lemezajánló [nagylemez] 2006. december 17. vasárnap 10:18
nincsen hozzászólás
szerző: frankyJosh Groban – Awake Warner Music Hungary
Opera, vagy rock? Érzelmes zene a legtalálóbb jelző amelyet Josh Groban legújabb albumáról az Awake (Felébredni) címűről elmondhatunk. A fiatal amerikai énekes öt évvel ezelőtt robbant be a zenei világba.
Azóta hallhattuk televíziós sorozatok főcímzenéjében, az amerikai futball döntőjében, a Super Bowlban, vagy egyszerre két milliárdad magunkkal a 2002-es Salt Lake Cityben megrendezett téli olimpia záró ünnepségének közvetítésekor. Rengeteget turnézik, az Egyesült Államok negyven városába meghirdetett turnéjára húsz perc alatt elkapkodták a jegyeket. Ötödik albuma is a Warner Music Hungary jóvoltából került, akár a karácsonyfa alá is.
Az első dal a Mai olaszul hangzik el. Klasszikus kísérettel, az operára jellemző építkezéssel élvezhetjük a telt férfihangot, amivel Groban bír. Ezt egy angol nyelvű dal követi. A You Are Loved (Dont Give Up) mint egy ballada szól, akár a U2 is előadhatná olyan telt a hangzás. Az énekes hangja szép ívet húz a feszes alap felett. A nyelvi váltások jellemzik az albumot. A következő dal spanyolul szól. Címe: Un dia llegara. Mintegy pásztor éneke hallatszana valahol Salamanca környékén. A hang szárnyal, ahogyan már meg is szoktuk az előadótól a harmadik dalra.
A February Song zenéjét Groban szerezte. A klasszikus ének technika és kíséret mellé visszafogott, és mégis telt előadás kapcsolódik. Újra olasz nyelvlecke következik. A Lultima notte akár Velencében a gondolában ülve is hallgatható. Közben látjuk a reneszánsz palotákat és a gondolero csak énekel, énekel. A So She Dances-ben egy érzelmes férfi bús, ugyanakkor bizakodó dala hallható. Mintha cirkuszban lennénk. A bohócnak nagyon tetszik a táncosnő, de az élet ugye kegyetlen.
In Her Eyes a következő dal címe. Egy egyszerű és fülig szerelmes férfi énekel és nagyon szeretné ha a kedvese mindig csak rá figyelne. A szaggatott ritmust a klasszikus technika által telt ének harmonizálja. Az album hallgatójának ekkor már nyilván hiányzik egy nem angol nyelvű dal. Ezt a hiányt pótolva következik olaszul a Solo por ti. A gitárkíséret megint a múltba visz. Abba a romantikus időbe, amikor a férfiak még kedvesük ablaka alatt szerenádokat adtak. Now or never mondja a következő nóta címe. Visszafogott ének, amely időnként kitör a kíséret fátyla alól.
Un giorno per noi (Romeo e Giulietta) ami jön. Nem is kell ehhez kommentár, mindenki látta Zefirelli filmjét. Ladysmith Black Mambazo a társ a Lullaby című altatódalban. Az album legrövidebb nótája a capella stílusban. Szép. A duó kiegészül Vusi Mahlasela-val a Weeping című dalban. Ebben jazzes alapokkal kísérik az énekeseket, ami igen frissítő erejű. Az utolsó számot a jazz élő klasszikusával Herbie Hancock-kal adja elő Josh Groban. Szép, méltóságteljes dal, aminek rendezettségéből időnként kitör a vad és szabályozhatatlan jazz. Ez a Machine.
Összességében Josh Groban legújabb albumáról elmondható, hogy kellemes, fogyasztható zene. Azok oda lesznek érte, akik kedvelik a klasszikus, opera éneklési technikával előadott dalokat. Ennek a stílusnak nagy divatja van manapság, legjelesebb képviselői: Andrea Bocelli, vagy éppen Celine Dion. A fiatal Groban teljes joggal tartozik közéjük.
Az albumon hallható dalok:
1. Mai 2. You Are Loved (Don´t Give Up) 3. Un Dia Llegara 4. February Song 5. L´ultima notte 6. So She Dances 7. In Her Eyes 8. Solo por ti 9. Now Or Never 10. Un giorno per noi (Romeo e Giulietta) 11. Lullaby 12. Weeping 13. Machine