kultúra [előadás] 2007. április 22. vasárnap 12:27
nincsen hozzászólás
szerző: morzsaNő, bőrbogyó, kúrós versek
A Tűsarok.org és a Cirkogejzír: Szemfény filmklubja április 25-én 18.00-tól a Cirkóban bemutatja Jafar Panahi iráni rendező Pályán kívül című filmjét. A vetítés után Ágens, kortárs operaénekessel a sportról, a testről, a játékról beszélget Sisso. 20.30-tól a szomszédos Vis Major kávézóban Ágens: Kúrós versek kötetbemutató.
Pályán kívül (Offside) színes f. iráni filmdráma, 93 perc, 2006
Ki ez a furcsa fiú, aki csendesen üldögél egy busz sarkában, ami tele van üvöltő foci-drukkerekkel, akik éppen egy meccsre mennek? Valójában ez a szégyellős fiú egy álruhás lány. Nincs egyedül, más nők is szeretik a focit Iránban. Mielőtt elkezdődik a meccs, még a bejáratban letartóztatják és egy kerítés mögött kell várakoznia a stadion mellett. Nincs egyedül, más férfiaknak öltözött nők is ide vannak utasítva.
Ők mind át lesznek adva a rendőr parancsnoknak a meccs után. De előtte még kínzásokon esnek át! El kell viselniük minden ujjongást és üvöltözést, ami a meccset kíséri és mindezt úgy, hogy nem láthatják.
És ami még ennél is rosszabb, végig kell hallgatniuk a rájuk vigyázó katonák kommentárját, akik semmit nem tudnak a fociról.
És ezek a fiatal lányok még sem adják fel, megpróbálnak mindent, hogy bejussanak a meccsekre. A Pályán kívül egy körmönfont komédia, amely az iráni, női jogok semmibe vevését illusztrálja.
Díjak és jelölések: Berlini Nemzetközi Filmfesztivál (2006) - Zsűri Nagydíja: Jafar Panahi Berlini Nemzetközi Filmfesztivál (2006) - Arany Medve jelölés: Jafar Panahi
Helyszín: Cirko-Gejzír, Budapest, V. Balassi B. út 15-17.
Könyvbemutató
20.30-tól Ágens: Kúrós versek című könyvével ismerkedhetnek, akik a filmklub után a Jászai Mari téri Vis Major kávézóban meghallgatják a Barrus Könyvkiadónál az idei Költészet napon megjelent kötet bemutatóját.
Részletek a kötetből:
Úgy kimondanám
Úgy kimondanám a neved, de kitalálnák, hogy te vagy, veled voltam, te öleltél. Kigondoltad előre, hogy ölelni fogsz, aztán mégis én kaptalak el a koncert után. Elkaptalak játékból vagy amiatt, hogy túl sok bort ittam, s akkor mindig ezt csinálom, csajozom. Tudod, meséltem neked, nem komolyan, csak emlékből, vágyakozásból, mert már nem csinálom, nem teszem. Ideírnám, hogy örülj. Itt van a neved. Te vagy. Te voltál, ki elkaptál, pedig csak rádhajoltam, hogy elkapjalak, s úgy nyúltál vissza, hogy futni kellett, menekülni, ahol voltunk ez nem szokás.
Fekszünk az ágyon
Fekszünk az ágyon, mi egymás mellett, ő valahogy kívülre került. Szeret. Így szeret bennünket. Vendégként jöttél. Aludj itt. Persze.
Csönd és sötét, vékony fény a függöny fölött, nem hallok semmit, a szuszogást sem, ki nyúlt át először, nem érzékelem, a csók emléke, a forróságé, a levegőé, a fekete örvény és szagok keveréke ül meg itt, ha beleszagolok a levegőbe. A hónaljad illata, a hátad, a nyakad, a gerinc bódulata, cseppjei, az izzadtság, ahogy összeragad az enyémmel, a hátravetett fej szépsége, a szemed, a szemed könyörgése, hogy még. Csavarodunk, nyomunk, szorítunk, faljuk a nedvet, a szagot, a ragacsos hasfalat öleljük, nem lehet betelni a látvánnyal, csak ez a hajlat van. A csók. Érzem az én illatom is.
Az enyém vagy.
nem alszunk, úgy megyek dolgozni másnap, a híres író jön, kérdez, beleszagol a levegőbe, rákap, érzi a nyomot, követ. mondanám, a legboldogabb vagyok, két férfi szeretett egy időben, majd lógó pöccsel rántottát sütöttek nekem, a galériáról néztem a metsző harmóniát, tűéles fogalmakkal leírható tökéletesség a szerelem
Helyszín: Vis Major Kávézó, Bp. XIII. Szt István krt 2. (bejárat a Pozsonyi út felől)