magazin [mozaik] 2006. szeptember 15. péntek 17:28
nincsen hozzászólás
szerző: A38Az én városom: Varsó - Kazimierz Marcinkiewicz szemével 2006. szeptember 28-30. Budapest - A38 Hajó
Az Én városom/My City az A38 Hajó rendhagyó fesztiválsorozata, melynek fő célja, hogy Európa jelentős városainak kultúráját mutassa be sajátos szemszögből. Az A38 Hajó az adott városok egy-egy jelentős személyiségét, közismert lakóját kéri fel, hogy segédkezzenek a program összeállításában, és a város kultúrájának, művészeinek, jellegzetes helyszíneinek bemutatásában. A fesztiválok lényege tehát a személyesség: városok, ahogy azokat reprezentáns lakóik látják.
Az Én városom/My City sorozatban elsőként Prágát látta vendégül az A38 Hajó (a város talán legismertebb és leginkább tiszteletreméltó lakója, Václav Havel író, a Cseh Köztársaság volt elnöke segített kiválasztani azokat a személyeket, művészeket, akik szerinte nagy hatást gyakoroltak és gyakorolnak Prága életére).
A második bemutatkozó város Varsó lesz, és a program nem kevésbé tűnik izgalmasnak és változatosnak, mint korábban. Ezúttal Varsó főpolgármestere, a korábbi lengyel miniszterelnök, Kazimierz Marcinkiewicz mutatja be városának kultúráját, hagyományait, az egyik legismertebb varsói művészeti és kulturális központ, a Nádgyár (Fabryka Trzciny) együttműködésével.
Az A38 Hajó hagyományaiból következően ismét a muzsikáé a főszerep: fellép a lengyel dzsessz legnagyobb sztárja, a világhírű trombitás, Tomasz Stanko - koncertjének különlegessége, hogy nem mindennapi programjában a Varsói Felkelés Múzeumának megnyitójára írt dzsessz-oratóriumát adja elő. Színpadra lép a nagyszerű énekes-zongorista, Stanislaw Sojka, aki hazájában valóságos zenei intézmény. Varsó élő, vibráló zenei kultúrájának bizonyítékaként Magyarországon kevéssé ismert, de hazájukban rendkívül népszerű művészek is szerepelnek a programban. Ilyen például a kiforrott, finom, okos nu-jazzt játszó Muzykoterapia, vagy Lengyelország egyik legnépszerűbb színésznője, Maria Peszek, aki tavaly jelentette meg első szólóalbumát, ezt a különös, visszafogott hangulatú vallomást az én városomról (Moje miasto). És persze képviseltetik magukat a varsói klubkultúra friss kedvencei, mint például a dzsesszes hiphopot játszó Tworzywo Sztuczne (a két MC-producer-titán, Fisz és Emade duója) vagy a kavalit és reggae-t vegyítő Masala Sound System.
A zene mellett e három napon jelentős szerepet játszanak az egyéb művészeti ágak, mindenekelőtt az építészet. Az A38 Hajón Varsó modern építészetét bemutató fotókiállítás nyílik, melyhez beszélgetés is kapcsolódik - a fő téma egy napjainkban különösen aktuális kérdés: a magasépítészet, a felhőkarcolók és a városkép viszonya. Természetesen a Varsót bemutató főpolgármester, Kazimierz Marcinkiewicz is megtiszteli jelenlétével a fesztivált, és egy beszélgetés során Demszky Gáborral cserél eszmét Varsó és Budapest hasonlóságairól és különbségeiről, a várospolitika fontosságáról. Egy harmadik beszélgetés témája pedig - a fesztiválon is bemutatandó dokumentumfilm, a Taxi Warsaw kapcsán - a lengyel és a magyar filmművészet aktuális helyzete. Mindehhez képzőművészeti akciók kapcsolódnak - hol lazábban, mint például a Varsó emblematikus épületének, a Kultúra és Tudomány Palotájának eltéveszthetetlen sziluettjét játékosan újraértelmező installáció a Városháza parkban (a Fundacja Centrum Europy szervezésében), hol pedig szorosabban, mint Swierkiewicz Róbert magasba emelkedő léghajója az A38 Hajó tetőteraszán. Természetesen, a fesztiválsorozat hagyományaihoz híven az eseményekhez gasztronómiai bemutató is társul az A38 Hajó éttermében.