szerző: PjotrGyimesi táncok az ország legpatinásabb táncházában
Januártól egészen márciusig gyimesi táncokat tanulhatnak az érdeklődők a Fonó 30 éve működő, Fonó Szerda táncházában. A táncanyag oktatását Berecz István Örökös Aranysarkantyús táncossal, a Fonó népzenei igazgatójával kezdhetik meg a haladók, majd Kocsis Enikő Harangozó Gyula-díjas és Örökös Aranygyöngyös táncos és Fitos Dezső Harangozó Gyula-díjas táncos, Magyarország Érdemes Művésze, a Fitos Dezső Társulat művészeti vezetői veszik át az oktatást a táncanyag második részében. A kezdőket Hajdú Flórián Magyar Bronz Érdemkereszttel elismert táncos és párja tanítja majd a másik teremben. A Fonó várja az érdeklődőket a tánctudás minden szintjét, a teljesen kezdőtől a haladó szintekig. Az oktatást énektanítás és közös éneklés követi Tintér Gabriella a Népművészet Ifjú Mesterének vezetésével, végül az este táncházzal folytatódik, ahova várnak minden résztvevőt szeretettel!
Gyimes területe a Tatros folyó völgyénél helyezkedik el, közigazgatásilag Csík megyéhez tartozik. Betelepülés szempontjából félig Csíkból, félig Moldvából érkeztek lakói. Három község alkotja e területet: Gyimesfelsőlok, Gyimesközéplok és Gyimesbükk, lakossága pedig legfőképp római- és görögkatolikus vallású. Gyimes éppen elszigeteltsége miatt rendkívül sok archaikus vonást megőrzött mind népzenéjében, mind néptáncában.
A januári sorozatban egyfajta előképzés, a következő hónapra való rákészülés zajlik majd, amit a februári tananyag követ, végül február 28-án Gyimesből érkeznek hozzánk zenész és táncos vendégek, adatközlő mesterek, akik megidézik a gyimesi skanzenek mámorító hangulatát.
„Gyimes az a táj, ahol még természet és kultúra együtt lüktet. Talán itt maradt meg még leghűebben az a régi életmód, amiből kivirágzott ez a táncos és zenei műveltség. Mint mindenhol, a táj és az életmód itt is meghatározza a tánc milyenségét: az itt élő emberek hegyi emberek, a tánc kemény, mint az itteni élet, a zene pedig régies, ezért első hallásra ridegnek tűnik a mai fül számára. Ám aki egyszer beleszeret, azt nem engedi egy életen keresztül!” (Berecz István)
Januári alkalmainkon az oktatást tartják:
Berecz István és Szabó Kincső - haladó csoport
Hajú Flórián – kezdő csoport
Tintér Gabriella - népdaloktatás
ZENEKAR: Mihó Attila és bandája, Lukács István „Luki”
Az este menete:
19:00-21:00 Tánctanítás kezdő és haladó csoportokban
21:10-21:30 Énektanítás, közös éneklés Tintér Gabriella vezetésével
21:30-01:00 Táncház
Várunk minden érdeklődőt párral vagy pár nélkül!
Jegyár: elővételben 2000 Ft, az esemény napján 2500 Ft
Jegyek és részletek: fono.hu