hosting: Hunet
r32
  cikkekfotók        
beszámoló [koncert]  2005. augusztus 21. vasárnap   10:24
nincsen hozzászólás

szerző: Utazó
Billy Cobham és a Spectrum
2005. július 3., Millenáris

  Igen sokoldalú jazzmuzsikust köszönthettünk a Világsztárok a Millenárison sorozat júliusi fellépőjeként. Ez a jelző persze csak annak mond valamit, aki igazán nyitott a nem annyira sablonos irányzatok felé, és alaposabban bele tudta ásni magát a dobvirtuóz Billy Cobham zenei pályájába, hiszen az jóval túlmutat az „egyszerű” jazzmuzsikus-karrieren. Cobham minden irányzatot kipróbált a klasszikus jazztől (Stella by Starlight, Autumn Leaves, New Waltz) a fúziós zenéig (The Promise, Stratus) és a populáris funky-ig (Now that you´ve Gone, Okky Dokky, I Want You Back, Mirage), és mindegyik műfajban egyformán helyt is állt. Szerteágazó érdeklődése, kísérletezőkedve olyan zenészekkel hozta össze őt, mint Miles Davis, John Abercrombie, Joe Zawinul, Chick Corea, John McLaughlin, John Scofield, Randy Brecker vagy Jack Bruce, hogy csak a legnagyobbakat emeljük ki.
  
  Ezen a júliusi budapesti fellépésen legendás zenekarával, a Spectrummal - vagyis a Szabó Gábor és Santana mellől ismert Tom Coster billentyűssel, Ric Fierabracci basszusgitárossal (Nancy Sinatra, Shakira, Planet X, Randy Brecker, Dave Weckl Band, Chick Corea Electrik Band, Scott Henderson) és Frank Gambale gitárossal (Maurizio Colonna, Antonella Ruggiero, Chick and the Electric Band, Raison D´etre, Steve Weingart, Steve Billman, Baron Browne, Steve Smith, Dave Weckl, John Patitucci, Eric Marienthal) - állt színpadra. Négy összetéveszthetetlen jazz személyiség, négy, a fúziós jazz felségterületén túlzás nélkül meghatározónak számító zenészegyéniség állt a Millenáris pódiumán, a középpontban Cobhammel, aki maga köré gyűjtötte ezt a formációt (valami egyébként azt súgja, hogy nem volt nehéz meggyőzni őket, hogy csatlakozzanak).
  
  Egyszerre volt „egyszerű”, hagyományos koncert és valódi dobvarázslat ez az előadás: a zene egésze, bonthatatlan egysége és Cobham bámulatos szólói egyformán magukkal ragadták a nézőket. Cobham produkciójában ott voltak a védjegyszerű, hirtelen váltások, pörgetések, zakatoló ritmusok, játéka tisztasága, pontossága, könnyedsége és ötletessége mindenkit főhajtásra késztetett. Érdemes is volt a játékára fókuszálni, mert nem mindig adatik meg, hogy egy ilyen klasszist láthassunk. Hiba - és valószínűleg lehetetlen vállalkozás is - lett volna azonban csakis rá figyelni, hiszen ezen az estén mégsem csak a dobos volt a központi szereplő: Cobham muzsikusbarátai is végigparádézták a koncertet. Hármuk közül Frank Gamble, a vérprofi jazz-rock gitáros került talán leginkább az előtérbe hosszú szólóival, miközben Ric Fierabracci, Tom Coster és Billy Cobham a háttérben meghúzódva, mégis mindannyian figyelmet követelve kísértek. A produkció sikerét nagyban segítette a többségében kiváló hangzás is, bár a helyiség alapvetően előnyös akusztikai tulajdonságai dacára is akadt néhány olyan pontja a teremnek, ahol a berendezés nem tette lehetővé, hogy tökéletesen leülepedjen és kikristályosodjon Cobhamék muzsikája.
  
  A kvartett minden görcs nélkül nyomta a tételeket, melyekben rengeteg virtuóz megoldást és motívumot lehetett felfedezni. A produkcióban úgy 50-50%-ban vegyült a jazz klasszikusabb, melodikusabb iránya, és a fúziós, jazz-rock megoldásokkal építkező műfaj, és azt hiszem, ebben a műsorstruktúrában mindenki meg is találhatta a kedvére valót. Cobham remek muzsikus, és egyben kiváló zenei elme, aki nem kérkedett és nem helyezte magát előtérbe, inkább zenésztársai mögött maradt és csendben irányított - pedig láthatóan nem okozott volna neki gondot akár három pár dobverővel is egyszerre osztani a ritmusokat. Hirtelen váltásai és a szabálytalannak tűnő „soknegyedei” társainak egyáltalán nem okoztak gondot, ahogyan a közönségnek sem. Itt bizony mutatóban sem fordultak elő egyszerű 4/4-es alapok, a műsor csak a bravúrról, a bravúrról és a bravúrról szólt - valahogy azonban mégis könnyen emészthető, élvezetes, ízléses maradt, és ez is volt a legfontosabb ismérve. Na meg persze az a rajongó odaadás, amellyel végigtapsolta és -fütyülte a két felvonást és a ráadást a publikum, és az a csendes, gondolataiba merítkező áhítat, amelybe távozóban burkolózott.



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 kapcsolódó linkek: 

Billy Cobham

Millenáris

 programajánló: 
2024. november 22.
Swing à la Django & Kozma Orsi koncert
2024. november 23.
Hollywood Undead, Sleeping Theory
2024. november 25.
Metallica program az Apocalpytica-tol a Barba Negra Red Stage-en
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Sepultura, Jinjer, Obituary, Jesus Piece
METZ a Turbinában: Egy korszak lezárása
Accept, Phil Campbell And The Bastard Sons
Starset- Az Immersion: The Final Chapter turnéval hódították meg a Barba Negrát
Dalriada 20 / Nevergreen 30
A Dream Theater és Mike Portnoy újra együtt – Egy legendás történet újraírva
Lindsey Stirling Budapesten
Bryan Adams az MVM Dome-ban
A metalcore új hulláma: Imminence, Aviana és Allt fergeteges koncertje
Omara Portuondo a kubai zene legendájának búcsú fellépése - Homenaje al Buena Vista Social Club
 kiemelt 
Dying Fetus, Chelsea Grin, Despised Icon
  
Tengerentúli extrém metal csomaggal kínál túlnyomás elleni szelepet a karácsonyi készülődés / őrület közepén Concerto Music

Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben
Descendents (US), Circle Jerks (US), Negative Approach (US)
Electric Callboy: 2025-ben már az MVM Dome-ba térnek vissza!
Wheel, Múr: izgalmas és feltörekvő zenekarokat hoz idén a progmetal Mikulás
 friss hozzászólások 

Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 legacy festival    dreamworks    bloc party    unsent letters    k3    torn from earth    artweg    namtar    hatesphere    rumahoy    harlem gospel choir     aerodrome    the halo effect    tito & tarantula    while heaven wept    sister sin    blur    the moog    kobalov    pat metheny    wrath    my dying bride    nightwish    disztraktor    air  

r49
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!