szerző: morzsaWorld Jazz II. Dresch, Borbély Műhely, Tűzkő Quintetkoncert 2006 május 20. – Budapest - Almássy Téri Szabadidőközpont
Az elnevezést Balázs Elemér találta ki az első ilyen típusú rendezvényt megelőzően. Úgy gondolta, amely ideát az Almássy is azonnal magáévá tette, hogy ha létezik World Music műfaj, aminek lényege, hogy különböző népek zenéiből építkező zenei produkciókat visznek színpadra, akkor bizony létezik World Jazz zene is, amikor ugyanezt az elvet követve a zeneszerzők és formációk népzenei ihletésű jazz szerzeményeket komponálnak és mutatnak be. A második alkalommal az Almássy a Dresch Quartetet, a Borbély Műhelyt és a Tűzkő Quintetet látja vendégül.
Dresch Mihály évek óta ennek a típusú muzsikának talán legnevesebb és legismertebb magyarországi képviselője. Zenéiben a magyar népzenekincs gyöngyszemeit dolgozza fel, azok alapelemeit tölti meg saját ötleteivel. Zenéjével nem csak Magyarországon, hanem külföldön is óriási sikereket aratott. A világ jazz élete rácsodálkozott a virtuóz hangszeres tudás mellett az igazán eredeti, szokatlan hangzásvilágra. Zenekarában, a már régóta megszokott kiváló dobos Baló István, a bőgős Szandai Mátyás mellett a fiatal és nagyon tehetséges cimbalmos, Lukács Miklós segítenek formába önteni Dresch Mihály szerzeményeit.
Az est következő sztárvendége a Borbély Műhely zenekar. Vezetője és névadója az a Borbély Mihály, aki talán az egyik legszínesebb egyénisége a magyar zenei életnek. Az ország egyik legjobb szaxofonosaként több mint 16 éve tanít a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Jazz Tanszakán. Leginkább mint jazz zenészt ismerjük, de Nikola Parov etno zenekarában, a tiszta népzenét játszó Vujicsics együttesben, különböző népzenei formációkban, de Szabados György együttesében is otthon érzi magát. Saját zenekarában a finom hangszeres tudásra építkező, a jazz alapelemek mellett etno zenei stílusjegyeket is felsorakoztató muzsikájában az etno zene, de a mai mainstream jazz kedvelői is sütkérezhetnek.
Az este harmadik fellépője a Tűzkő Quintet. Névadó vezetője Tűzkő Csaba, a kiváló szaxofonos évekig zenélt klasszikus jazzt Magyarország mellett Ausztráliában, Franciaországban, az Egyesült Államokban. Hazatérése után egyre inkább a magyar és a balkáni népzenék felé fordult. Megjelent lemezei, a Zengő Kő valamint a tavalyi Tavaszköszöntő igazi példái annak, hogy a jazz zenében nem kizárólag az amerikai, vagy az angolszász eredetű muzsikákból, hanem akár a magyar, román, bolgár, macedón népzenékből is lehet építkezni. Az aktuális formáció, amellyel ezen az estén színpadra lép, még a szervezők előtt is titok, Csaba nagy meglepetésekkel készül erre a koncertre.