előzetes [party] 2005. szeptember 28. szerda 12:42
nincsen hozzászólás
szerző: morzsaA Jazz Turbulence bemutatja: Lemezjátszóház - Kid Koala, Danny Breaks 2005. Október 1., (szombat) 21-04h, Trafó (színházterem) + Trafó Bár Tangó
Kid Koala: Kabarédzsessz, alien-mjuzikel, képregényfőcímzene, legódixieland és bendzsófűrészelés de hogyan lesz ezekből világhíres hiphop? Eric San megoldja. A kanadai zsenigyerek már tizenévesen a lemezjátszás határait feszegette, de a ma Kid Koalaként ismert fickóról a harmincon túl sem jelenthetjük ki biztonsággal, hogy felnőtt. Játszik minden hanggal, ami a keze ügyébe kerül. Jó tíz évig szinte csak hálószobája plüssállatai voltak beavatva (élték át, vagy haltak bele) lemezjátszós kísérleteibe, végül a kilencvenes évek derekán, egyetemi bulikon debütált a humanoidok előtt. Ezek egyikén figyelt föl rá a tapasztalt tehetségvadász Jonathan Moore (Coldcut), aki rövid úton leszerződtette a Ninja Tune-hoz. Nem sokkal később már Money Mark oldalán a Beastie Boys Hello Nasty világkörüli turnéján melegítette a hiphopperek rekeszizmait, majd 2000-ben kiadta első albumát, a saját maga által rajzolt képregény könyvvel és videojátékkal felszerelt Carpal Tunnel Syndrome-ot. Kid Koala több elborult együttesnek tagja (Deltron3030, Bullfrog, Lovage), amelyekben olyanokkal muzsikál együtt, mint Del Tha Funky Homosapien, Damon Albarn (Gorillaz, ex-Blur), Mike Patton, vagy BluRum13, de nemrég a Radiohead vendégeként is megkerülte a földet. Második önálló albumát, a 2003 végén megjelent Some of My Best Friends are DJs lemez-képregényt azóta sem csillapodó ováció fogadta. Nem túlzás kijelenteni: Kid Koala a csúcson van. A Ninja-arzenál legrafináltabb fegyvere debütál tehát Budapesten pártedliket fölcsatolni, szájakat kitátani!
Danny Breaks: A tört-guru 1991-ben kezdte az ipart: Sonz of a Loop Da Loop Era néven a harcore-ból a jungle felé közeledő úttörők első nagyobb nyilvánosságot kapott sikereit jegyezte a Suburban Base kiadónál. Flowers In My Garden című lemezét a műfaj első LP-i közé sorolják. 1993-ben beindította saját címkéjét, a Droppin Science-t. Kiadványainak közös jellemzői a bonyolult ritmusképletek, mesterien kidolgozott dob- és percussion témák és a futurisztikusra csupaszított, mindig megújuló tartalom mintha csak egy laboratórium újabb és újabb kutatási eredményeit hallhatnánk. Danny inspirációit az amerikai funk zenéből, a progesszív rockból és a hippiség egyéb zenei attribútumaiból, és természetesen a jazzből meríti.
A hiphop-hoz való erős kötődése már korai munkáin is hallható, s 2000-ben elszánta magát egy új, immár teljesen az instrumentális hiphop-ra koncentráló vállalkozás, az Alphabet Zoo megalapítására. Mindeddig négy EP látott napvilágot a címkén, de mindegyik telitalálatnak bizonyult ám ezt Dannytől már megszokhattuk. A felvételeket pedig nem csak a hiphop éra, de a jazzvilág lemezforgatóinak színe java is listázta. A hip-hop közegében való ténykedése régebbi eredetű kiadójánál: olyan kiválóságokkal dolgozott már vagy remixelte munkáikat, mint DJ Krush, Phife Dawg, Madlib és a Lootpack, vagy Amon Tobin, de adott ki az amerikai OM Records-nál, és a Mo Wax-on is. Kiemelkedő scratch- és turntablism-tudományának köszönhetően DJ-ként is a legjobbak között tartják számon.
Az Alphabet Zoo-n Danny saját zenéi mellett más, hasonló zenei univerzumban lebegő producereknek is lehetőséget biztosít. Saját, négyrészes Dimension sorozata mellett Mark Pritchard talán legjobb alteregója, Harmonic 33 is itt lett ismert, míg nemrégiben át nem igazolt a Warp-hoz, a közeljövőben pedig Dem Boogie és Adlib (Noisy Stylus) újdonságok várhatók.
Fellépők:
Kid Koala (Ninja Tune) Danny Breaks (Alphabet Zoo) Irie Maffia live (Dermot - sampler, Jumurjack billentyűk, Barabás Lőrinc trombita, Future lemezjátszó, Havas Miki basszus, Kürthy Miklós gitár, Busa beatbox / vokál, Kemon vokál, MC Columbo vokál, Mango - konga) Dj Future Shuriken Suhaid Johnson Bodoo
Látvány: Kiégő Izzók, Rio Rokoko (Cinetrip VJ Torna Champion)