szerző: PjotrFAB-Springfest - 26. Virágzás Napjai A tíz éves Fesztivál Akadémia Budapest első tavaszi fesztiválja
Az Őrség varázslatos tájain, Őriszentpéteren, Szentgyörgyvölgyön, Veleméren és Magyarország hetedik legkisebb településén, Lendvajakabfán éled újjá a legendás Virágzás Napjai hagyománya. A Kelemen Barnabás és Kokas Katalin hegedűművész házaspár által alapított Fesztivál Akadémia Budapest (FAB) 2025. május 30. és június 1. között első alkalommal rendezi meg tavaszi fesztiválját, a Springfestet, amely a méltán híres művészeti találkozó örökségét viszi tovább.
„Sülyi Péter minden évben hívott minket a Virágzás Napja fesztiváljára 15 éven át. Kvartettünkkel, duó és szóló formációkban, zeneakadémiai tanítványainkkal vonós oktetteket, sextetteket és Vásáry Tamással szonátákat játszottunk, Pál István Szalonnával pedig népzenét. Az Őrség varázsa minden alkalommal egyre jobban rabul ejtett minket. 25 évet élt meg ez a különleges légkörű kulturális rendezvény, majd 5 év hallgatás után a stafétabotot Péter átadta nekünk, melyet megtiszteltetés tovább vinnünk. A Covid idején mi sem volt természetesebb, mint ide visszajönni, hogy megtaláljuk azt a kis falut, a 13. századi nevén: Fényesfeldét (mai nevén Lendvajakabfa), amibe beleszerettünk és amelynek lakosai vagyunk immár. Így nemcsak folytatjuk a 25 éves Virágzás Napjai fesztivál hagyományát, hanem “hazatértünk” általa.” (Kelemen Barnabás és Kokas Katalin)
A háromnapos fesztivál az Őriszentpéter-Szentgyörgyvölgy-Lendvajakabfa-Velemér helyszíneken várja közönségét. A fő helyszín Lendvajakabfán a szabadtéri színpad lesz, a közönség szalmabálákon vagy épp szalonnasütés közben hallgathatja a koncerteket. Az Árpád-kor eleji veleméri templomban és a 800 főt befogadó szentgyörgyvölgyi Református templomban, valamint az őriszentpéteri Malomban is rendezvények várják a közönséget. A fesztivál programkínálata páratlanul sokrétű, valódi kulturális kalandozást ígér minden korosztály számára.
Csányi Sándor színművész „Hogyan értsük félre a nőket?” című előadása garantáltan mosolyt csal a résztvevők arcára. Szívmelengető produkció lesz a Kis herceg Vecsei H. Miklós előadásában, amelyhez Csorba Lóci zenél. Az elgondolkodtatóbb programok közé tartozik Kertész Imre Kaddis zenés-felolvasószínházi adaptációja, a Kertész Imre Intézet produkciója Kelemen Hanna és Szabó Sebestyén László színészek előadásában és kitűnő zenészek közreműködésével. A szövegek között elhangzó zenei betétek részben eredeti zsidó zenék részben pedig Kertész Imre kedvenc klasszikus zeneszerzőinek kompozíciói lesznek.
A klasszikus zenei hangversenyek során olyan kiváló és világszerte koncertező művészek közreműködnek, mint Maxim Rysanov, Jonian Ilias Kadesha, Kokas Dóra, Berecz Mihály, Fejérvári Zsolt, Győri Noémi, Lakatos György, Joó Szabolcs, Vashti Mimosa Hunter, Lukács Miklós, Rohmann Ditta, Fenyő László többek között, valamint természetesen a művészeti vezetők, Kelemen Barnabás és Kokas Katalin.
A népzene és néptánc szerelmesei sem maradnak élmény nélkül: a Szarkaláb és a Harangláb együttesek, valamint Szalonna és Bandája gondoskodnak az autentikus hangulatról és a fergeteges táncházakról, ahogyan a 30. születésnapját ünneplő Söndörgő is elképesztő energiákat hoz az Őrségbe.
A fesztivál különleges színfoltját jelentik a gyermekprogramok, köztük „ Prokofjev klasszikusa, a „Péter és a Farkas”, amelynek mesélője Csákányi Eszter lesz, a zenét pedig 15 szólistából álló kamarazenekar szólaltatja meg. A Ziránó Bábszínház a Babszem Jankót adja elő, Tenki Dalma és Georgita Máté Dezső előadásában pedig A hisztis királykisasszony című darabot ismerhetik meg a gyerekek. A legkisebbek és szüleik számára ezek az előadások és a Harangláb együttessel a gyerektáncház is, felejthetetlen közös élményt kínálnak.
Az elmélyülésre vágyókat tartalmas előadások és beszélgetések várják. Az egykor Zalaegerszegen is szívsebészetet teremtő Papp Lajos szívsebész a test, lélek és szellem egyensúlyáról osztja meg gondolatait, míg Berecz András mesemondó és énekes magával ragadó előadása a népi kultúra kincseit hozza közelebb a hallgatósághoz. Kassai Lajos íjász mester - bemutatója és gyermekfoglalkozása után - a kerekasztal-beszélgetésen is részt vesz, Szekeres Anikó pedig az elfeledett falusi létről osztja meg gondolatait.
Az előadások, koncertek, beszélgetések mellett a képzőművészet és a kézművesség és a hagyományos mesterségek is fókuszba kerülnek. Megnyílik Hegedűs Miklós festőművész kiállítása, amely a fesztivál ideje alatt látogatható.
A kézművesség iránt érdeklődők kipróbálhatják a korongozást, vesszőfonást, fafaragást, vagy akár a kovászos kenyér készítését. Különleges élményt ígér a raku kerámia-égetés és kemencenyitás bemutatója is. A bátrak Kassai Lajos Árpád-kori íjász bemutatóján vehetnek részt, a gyerekek pedig maguk is megpróbálkozhatnak az íjászkodással.
A fesztivál helyszínei az Őrség legszebb településeit ölelik fel, így a kulturális programok mellett a táj természeti szépségei is felfedezésre várnak. A rendezvény alatt minden nap változatos menü gondoskodik a látogatók kulináris élményeiről, beleértve a hagyományos magyar ételeket és a mentes, alternatív opciókat is. Lendvajakabfa faluja megnyitja portáit, hogy befogadhassa a helyi termelőket és így különleges kirakodóvásár várja majd az érdeklődőket.
A FAB-Springfest / Virágzás Napjai nem csupán egy fesztivál, hanem valódi szellemi találkozó, amely a művészetek, a hagyományok és a természet harmóniáját kínálja az Őrség-Hetés, Zala-Vas határánának festői környezetében. A rendezvény az idén 10 éves Fesztivál Akadémia Budapest éves programsorozatának része, amely a Winterfest és a Summerfest mellett immár a tavaszi időszakban is kivételes kulturális élményeket kínál.
A FAB alapító-művészeti vezetői, Kelemen Barnabás Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas hegedűművész és Kokas Katalin Liszt Ferenc-díjas hegedűművész, érdemes művész kivételes szakmai hátteret biztosítanak a rendezvénynek. A házaspár által tíz évvel ezelőtt életre hívott Fesztivál Akadémia Budapest nemcsak fesztiválok szervezésével, hanem országszerte tartott mesterkurzusokkal és nemzetközi zenei versenyekkel is gazdagítja a magyar zenei életet.
A három napos Virágzás Napja „szószólója” – házigazdája - a Berecz István Örökös Aranysarkanytús táncos lesz.
Jegyek már kaphatók a Fesztivál Akadémia Budapest weboldalán, ahol a részletes program, családi és napi kedvezmények, szálláslehetőségek és további információk is elérhetők.
Program:
Május 30. péntek
Őriszentpéter
Malom Látogatóközpont
15:00 Nyitány – 25 év virágai
16:00 Triangulum – az Őrség és vidéke (1999) – vetítés
17:00 Hegedűs Miklós (1949–2022) festőművész kiállítása
megnyitja: Fenyő Ervin
Szentgyörgyvölgy
18:30 Templom
Dohnányi – Szerenád: Kelemen Barnabás, Kokas Katalin, Fenyő László
Bach – Kétszólamú invenciók: Kelemen Barnabás, Fenyő László
Lendvajakabfa
21:00 Kissziget: Söndörgő a szabadban
Május 31. szombat
Lendvajakabfa
8:30-9:30 Gróf Porta Sétatúra, Reggeli harmatos malacfülecske-vakarás
10:00-12:30 Hang-Szer Kassai Lajos, Árpád-kori íjász bemutatója kerekasztal-beszélgetés, íjászkodás gyerekeknek
12:00 Tornyos Mindenki a vájúhoz!
13:30 Hang-Szer
Péter és a Farkas mese zene-bona
Mesélő: Csákányi Eszter
Maxim Rysanov – brácsa, Kokas Dóra – cselló, Fejérvári Zsolt – nagybőgő, Győri Noémi – fuvola, Káli Fonyódi Fruzsina – oboa, Szatmári Zsolt- klarinét, Lakatos György – fagott, Devecsai Gábor – trombita, Benyus János – kürt, Benyus Péter – kürt
Hamar Máté – kürt, Stürzenbaum Róbert – harsona
Joó Szabolcs és tanítványa – ütőhangszerek
14:15 Szabadtéri Színpad
Táncház gyerekekkel, gyerekeknek a Szarkaláb és a Harangláb együttesekkel
15:45 Hang-Szer
Trio Gaspard – Haydn
17:00 Veranda
Papp Lajos szívsebész előadása – Test, lélek, szellem egyensúlya
17:30 Szabadtéri Színpad
Ziránó Bábszínház – Babszem Jankó
18:00 Hang-Szer
Bartók: 1. vonósnégyes
Kelemen Kvartett
19:30 Szabadtéri Színpad
Csányi Sándor: Hogyan értsük félre a nőket?
21:00 Tópart
Táncház és Raku kerámia égetés
Kemencenyitás
21:30 Kész kerámia ünnepi megtekintése
Június 1. vasárnap
Velemér
8:15-9:15 Templom
Sétatúra
Reggeli harmatleső barangolás a Veleméri templom körül
Lendvajakabfa
10:00 Hang-Szer
Kertész Imre: Kaddis
Az emlékezők imája zenés felolvasó színház
Kelemen Barnabás – hegedű, brácsa, Kokas Katalin – hegedű, brácsa, Eredics Salamon – harmonika, Eredics Dávid – klarinét, Lukács Miklós – cimbalom
Színészek: Szabó Sebestyén László, Kelemen Hanna
11:00 Istálló
Cini-Cini muzsika
20 hegedűs gyermek a színpadon
12:15 Hang-Szer
A kis herceg - Vecsei H. Miklós, Csorba Lóci
13:15 Tornyos
Mindenki a vájúhoz!
14:30 Hang-Szer
Szalonna és Zenekara
népi körtánc, népi játékok gyerekeknek
16:00 Istálló
A hisztis királykisasszony
Interaktív gyermekelőadás
Tenki Dalma
Georgita Máté Dezső
17:00 Koszó Porta
Schumann és Meseudvar Berecz Andrással
Kelemen Barnabás, Berecz Mihály
19:15 Hang-Szer
Brahms: G-dúr szextett
Kelemen Barnabás, Kokas Katalin, Maxim Rysanov, Abouzahra Mariam, Fenyő László, Kokas Dóra
20:00 Hang-Szer
Szalonna és zenekara, valamint
Berecz István Népzene és néptánc