előzetes [fesztivál] 2001. június 2. szombat 17:37
nincsen hozzászólás
szerző: Mjásznik PálácsSummer Rocks 2001 Fesztivál A fémzene ünnepe 2000 június 23, Petőfi Csarnok
A tavalyi nyár egyik legnagyobb metál eseménye volt az első ízben megrendezett Summer Rocks 2001 nemzetközi heavy metal fesztivál. A hagyományteremtő koncert tapasztalatait, és az idei terveket osztotta meg velünk a szervező Concerto ügynökség csapata:
Összefoglaló a tavalyi, első Summer Rocks-ról tapasztalataitról? Úgy gondolom, hogy egy nemzetközi mércével mérve is nagyon jó színvonalú fesztivált hoztunk össze tavaly, amely a metal műfaj kedvelőinek igyekezett kedvezni a dallamos rocktól a black metalig. A rajongók és muzsikusok egyaránt jól érezték magukat. A szándékunk az volt, a Dynamo, a Wacken, a Bang Your Head, etc fesztiválok nyomába eredjünk, itthon is legyen egy saját rangos heavy metal ünnepünk! Ezt a célt sikerült megvalósítani, még akkor is, ha az időjárás rendkívül mostohán bánt velünk.
(Sajnos Petőfi Csarnok adottságai nem igazán alkalmasak egy többnapos fesztivál megrendezésére, mert nem lehet sátrat verni ill. nehéz szállást intézni, ami sokakat távol tartott az eseménytől)
Felkészülés? Rögtön a tavalyi buli után nekiálltunk a szervezésnek. Mivel a kinti nyári események hihetetlenül sikeresek voltak tavaly, a koncertszervező ügynökségek először a nyugati eseményeket próbálták lekötni, és irreális mértékben emelték a kisebb bandák gázsijait is.
Következmény? Európának ez a területe sajnos még kívül esik a fő csapásirányon. Sajnos, már nem tudunk 15-20 ezer emberre számítani és ráadásul a jegyárak sem a kint szokásos (90-100 DM) szinten mozognak. A gázsik is túl magasak ezért ezen a téren is nehéz versenyre kelni a kinti fesztiválokkal.
Változások? Előbbre hoztuk a fesztivál időpontját, hogy könnyebben tudjunk a nagy nemzetközi bulikhoz csatlakozni. Az idei buli egy napos lesz, mert a látogatok 60%-a vidéki és külföldi. Azok könnyebben haza tudjanak menni, (ill. ha van kedve akkor jöjjön el Wigwam Rock Klubba: Neck Sprain lép fel és a Summer Rock 2001 jeggyel ingyenes a belépés). A program zsúfoltsága miatt a Stonehenge kivételével, a magyar bandákra nincs idő, valamint a PeCsa szabadterén a koncerteket 23 órakor be kell fejezni. Visszatérve a külföldiekre, persze tárgyaltunk például a Judas Priestet, a Cradle Of Filth, vagy a Savatageel is, de azon a napon sajnos Belgiumban lépnek fel. Azt minden esetre megígérhetjük, hogy idén is egy rendkívül színvonalas, igazi fémes nyári koncert eseményt rendezünk.
Kapunyitás 13 órakor lesz, és az első fellépő, a Stonehenge 14 órakor kezdi műsorát. A koncertek alatt és szüneteikben a fellépő zenekarok dedikálnak és hozzák saját CD-iket, pólóikat, relikviáikat. Reméljük, idén az időjárás kegyes lesz velünk.
Helyszín: Budapest, Petőfi Csarnok Időpont: 2000. június 23. Jegyár: 4500 Ft.
Fellépők (Kapunyitás 13 órakor):
14 órakor kezd:
STONEHENGE (magyar). Folyamatos változásokon végbemenő, progresszív metal stílus tehetséges magyar képviselői. 2001 ápr. Metal Hammer a legjobb lemeznek járó szavazatát nyerte el. Stonehenge stílusa vándorol: Dream Theater, Toto, Sting, Meshuggah, és rengeteg féle stílus ötvöz magába. Stonehenge-t nem lehet beskatulyázni. Az igazán súlyos és visszafogott, dallamos részeknek a váltakozása a melodikus énekkel.
PAIN OF SALVATION (svéd). Progresszív metal képviselői The Perfect Element I harmadik albuma, mely egyéni és izgalmas kísérleti lemez, amely a társadalom hatása az egyénre kérdéskört boncolgatja. Nehezen lehet beazonosítani zenéjüket, mert nincs egyértelmű skatulya számunkra, nem éppen Dream Theater-szerű pedig sokan Dream Theater-re asszociálnak.
AMON AMARTH (svéd). Sajátos death metal stílus jegyeit viseli magán a zenekar. Az utolsó albumuk The Crusher ben is a pogány és a viking hagyománykörbe és mitológiába kalauzol minket. Jellemző rájuk az önmaguk kifejezése és a megjelenésben az egyszerűség, az ivás és a bulizás kifejezése.
EDGUY (német). A power metal egyik legfiatalabb és tehetséges együttese, amely négy albumot tudhat maga mögött! Tobias Sammet a zenekar énekese Avantasia szóló albumán: Kai Hansen a Gamma Ray-ből, David DeFeis a Virgin Steele-ből, Alex Holzwarth a Rhapsody-ból, Michael Kiske Helloween volt énekese is részt vett az album elkészítésében is. Tobias így vélekedik: Az Edguy az igazi otthonom, az életem, ez élvezi nálam a fő prioritást.
AMORPHIS (finn). 90-es évek elején alakult formáció. A kezdeti szakaszban tradicionális finn hagyományokra és eposzokra (kalevala, kanteletaetc) építették fel ezt a fajta sajátos csak rájuk jellemző doom hangzásvilágot. 2001-ben kiadták az Am Universum című ötödik albumukat. Nem vagyunk történészek, és nem is akarjuk magunkat olyan színben feltüntetni, hogy mi lennénk a finn kultúra és hagyomány terjesztői a világon. Így érzünk, részei vagyunk ennek, de csak ennyi az egész. Az Amorphis egy zenekar, nálunk a zene az elsődleges.
RHAPSODY (olasz). Alig néhány éves múltra tehető a Rhapsody pályafutása. Kezdetektől a csúcsig való megérkezéséig a sajátságos szinfonikus heavy metal muzsikájával hódította meg a közönséget. Az 1998-ban kiadott tekintélyes mennyiségben eladott kettes albumukat a 2000-ben kiadott Dawn of Victory című albumuk szárnyalja túl, amelyet itthon is bemutattak tavaly és remélhetőleg most is ízelítőt fognak adni belőle. Dawn of Victory, ez az album a harmadik része az elsőn megkezdett fantasy történetnek. A Dawn Of Victory az eddigi legvéresebb eseménysorozat, ezért is sötétebb, brutálisabb most a borító.”