, Olaszországban, Mexikóban, Spanyolországban és az Egyesült Királyság területén. A SPTI a Sony Pictures Entertainment tulajdonában lévő vállalat, nemzetközi televíziós hálózata a cég hosszú távú stratégiájának egyik fő pillére.