előzetes [koncert] 2006. április 29. szombat 14:52
nincsen hozzászólás
szerző: morzsaBarbaro-Nikola Parov-Makám koncert 2006. május 6., Budapest - Almássy Téri Szabadidőközpont
Különleges zenei csemegére számíthat minden érdeklődő, aki ellátogat ezen az estén az Almássy-ra. Három olyan zenekar lép színpadra, akiknek ethno zenei elhivatottságuk régóta ismert a magyar közönség előtt. Három különböző zenekar, három különböző zenei világ, a World Misic három különböző megközelítése.
A Barbaro zenekar megalakulása, 1986 óta töretlen lendülettel képviseli az etno-rock legszebb hagyományait, ugyanakkor Cziránku Sándor lenyűgöző gitárjátéka egyedülálló a maga nemében A gitáros kétnyakú hangszerén kezei ördöngös technikájával egyszerre játszik a hangszer mindkét nyakán. A dobos Herpai Sándor progresszív dobjátéka, Zsoldos Tamás stabil, de mégis virtuóz basszus alapja és az új frontember, Both Miklós szuggessztív éneke és gitárjátéka Kiváló Ötvözete ennek a fajta mizsikának.
Az este második fellépője Nikola Parov és a Syndicate. Nikola Parov Bulgáriában született, de Magyarországon nevelkedett és él ma is. Hosszú évekig volt vezetője a Zsarátnok zenekarnak, amely formációban balkáni népzenéket játszottak igen magas színvonalon. Nikola már ekkor is előszeretettel dolgozott fel különböző népzenéket, figyelme egyre inkább a World Music felé fordult. Hosszú évekig volt házi zeneszerzője a Riverdance produkciónak, ahol együtt dolgozott Michael Flatley-vel, a világhírű Ír steptáncossal. Munkássága egyik csúcspontjaként megalkotta a valaha volt legnépszerűbb magyar táncszínházi előadás, a Naplegenda muzsikáját. Saját formációjában, a Balkán Syndicate-val etno pop, etno rock zenét játszik, amelyben nem csak a magyar, de szinte valamennyi kelet-európai náció zenéit megjeleníti. Az este külön pikantériája, hogy Nikola Parov oszlopos tagja volt a Barbaro zenekarnak is, amelyből néhány éve kivált, hogy saját zenei ötleteivel foglalkozzon.
A koncert harmadik fellépője a Makám zenekar, akik az egyik legpatinásabb magyar etno formáció. Zenéjük szintén népzenei alapokra épül, de sokkal inkább instrumentális hangzást jelenítenek meg, mint például a Barbaro. A formáció erejét többek között az adja, hogy elsősorban akusztikus és eredeti népi hangszereken szólaltatják meg szerzeményeiket Krulik Zoltán gitáros vezetésével.
A három zenekar ebben a megosztásban soha nem állt egy színpadon és valószínűleg a közeljövőben sem lesz arra lehetőség, hogy segítségükkel egyszerre szinte a teljes etno zenei palettába belekóstolhassanak az érdeklődők.