szerző: A38CPg, Elit Osztag, Tizedes Meg a Többiek az A38-on 2005. december 15., csütörtök 21h - A38
Punktörténeti pillanat az A38 Hajón: a magyar punk három klasszikusa egy este. A fellépések különlegessége, hogy tévéfelvétel készül róluk, illetve a CPg koncertjének hangfelvétele CD-n közvetlenül a koncert után megvásárolható. Ezzel talán valamelyest sikerül ellensúlyozni azt a tényt, hogy a magyarországi punkról méltatlanul kevés dokumentum maradt fenn.
A szegedi CPg Magyarország leghíresebb és talán legelső punkzenekara. A pályáját 1980-ban kezdő együttes négy év alatt mindössze 12 koncertet adott, de ennyi is elég volt ahhoz, hogy a korabeli hatalom kiakadjon.
Kíméletlen és brutálisan nyílt antikommunista szövegeik sokkoltak rajongót, besúgót és pártfunkcionáriust egyaránt. A CPg tagjai az „együttes keretén belül megvalósított magatartásukkal a Magyar Népköztársaság alkotmányos rendje, szövetségi, barátsági és együttműködésre irányuló nemzetközi kapcsolata elleni érzelmeket igyekezett szítani, mégpedig nihilista, anarchista alapokon, tehát gyűlöletkeltési szándékkal. Vannak azonban olyan számaik is, melyek érzelemkeltő képek, allegóriák, metaforák felhasználásával, gondolkodási úton juttatják hallgatójukat hasonló eredményre.” Ez áll a periratban, amelynek alapján 1984-ben börtönbüntetésre ítélték a zenekar tagjait. Külön jól jött egy-két botrány, többek között a Nagy Feróra is ráverni próbált „csirketépés”, illetve az, hogy a CPg-t előszeretettel mosták össze a Mos-oi nevű szélsőjobbos zenekarral.
A büntetés szétzilálta a CPg-t, a tagok később szétszéledtek a világban, míg 1999-ben egy fiatal filmes, Kövesdy Róbert fejébe vette, hogy dokumentumfilmet forgat róluk. A Pol Pot megye punkjai hatására a CPg összeállt, és 1999 decemberétől ismét működő zenekar.
A mostani A38-as fellépés különlegessége, hogy a koncertről televíziós fellépés készül, valamint koncert CD, ami a fellépés után azonnal megvásárolható a hajón.
Tagok: Haska Béla: ének Benkő Zoltán (Güzü): gitár Nagy Zoltán (Kutyás): dob Varga Zoltán (Takony): basszusgitár
Az Elit Osztag kb. akkor alakult, amikor a CPg kényszerűen feloszlott: a jól csengő nevű Trianon és Protézis zenekarok fúziójából jött létre 1984-85 tájékán. Az évek során rengeteg tag megfordult a zenekarban, többek között az Aurora egykori énekese, Csicskás is. Az Elit Osztag népszerűsége töretlenül ívelt felfelé, ám tavaly egy tragikus esemény - a gitáros Berki Zsolt, azaz Kisbőrke halálos autóbalesete - miatt a zenekar lényegébe megszűnt. Ez az alkalom lesz a búcsúkoncertje.
Tagok: Kiss József (Kutya): ének Nagy Levente: ének Volincsák Ákos: szájharmonika Németh István (Nunu): basszusgitár Kustos László (Karó): dob
www.elitosztag.info.hu
A Tizedes Meg a Többiek népszerű drámáról és filmről elkeresztelt zenekar tagjai sem mai gyerekek: a kitűnő szövegíró-énekes Papp György 1983-ban alakította együttesét, amely működésének rövid időszaka alatt az egyik legjobb punkbandává nőtte ki magát. Aztán hosszú ideig szünet - az újjáalakulásra egészen az idei Szigetig kellett várni, de ott aztán hatalmas koncertben volt része az odalátogató nosztálgiázni vágyóknak. Húzós punk és zúzós ős-hardcore - a TMT valószínűleg a leginkább előremutató punkzenekar (volt és marad) Magyarországon.