beszámoló [koncert] 2005. augusztus 10. szerda 13:49
nincsen hozzászólás
szerző: BarnabásFuneral Festival: Primordial, Orphaned Land, Sear Bliss, The Dethroners 2005. július 15. Wigwam
A július közepén megrendezett Funeral Festival alkalmával ellátogatott hozzánk az ír Primordial és az izraeli Orphaned Land. A Primordial fellépésére már sokat várt a hazai rajongótábor; az eddigi elmaradt koncertek után most végre valóban láthattuk és hallhattuk őket. A külföldi fellépők előtt a magyar Sear Bliss és a The Dethroners kiváló előadását követhettük figyelemmel.
A The Dethroners koncertje nyitotta az este fellépéseinek sorát. A hattagú zenekar 2003-ban nagyszerűen zenésítette meg Madách Imre Az ember tragédiája című örökérvényű művét. Zenéjük nagyon változatos, sokféle stílus hatása mutatkozik meg benne. Mégis nagyon egységesek és összeszedettek a kompozícióik, kellemes hallgatnivaló a muzsikájuk. Mostani fellépésük is remekül sikerült, a prímet most is a hegedűs Tóth Ádám előadása vitte. Ő a legaktívabb a színpadon, nagy elánnal és lelkesedéssel játszik. Egy remek koncertet adtak a rendelkezésükre álló fél órában, melyet a jó hangzás is támogatott.
A Sear Bliss körülbelül háromnegyed órás koncertje szikár black metal esszenciát tartalmazott. Az 1993-ban alakult zenekar tavaly adta ki ötödik nagylemezét Glory And Perdition címmel. Pál Zoltán harsonájának köszönhetően a Sear Bliss zenéje egyediséggel is rendelkezik a black metal zenei palettáján. Továbbá képesek remek számokat is írni, erről nagyszerű lemezeik tanúskodnak. A Nagy András basszusgitáros/énekes vezette zenekar mindig igényes és kiváló fellépéseket produkál, és ez most sem alakult másként. A Glory And Perdition-ról elhangzó új számok mellett a régebbi albumaikat is megidézték. A kissé kásás hangzás ellenére remek koncertet élvezhettek a jelen lévők.
Ezután az izraeli Orphaned Land egy lehengerlő produkcióval kápráztatta el a közönséget. Az 1991-ben alakult zenekar legutóbbi lemeze tavaly jelent meg Mabool címmel. Míg a korábbi kiadványaik, az 1994-es Sahara és a 1996-ban megjelent El Norra Alila a komor death/doom stílust képviselték, addig a Mabool egy sokkal szerteágazóbb, színesebb produkció. A csodálatos történetet elmesélő konceptalbum nagyon jól sikerült, így már vártam a csapat magyarországi fellépését. Szerencsére nem kellett csalódnom: nagyon emlékezetes koncertet adtak. A közönség lelkes fogadtatásának köszönhetően pár szám után nagyon oldott hangulat alakult ki a színpadon. Mosollyal az arcukon, teljes átéléssel adták elő a zenészek fülsimogató szerzeményeiket. Főleg a gitáros Yossi színpadi mozgásai vonzották a tekinteteket, de Kobi Farhi énekes is nagy elánnal buzdította a koncerten résztvevőket. A Mabool-ról eljátszották a Birth Of The Three, az Ocean´s Land, a The Kiss Of Babylon és a Norra El Norra című számokat. Utóbbit különösen nagy ováció fogadta. Az El Norra Alila című lemezt az El Meod Na´ala és a Neverending Way képviselte. A Sahara-ról pedig a Seasons Unite és az Ornaments Of Gold hangzottak el. A koncert varázslatos hangulata minden jelen lévőt magával ragadott, egy remek teljesítménynek lehettünk szem és fültanúi.
Elérkezett az este főzenekarának, az ír Primordial-nak az ideje. Nagy várakozás előzte meg a rajongók részéről a Primordial első magyarországi fellépését, most végre valóra vált a találkozás. A. A. Nemtheanga frontember rituális mozdulatokkal közvetítette a természet ősi pogány vallását a színpadon, arcfestése, gesztusai teljes összhangban voltak a zenével. A fájdalmas, komor és véráztatta ír történelem elevenedett meg a szemeink előtt a színpadon. A zenekar és különösen a frontember teljes átéléssel adták át ezt a keserű, de egyben szép és különleges zenét. Az egyik gitáros poszton a Mael Mordha nevű ír zenekar egyik tagja segítette ki a csapatot, játéka tökéletesen illeszkedett a többiekéhez és így hozzájárult a tökéletes atmoszféra megteremtéséhez. Megtöltötte a Wigwamot a Primordial muzsikájának egyedi hangulata és magával ragadott minden jelen lévőt. A. A. Nemtheanga-val együtt éltük át az ír nép tragédiáit és tettük magunkévá a pogány hit szellemiségét és esszenciáját.
A frontember szinte önkívületi állapotának megteremtésében besegített a koncert alatt általa elfogyasztott két üveg Jim Beam is, de ez nem befolyásolta énekesi teljesítményét. A számok közötti konferálások néha ugyan már megmosolyogtatóvá váltak és a koncert vége felé már a mozgáskoordinációval is akadtak kisebb gondok, de ez a koncert hangulatát és kimenetelét nem befolyásolta. Inkább jót lehetett nevetni a frontember olyan beszólásain, mint például: „Aki bunyózni vagy inni akar, az a koncert után megtalál a pultnál”. Az eljátszott szerzeményeket tekintve sem lehetett okunk a panaszra, régi és új számok egyaránt szerepeltek a programjukban. A nemrég megjelent The Gathering Wilderness című lemezről hallhattuk a címadót, a The Golden Spiral és a The Coffin Ships című számokat. Utóbbi egy különösen szomorú tétel, amely az 1845-49 közötti ír éhínség áldozatainak állít emléket. Többek között eljátszották még a Storm Before Calm című albumról a Sons Of The Morrigan-t, a Spirit The Earth Aflame-ről a The Burning Season és a To Enter Pagan című dalokat. Az 1998-ban kiadott A Journey´s End című lemezt is megidézték a címadó szerzemény eljátszásával. Tehát egy csodálatos zenei eseménynek lehettünk részesei, nagyon jól sikerült a Primordial magyarországi bemutatkozása.
Akik július közepén ellátogattak a Wigwamba erre a koncertre, egy nagyszerű élményben lehetett részük. Az Orphaned Land fellépése elkápráztatta a résztvevőket, és a Primordial előadása is első osztályú volt. A két zenekar stílusa különbözött egymástól, azonban mindkettő zenéjéből olyan egyedi, különleges, magával ragadó hangulat áradt, amelynek nyomán sok hasonlóságot fedezhettünk fel közöttük. Az biztos, hogy ez is egy újabb feledhetetlen koncertélményként marad meg az emlékezetemben.