szerző: A38MOLto Vivace sorozat: Trigon (MD), Kampec Dolores lemezbemutató az A38-on 2006. április 26., szerda 20h, Budapest – A38
Az A38 Hajó közép-európai dzsesszt és világzenét bemutató sorozata, a MOLto Vivace következő állomásán azt próbálják bemutatni, hogy a különböző, különösen a balkáni népzenék elemei és hagyománya hogyan befolyásolja a dzsesszt és a rockzenét. A nemzetközi fesztiválkedvenc, a Moldáviából érkező Trigon koncertje mellett, és a magyar alternatív zenei színtér egyik nagy klasszikusa, a Kampec Dolores új lemezének bemutatójára kerül sor.
A két koncert köré egynapos chisinau-i minifesztivál szerveződött: kiállítás, bor- és ételkósoló, beszélgetések tarkítják a programot. A belépés díjtalan.
Trigon
Bár a moldáv Trigon már 1992-ben megalakult, a tagoknak mégis egy évtizedet kellett várniuk a világsikerre, ami aztán el is jött. A balkáni népzenét a dzsesszel elegyítő Trigon elképesztő, semmi mással össze nem hasonlítható zenéje a 2000-es évek vitathatatlanul legfontosabb kelet-európai produkciójává tette a zenekart. Nemzetközi dzsesszfesztiválok sztárjai, melyeken a közönség eleinte földbe gyökerezett lábbal áll a hihetetlen virtuozitás és különleges megszólalás hallatán, hogy aztán minden fellépésük tomboló sikerbe fulladjon.
A Trigon lelke Anatol Stefanet, aki az egyetlen állandó tag a folyamatosan változó zenekarban. Az együttes eredetileg trióként működött - erre utal neve is, és több tagcsere után alakult ki a jelenlegi kvartettfelállás. Hagyományos balkáni hangszerek, népzenei hatások, a dzsessz szabadsága és virtuozitása: a Trigon mindannyiszor elkápráztatja közönségét.
A zenekar tagjai: Anatol Stefanet: brácsa Vali Borgheanu: fúvósok, ének Dorel Burlacu: billentyűsök Gari Tverdohleb: dob, ütősök
Lemezek: Trigon, 1994 Oglinda, 1998 Free Gone, 2000 The Voice of My Earth, 2001 7 Steps, 2005
Kampec Dolores
A Kampec Dolorest 1984-ben alakította Hajnóczy Csaba, Kenderesi Gabi és Szini (Szineg Ildikó - ének, gitár, később basszusgitár). A saját hangot kereső együttes első korszakában (1984-1990) Szegvári Zoltán (szaxofon) volt a negyedik állandó tag. A korai években rendszeres szereplői voltak a budapesti klubszcénának: a Déja Vu Revü, a Ráday klub, az Almássy téri Klub 2000 voltak leggyakoribb színhelyei fellépéseiknek, de játszottak 1985-ben Nico előzenekaraként is a Petőfi Csarnokban.
A zenekar 1988-ban adta ki első nagylemezét (melynek elkészítésében a legendás zajrock-együttes az Ex is segédkezett), amely elsősorban Nyugat-Európában tette ismertté a Kampecet. Az együttes a kilencvenes évek második felében jelentősen átalakult: Szini Ildikó és a dobos Muraközi Péter távozása a csoportból egybeesett Hajnóczy és Kenderesi radikálisabb stílusok iránti érdeklődésével. A Zúgó album időszakában (1995-99) Ágoston Béla (szaxofon, fuvola, duda stb.) és Hárságyi Péter (ütőhangszerek) váltak a Kampec Dolores további meghatározóivá. Kenderesi Gabi ezen a lemezen szövegeket alig használ, szokatlan vokális technikákat és ismeretlen nyelveket annál inkább.
1999-ben új ritmusszekció - lépett a korábbiak helyére. E formáció megszilárdulása után 2000-ben készült el a következő CD, A bivaly hátán. Ezen néhány hosszabb lélegzetű, szabadabb darab mellett ismét szerepelnek dalok is, saját, magyar szövegűek mellett egy török és egy dél-indiai adaptáció.
Hat évvel a Kampec Dolores legutóbbi sorlemeze után itt az új album, a Földanya, Égapa, amely az A38 Hajó kiadásában jelent meg. Ennek bemutatójára kerül sor az A38-on.