kultúra [kiállítás] 2006. november 23. csütörtök 14:46
nincsen hozzászólás
szerző: frankyVisszatérés, újrakezdés 2006. november 21. - 2007.március 25. 10:00-18:00. Budapest - Holokauszt Emlékközpont
1945. május 9., a Győzelem Napja. Egész Európa eufóriában volt, hogy véget ért a háború és elbukott a náci Harmadik Birodalom. Így kellett volna érezni a táborokban felszabadult több százezer embernek, akiknek többsége otthonából elhurcolt zsidó volt. Bennük azonban vegyes érzelmeket keltett a szabadság. Mi történt a családtagjaimmal? Mi van otthon? Mit csináljak, hová menjek? A Holokauszt Emlékközpont új ideiglenes kiállítása ezeket a kérdéseket boncolgatja.
A kiállítás foglalkozik a felszabadulás közvetlen kérdéseivel: Hogyan lehet túlélni a több hónapos, vagy akár éves éhezést, gyötrést, a kínzó betegségeket? Van-e ereje a kiéhezett embereknek mértékkel megtölteni a normális ételtől elszokott gyomrukat? És közben a gyötrő tudat, hogy adott esetben egyedül maradtak a családjukból. Azonnal megjelent a bűntudat: miért pont én maradtam életben?
A táborokban továbbra is összezárt, bár jelentősen jobb életkörülmények között, emberek egyik fele azonnal vissza akart térni otthonába, a másik még nem döntötte el, hogy hová megy.
A Magyarországra hazaérkezetteknek újabb komoly nehézségekkel, és ellenszéllel kellett szembenézniük. Miután elhurcolták őket, akkor új lakók költöztek otthonaikba, akik a háború végét követően nem voltak hajlandóak kiköltözni. Miskolcon és Kunmadarason még pogromot is szerveztek a hazatértek ellen. Nem más volt ennek az alapja, mint a középkori vérvád.
A volt deportáltakról és az üldözöttekről több szervezet igyekezett gondoskodni. Ilyen volt a Joint, és a Deportáltakat Gondozó Országos Bizottság. Ők anyagi és erkölcsi segítséget is igyekeztek nyújtani a hazatérteknek. A DEGOB rögzítette a visszatértek vallomásait üldözésükről.
A Holokauszt Emlékközpont új ideiglenes kiállítása ezt a témát mutatja be. Nem feledkezve meg arról sem, hogy a magyar állam huszonegy törvényt és több száz diszkriminatív rendeletet törölt el. A legjelentősebb az 1946. évi XXV. törvénycikk a magyarországi zsidóság üldözésének megbélyegzéséről és enyhítéséről. A kiállítás e törvénycikk megszületésénék évfordulójára jött létre.
Belépődíj: 1000 Ft A diákok, pedagógusok és nyugdíjasok számára a kiállítás díjtalanul látogatható.