magazin [kiállítás] 2025. február 20. csütörtök 06:19
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrKígyók és Létrák – a társadalmi mobilitás és az életutak metaforái
Egy indiai társasjáték ihlette azt a Molnár Judit Lilla képzőművész és Török Krisztián Gábor kurátor közös koncepciójának eredményeképp ma megnyíló kiállítást, amely az Esterházy Art Dating esemény győztes pályázatából született. A terv az Esterházy Magyarország Alapítvány jóvoltából másfél millió forintos támogatással, kilenc hónap alatt valósult meg – az eredményt öt héten át láthatja majd a közönség a The Space Galériában.
Az előző évben a Molnár Judit Lilla - Török Krisztián Gábor alkotta duó kiállításkoncepcióját találta a legkiemelkedőbbnek az Esterházy Art Dating kuratóriuma – döntésük kézzelfogható eredményével találkozhatnak a látogatók a The Space Art Gallery most megnyíló kiállításán. Mint emlékezetes, tavaly tavasszal tíz kurátor és húsz képzőművész ismerkedett egymással az Együtt a Művészetért Egyesület és az Esterházy Magyarország Alapítvány által közösen szervezett Esterházy Art Dating során. A 15-15 perces beszélgetések eredményképpen a rapid randik végére kialakult az a 10 kurátor-művész páros, akik ezt követően két hónapon keresztül dolgoztak közösen egy-egy kiállítási koncepcióján. A párosok májusban mutatták be terveiket a kuratórium előtt
A talányos Kígyók és Létrák - A társadalmi mobilitás és az életutak metaforái címet viselő győztes pályamunkában az alkotók egy ősi indiai társasjáték által ihletett művészeti installáción keresztül kritikus szemlélettel vizsgálják a társadalmi mobilitás kérdését és az életutak metaforáit, az egyéni életpályák kiszámíthatatlanságát. A „Kígyók és Létrák” társasjáték logikáját újragondolva a mű a felemelkedés és visszaesés dinamikáját mutatja be, ahol a létrák és kígyók kortárs pszichológiai fogalmakhoz kapcsolódnak, például a „kitartás” vagy a „tanult tehetetlenség” jelenségeihez. A játékos struktúra mögött komoly társadalomkritikai kérdések húzódnak meg: mennyire befolyásolják külső körülmények a siker vagy kudarc esélyeit, és milyen szerepet játszanak ebben az egyéni döntések vagy a társadalmi meghatározottságok?
A kiállítás alapelemei – fém, fa, homok – egyszerre utalnak a társasjátékok, a játszóterek és a társadalmi struktúrák tereire. Az installációban a mezők között „lépkedő” néző részesévé válik egy szimulációnak, érzékelve a társadalmi mozgások összetett és sokszor frusztráló természetét. A kiállítás Éber Márk Áron magyar társadalom kritikai valamint Mark Fisher író-filozófus és Byung-Chul Han kultúra teoretikus elméletével is párbeszédet folytatva arra reflektál, hogyan válik a kapitalizmus rendszerében a folyamatos „önoptimalizálás” elvárássá, és milyen pszichológiai hatásai vannak a sikerorientált társadalomnak. A látogatók egy interaktív leporelló és egyedi dobókockák segítségével a kiállítás tapasztalatát magukkal is vihetik, így a játék a tárlat révén felvetett kérdések a térből kilépve is tovább élnek.
A kiállítás 2025. február 20. és március 21. között (szerda-péntek 12.00-18.00 vagy bejelentkezésre) tekinthető meg a The Space Art Galleryben.
Az Esterházy Alapítványok két, egymásra épülő projekttel támogatják a magyarországi fiatal képzőművészeti szcénát: az egyik, a 2009-ben az Esterházy Privatstiftung által alapított Esterházy Art Award-díj, amelyet kétévente egy független, nemzetközi zsűri ítél oda maximum három 45 év alatti magyar művésznek. A díj jelentőségét az összdíjazás mellett elsősorban az elismeréshez kapcsodó, kétévente a Ludwig Múzeum – Kortárs Művészeti Múzeumban megrendezett nagyszabású, a fiatal magyar művészeti szcéna legmértékadóbb áttekintétését nyújtó kiállítás is mutatja.
A 2023-ban az Esterházy Magyarország Alapítvány és az Együtt a Művészetért Egyesület által elindított, minden páros évben megrendezendő Esterházy Art Dating a feltörekvő művészeket és kurátorokat összekapcsolva új együttműködéseket kíván létrehozni, miközben a nagyközönség számára is elérhetővé és érthetővé teszi a kortárs művészetet. Az edukációra és az alkotói tevékenységre összpontosítva a program inspiráló találkozásokat kínál, hogy a szélesebb közönség is aktív résztvevőjévé válhasson a művészeti diskurzusnak.
Molnár Judit Lilla képzőművész, 2015-ben végzett a Magyar Képzőművészeti Egyetem graduális képzésén, jelenleg pedig az egyetem doktoranduszjelöltje. Helyspecifikus installációit személyes élmények és élethelyzetek inspirálják, amelyek erőteljesen reflektálnak a generációját érintő egzisztenciális problémákra és az ezekből fakadó pszichés kihívásokra. Az utóbbi években számos hazai és nemzetközi csoportos kiállításon, illetve rezidenciaprogramon szerepelt.
2024-ben meghívott művészként vett részt a Salt Lake Cities STOPS AND STATIONS rezidenciaprogramon, a Salzkammergut Európa Kulturális Fővárosa projektben, és Under Construction címmel egyéni kiállítása nyílt Linzben, az Architekturforum Oberösterreich galériájában. Művei jelenleg a debreceni MODEM Hanyas vagy? című gyűjteményi kiállításán láthatóak. Legutóbbi hazai egyéni tárlatát Maj Ajna kurátori munkája alatt valósította meg az Outside-the-box című kéthelyszínes, kooperatív kiállítássorozatban, melyben képzőművészeket kért fel, hogy átalakítsák saját installációját.
Török Krisztián Gábor kurátor és művészeti író, 2022 márciusa óta a debreceni MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ munkatársa. Legutóbbi társkurált kiállítása, a Tanulni a természettől? – Botanika, Debrecen gazdag botanikai örökségét és a természettel való együttélés új formáit vizsgálja. Májusban a MODEM-ben valósítja meg Juhász Nóra egyéni tárlatát, és olyan független kurátori projektekben dolgozik, mint Kortmann Járay Katalin és Mendreczky Karina közös tárlata a kassai SOPA Galériában. Török számos hazai és nemzetközi projektben vett részt kurátorként, többek között a temesvári Art Encounters Biennálén, emellett a CIMAM és AICA magyar tagozatának tagja.
Az Együtt a Művészetért Egyesület célja a magyar kortárs művészet és a magyar kortárs művészek segítése és népszerűsítése bel- és külföldön egyaránt, a szervezet ennek érdekében pályázatok kiírásában, kiállítási helyek és egyéb bemutatkozási lehetőségek biztosításában is közreműködik.
Az Esterházy Magyarország Alapítvány fő küldetése, hogy progresszív módon fenntartsa és minél szélesebb körben megismertesse az Esterházy család örökségét, párbeszédbe állítva a hagyományt a kortárs megközelítési módokkal. Képzőművészeti, oktatási és zenei projektjei révén nemcsak őrzi a nagymúltú család örökségét, de új kulturális és társadalmi értékeket teremt Magyarországon. Tevékenységét Genius Loci díj – Vállalatok és vállalkozók a tehetségekért 2021 díjjal ismerték el. A PR szakma rangos hazai díjai (CMA, Prizma Kreatív PR Díj, PREXA) mellett több nemzetközi elismerést is magáénak tudhat (European Excellence Award, IPRA GOLD).