magazin [tehetségkutatás] 2006. augusztus 8. kedd 17:11
nincsen hozzászólás
szerző: morzsaJelentkezz a Heineken Thirst Studio tehetségkutató versenyére
Megújult formában indítja útjára zenei tehetségkutató versenyét 2006-ban a Heineken. A Thirst Studio műfaji határok nélkül keresi a fiatal tehetségeket, akiknek a legjobb hazai producerek segítsége mellett stúdiólehetőséget és fellépéseket biztosít. A győztes pedig Londonban tökéletesítheti munkáját egy neves nemzetközi producerrel.
Napjaink könnyűzenéjét a műfaji határok lazasága, elmosódása jellemzi. A stílusok sokaságának találkozása újszerű produktumokat hozhat létre. A hip hop keveredhet a rockkal, a pop a dance-szel, a rap a poppal - minden lehetséges. Ezt a trendet ismerték fel a művészek és a zeneipar résztvevői egyaránt és ez az idea hatja át a Thirst Studio elindítását is, amely ékesen bizonyítja a Heineken kitartó globális elkötelezettségét az új zenék felkutatására. A projekt folytatja azt a Heineken hagyományt, amely a világ legjobb zenei szakembereivel együttműködve, a feltörekvő fiatal tehetségek számára lehetőséget és anyagi eszközöket biztosítva támogatja az új zenét.
A Heineken 2002 óta szomjazik a tehetségekre. A Thirst - ami angol nyelven egyszerre jelenti a szomjat és a vágyat - egyetlen DJ-vel és egyetlen zenei műfajjal kezdődött, ám mára, immár Thirst Studio néven számos előadóra és több zenei műfajra terjed ki a fiatal zenei tehetségek felkutatása világszerte. Több mint 300,000-en látogattak el a Thirst koncertekre, és hozzávetőleg 7,000 feltörekvő DJ és zenész vett részt a Thirst programban. Az évek során a Thirst a tehetséges helyi DJ-k számára soha vissza nem térő lehetőséget adott arra, hogy nemzetközi hírű művészekkel és előadókkal játsszanak együtt, ezzel maximális média- és közönségnyilvánosságot, illetve nemzetközi rangot biztosítva számukra. A Thirst nyertesei számtalan exkluzív zenei hardvert és szoftvert kaptak, emellett széleskörű médiajelenlétet, karrierlehetőségeket és tanácsokat is jelentett számukra, s mindemellett nemzetközi DJ-k osztották meg velük tapasztalataikat. A Thirst projekt az évek során számos nagy tehetséget fedezett fel: A 2005-ös nemzetközi győztes, DJ Ronin nemrég Ibizán lépett fel a legendás Pacha éjszakai klubban és éppen most készül egy világkörüli Thirst Studio turnéra, melynek során szerepelni fog a magyarországi záróeseményen is. Egy másik Thirst sikertörténet DJ Smallé, aki a Thirst 2003-at nyerte meg Szingapúrban, s azóta vezető szingapúri klubokban lett állandó fellépő, és Délkelet-Ázsia egyik vezető DJ-jévé nőtte ki magát.
A magyarországi Thirst története 2003-ben kezdődött, amikor is közel 300 pályázat érkezett be. Az elő- és középdöntők után Paul Okenfold hirdette ki a győztes DJ-t 1500 rajongója előtt. A következő évben még nagyobb tömegeket mozgatott meg a program, hiszen DJ Tiesto, az év legjobb DJ-jének választott sztár lépett fel a záró gálán, akit közel 7000 őrjöngő ember ünnepelt. Itt mutatkozhatott be a 2004-es év magyar győztese is DJ Totpeti, aki azóta is rendszeres szereplője a partiknak.
A Thirst Studio azokat a szellemi irányítókat hívta segítségül, akik a világ legnagyobb művészei közül jó néhány mögött ott állnak: a producereket. Ők azok, akik sikerre vihetnek, vagy visszadobhatnak egy albumot, akik kívülről látják egy produkció erényeit és hibáit és a munkafolyamatokat értő módon befolyásolhatják.
A producerek alkotók, a zenei ipar történetének elfelejtett sztárjai. A nyolcvanas és kilencvenes években a producerek lényegében ismeretlenek voltak, mivel mindenki a sztárokra és az előadókra figyelt.
Manapság, az elektronikus zene és a fejlett technikák előretörésével, a producerek munkája is felértékelődik. Bizonyos fázisokban nincs többé szükség stúdióra, hiszen egy laptop és a megfelelő szoftver segítségével az ember akár a hálószobájában is készíthet zenét.
Emellett sok művész és DJ is elkezdett producerkedéssel foglalkozni hogy csak néhány nagy nemzetközi nevet emlitsünk: Fat Boy Slim, Basement Jaxx, David Holmes, Xpress 2, Eric Morillo és Roger Sanchez. A DJ-k aközben is tudnak számokat alkotni, miközben DJ-ként működnek. Sample-okat mixelhetnek és illeszthetnek saját anyagukkal, teljes egészében urai az anyagnak és a produktumoknak.
A magyarországi versenyre augusztus 31-ig, legalább egy saját szerzemény beküldésével nevezhetnek szerzők, előadók és formációk. A szakmai zsűri és a dalok.hu weboldalon meghallgatható versenyszámokra a közönség által leadható szavazatok által kiválasztott legjobbak elismert hazai producerek segítségével stúdióban tökéletesíthetik tovább dalaikat, illetve fellépési lehetőséghez jutnak a Heineken Thirst Studio rendezvényein. Egy kiválasztott egy londoni stúdióban, nemzetközi hírű producerrel dolgozhat a saját anyagán.
A 2006-os sorozat fináléja novemberben lesz, ahol a döntősök mellett a legnagyobb hazai és nemzetközi sztárok is fellépnek.
A zsűri elismert zenei szakemberekből és producerekből áll ez utóbbiak a stúdiómunka résztvevői is lesznek:
- Palotai Zsolt a hazai undergound lemezlovasok úttörője - Prieger Zsolt zenei producer, az Anima Sound System vezetője - Nesta zenei igazgató / műsorvezető. Radiocafe 98.6., tulajdonos : Mama Records - Dj Titusz a Belga és a Carbonfools alapítója, zenei motorja - Nemes Tibor ütőhangszeres művésztanár - Kentaur festő, látványtervező, akcióművész, zenész - László L. Gerzson a Viva Tv zenei igazgatója, programigazgató helyettese - Madarász Gábor a Mex, Ákos és Kentaur zenekarának gitárosa, zeneszerzője