szerző: PeCsaDeftones (USA), Subscribe 2006. június 26. hétfő Petőfi Csarnok
Bár a Deftones és a Korn jelenleg együtt turnézik Európában, mégis úgy alakult, hogy Budapestre két egymást követő napon érkeznek. Így június 26-án a Deftonesé a Petőfi Csarnok szabadtéri színpada, a Korn csak másnap veszi majd birtokba. Persze, várhatóan fő-zenekarként is tud majd mit kezdeni a szóban forgó deszkákkal a Chino Moreno vezette, nehezen kategorizálható zenét játszó banda, amely 1988-ban írta be a nevét a zene történetébe, s azóta több mint 3 millió jegyet és 4 millió albumot adtak el metal, rock, new wave, blues, soul és punk elemeket összegyúró muzsikájukkal.
Még 1995-ben jelent meg első lemezük, az Adrenaline, mely 11 elszánt, szenvedélyes, energikus, dinamikus, és lírai dalt tartalmaz. Az 500 000 példányban elkelt album hidat teremt a metál, a rock és a hardcore mozgalom múltja és jelene között. Az albummal kapcsolatban Chino mondja: Rengeteg levelet kapok a rajongóktól, melyekben megírják, hogy az egyes dalok hogyan hatottak rájuk, milyen érzéseket keltettek, és hogyan nyugtatták meg őket. Az ő érzéseik gyakran különböznek az én érzéseimtől, de ez nem lényeges, az a fontos és jó, ha valami megérinti az embert. Around the Fur címre hallgat a második, talán legjobban sikerült albumuk, 1997-ben jelent meg. Dalait sokáig játszották a rock és az alternatív rádiócsatornák, a My Own Summer című dalt pedig hosszú hónapokon keresztül láthatták a nézők az MTV-n. 2000-ben látott napvilágot az igazi áttörést jelentő, Grammy-díjas platina lemez, a White Pony, melyen a bombasiker Change (In The House Of Flies) is szerepelt. A White Pony nem illeszkedik a divatos trendekbe, a piaci versenyviszonyokba, ez az öt fiú érzéseit és gondolatait megjelenítő zene és szöveg, egy igazi emocionális élmény. Olyan lírai és erotikus, mint amilyen brutális és dinamikus. Az album szövegei olyan művészi élményt nyújtanak, mint egy jó könyv, vagy egy gyönyörű festmény. A Teenager című dal talán a Deftones egyik legszebb szerzeménye, mely az iskoláskor ártatlanságát, a csillagfényes nyári éjszakákon átélt tiszta szerelmet idézi. Az együttes, Maverick Recordsnál megjelent negyedik albuma, mely a Deftones (2003) címet viseli, lélegzetelállítóan újat hozott létre. Bár a cím meglehetősen egyszerű, az album tizenegy megdöbbentően új hangzású, eredeti számot tartalmaz. A Deftones hatásos és lendületes hangzásvilágának minden jegye fellelhető a lemezen. Zenéjükben könnyedén ötvöződnek a legkülönfélébb hatások a rocktól kezdve a soul-on és punkon át a metálig és azon is túl, miközben a zenészek közötti tökéletes, majdhogynem telepatikus az összjáték. Az énekes, Chino Moreno rejtélyes, képekben gazdag szövegeitől a dobos, Abe Cunningham és a basszgitáros Chi Cheng mennydörgésszerű ritmusszekciójáig; a billentyűs, Frank Delgado gazdag hangzásvilágától a gitáros, Stephen Carpenter vulkáni erejű játékáig - mind hozzájárulnak a Deftones egyediségéhez. Az albumon olyan ragyogó számok szerepelnek, mint a „Needles & Pins”, a sötéten parázsló „Deathblow”, az egyenetlen és szokatlan hangzású „Battle-Axe” valamint a sértő, és mégis elbizonytalanítóan dallamos „Minerva”.
Hogy ezek közül melyik hangzik majd el a koncerten nem tudni, különösen annak fényében, hogy a Deftones utolsó albuma a B-sides and Rarities tartalmaz különféle feldolgozásokat, demókat, és saját nóták új verzióit, úgyhogy nem árt felkészülni a különböző meglepetésekre.