szerző: A38Pavel Fajt (CZ), Dresch Quartet az A38-on 2005. június 15., szerda 20h – A38
Június 15-én Európa egyik leginkább sokoldalú muzsikusa és zeneszerzője, a cseh dobos és ütő hangszeres Pavel Fajt mutatja be legújabb projektjét az A38 Hajón. A fellépést a Dresch Quartet koncertje előzi meg.
Pavel Fajt, Csehország legaktívabb, legtehetségesebb és legismertebb dzsesszdobosa lényegében mindenkivel dolgozott már Csehországban, aki csak egy kicsit is részese a zenei életnek. Rendkívül gazdag életművében színházi, tánc- és filmzenék éppúgy megtalálhatóak, mint az A38 Hajón nemrégiben fellépett feleségével, Iva Bittovával készített lemezek, vagy az 1995-ben alapított fúziósdzsessz-zenekar, a Pluto munkái.
Fajt korai, finom, cinekkel operáló, népzenei és szvingalapokra épülő akusztikus stílusa a kilencvenes évek végére jócskán megváltozott. Újabb lemezein elektonikus kütyük, loopok játsszák a főszerepet. Az igazi fordulatot 2001-es szólólemeze hozta meg, azóta érdeklődése egyre inkább az elektronikus zene felé fordult. A műfaji határokat áttörve gyakran lép fel lemezlovasokkal, és kísérletezik olyan irányzatokkal, mint a brekbeat vagy a techno. Budapesti, Robotpilóta című koncertjén partnere Ondrej Smeykal didzseridu-játékos lesz. Fajt titokzatosan csak annyit árult el az anyagról: elektronikus és sámánisztikus.
Diszkográfia Bittová & Fajt (Iva Bittovával), 1987 Svatba (Iva Bittovával), 1988 Dunaj a Iva Bittová (a Dunajjal és Iva Bittovával), 1989 Rosol (a Dunajjal), 1991 Songs for the Drums (Jim Menesesszel), 1993 Macaronic Sines, 1995 Kolednice (Iva Bittovával), 1995 Pustit musíš (a Dunajjal és Iva Bittovával), 1996 Pavel Fajt & Pluto (a Plutóval), 1996 Corne de Vache, 1997 Tri (a Plutóval), 1998 Pruhledni lidé, 1998 The Danubians, 2000 DrumTrek, 2001 http://www.fajt.cz
A Dresch Quartet vezetője, Dresch Dudás Mihály 1955-ben született. A meglepő módon gépipari szakközépiskolát végzett, egykor mechanikai műszerészként dolgozó Dresch Dizzie Gillespie és John Coltrane hatására kezdett el szaxofonozni, és 1979-ben végzett a dzsessztanszakon. Első együttesét 1984-ben alapította. A zenekarhoz kis időre csatlakozott az azóta szédületes szólókarriert befutott Lajkó Félix is. Lajkót Kovács Ferenc váltotta fel, így stabilizálódott a Dresch Quartet klasszikus felállása. A zenekar 1998-99 tájékán átalakult, és az új Dresch Quartet zenészei azóta játszanak együtt. Talán senkinek sem sikerült következetesebben ötvözni a magyar népzenei hagyományt a klasszikus amerikai dzsesszel. Dresch a népzenei motívumok beemelésével egészen új mélységeket adott a bebopnak és fordítva.
A kortárs világzene gyakran felületes árukapcsolásaival ellentétben a Dresch Quartet zenéjében egyedülálló és egymástól elszakíthatatlan módon szövődnek egybe a pentatónia, Coltrane jellegzetes futamai, a ritmusszekció szvinges húzása, a meglep ő dinamikai váltások, a free jazz szabadsága és a hangszeres virtuozitás.
A Dresch Quartet az utóbbi időben Kovács Ferenc helyett gyakran lép fel a zseniális cimbalomjátékossal, Lukács Miklóssal, akinek húzós szvingjei és dinamikus szólói nehezen kiheverhet ő élménnyel szolgálnak.
A zenekar felállása: Dresch Dudás Mihály: tenor- és szopránszaxofon, furulya Lukács Miklós: cimbalom Szandai Mátyás: bőgő Baló István: dob
Diszkográfia: Sóhajkeserű , 1985 Hazafelé (szólólemez), 1987 Gondolatok a régiekről, 1990 Zeng a lélek, 1993 ...Folyondár..., 1995 Túl a vízen, 1996 Hűség (szólólemez), 1997 Révészem, révészem, 1998 Mozdulatlan utazás/Riding the Wind, 2000 Szép csendesen (szólólemez), 2001 Hungarian Bebop (Archi Shepp-pel), 2002 Egyenes zene, 2004
A MOLto Vivace sorozat: Az A38 eleve azzal a nem titkolt céllal nyílt meg 2003 áprilisában, hogy több legyen, mint egy különleges helyszín vagy egy egyszerű koncertterem. Már elhelyzekedése is jelképes: a Dunán, Közép-Európa fő folyóján horgonyoz, abban a városban, mely mindig is büszke volt kultúrájának sokszínűségére. Régi álmunk, hogy Közép-Európa gazdag hagyományokra épülő, élő, lüktető és változatos zenei kultúráját egy sorozat keretei között mutassuk be. Olyan sorozat keretei között, mely egyszerre őrzi meg az élő koncertek intimitását, és lép ki abból, hogy ne csak a látogatók részesüljenek az élményből. A MOLto Vivace sorozat egyedülálló kezdeményezés: koncert- és közvetítéssorozat, melynek célja a kortárs közép-európai dzsessz és világzene bemutatása. A sorozat keretében egy magyar és egy közép-európai művész lép fel az A38 Hajó színpadára egyazon este, reprezentálva-e régió közös kulturális hagyományait és együttműködésének lehetőségét. A fellépésből televíziós sorozat készül, melyet a Duna Televízió tűzi műsorára havi rendszerességgel. Hálásak vagyunk, hogy Magyarország és Közép-Európa egyik legnagyobb cége, a MOL Rt., illetve a régió egyik legfontosabb kultúraközvetítője, a Duna Televízió partneréül választotta az A38 Hajót.
A sorozatban a tavalyi év folyamán fellépett többek között Lajkó Félix, Alexander Balanescu, Boris Kovac, Urszula Dudziak, a Vasvári String Trio és Bernard Maseli, a Boban Markovic Orkestar. A 2005-ös évadban vendégünk volt Zbigniew Namyslowski, a Nigun, a Muzsikás, Tamara Obrovac, a Ghymes, Vera Bílá és Mitsou.
Belépő elővételben: 1000 Ft, a koncert napján 1500 Ft.