szerző: PjotrJazz, nép- és világzene, manouche swing és folkpop - elementáris erejű koncertek a Fonó novemberi műsorán
Novemberben egy este lép fel Dresch Mihály népzenészekkel közös formációja, a vonós kvartett és a francia manouche swing hazai képviselője, a Canarro. Nem mindennapi, újragondolt moldvai dallamokkal érkezik a FellegAjtó, majd másnap a Kacaj és Zoord tölti be a házat remek zenékkel, a Lámpaláng pedig irodalmi kötődésű dalokat hoz a Fonó színpadára. Egy biztos, mindegyik este valami zenei különlegességet tartogat, amelyet még hosszú ideig magunkkal vihetünk.
A Dresch Vonós Quartetben egyszerre van jelen a Dresch Mihályra jellemző etno jazz, valamint a falusi hagyományos népzene. Ezek találkozásából egy különleges zenei minőség jött létre, amit az improvizáció és a Kárpát-medencei zenei gyökerek tartanak össze és táplálnak. Dresch és zenésztársai folyamatosan változtatják, tágítják mind a jazz, mind a népzene határait.
A Canarro zenekar a francia manouche swing (avagy gypsy Jazz) stílus egyik legkiválóbb hazai képviselője. A stílusuk a könnyed francia Jazz, a sanzonok, tangók és a magyar kávéházi zene magas szintű ötvözete.
Utánozhatatlan hangvételben, saját és jól ismert dallamok: Django Reinhardt zenei öröksége Budapest múltszázadi szalonzenéivel fűszerezve, egy csipetnyi Párizzsal, és a jazz zenei szabadságával. Ének: Sapszon Orsolya. A két zenekar egy este lép fel a Fonóban, november 2-án 20.00 órakor.
A FellegAjtó november 7-én a Fonóban fúziójában ötvözi a hagyományos népi énekeket és táncdallamokat a jazz-rock világával, mindezt szabad improvizációkkal tarkítva. A zömmel a moldvai régióból előkerülő motívumok klarinéton, szaxofonon és énekhangon szólalnak meg, amelyekhez egy jazz-rockos hangszerelésű együttes ad hozzá nem mindennapi, pszichedelikus atmoszférát.
Szórádi Rozi – ének, Ambrus Lehel – basszusklarinét, szopránszaxofon, kaval, Hoppál „BassPoetry” Mihály – gitár, fretless basszusgitár, Szunyogh Gábor – billentyűs hangszerek, Szathmáry Viktor – dob
A Kacaj 2020-ban indult útjára Pécsről. A folkpop zenekar különlegessége, hogy nem csak korosztálya szempontjából, hanem a zenei műfajok terén is széles skálán mozog. Az alternatív rocktól kezdve a hiphopig számos stíluselem található a banda hangzásvilágában, a kapocs pedig nem más, mint a magyar népzene. Céljuk: a népzenei értékeinket minél szélesebb körben megkedveltetni és hallgatottá tenni. A dalok örömzene formájában születnek, lendületes, magukkal hozott energiájuk garantálja a fergeteges koncertélményt.
Múth Ádám „Ádi” – ének, Katona Bálint „Baka” – ének, hegedű, Lipics Gergely „Geri” – hegedű, vokál, Kővári Dániel „Dani” – gitár, vokál, Jusztin Levente „Lecsó” – brácsa, Etlinger Mihály „Misi” – bőgő, Kerekes Kornél „Keko” – dob
Az idén megalakulása tizedik évfordulóját ünneplő Zoord zenéje elementáris erővel szólal meg. A zenekar mozgatórugója a világ egyik legismertebb és legvirtuózabb dorombjátékosa, Szilágyi Áron. A dalok alapját képező erdélyi és ősi nomád népzenékhez bátran és kreatívan nyúl a doromb-dob-hegedű trió, zenéjük egyszerre ősi, tradicionális, ugyanakkor mai, táncolható – a hangszerelésben pedig igazi kuriózum a doromb, amely kevés zenekarnál lelhető ma már fel, s ott is leginkább háttérben meghúzódó ritmuskíséretet szokott adni. A Zoord azonban „főszerepet” oszt ennek az egyszerű, de mint a zenekar esetében kiderül, rendkívül sokoldalú hangszernek.
Szilágyi Áron – doromb, kaval, Drabant Béla – hegedű, citera, ének, Almási Krisztián – dob, ütőhangszerek
A két zenekar november 8-án 20.00 órakor egy este lép színpadra a házban.
A Lámpaláng zenéje énekelt költészet, irodalmi pop, amely november 14-én igazán izgalmas zenei világot hoz a Fonóba. A trióból hattagú zenekarrá bővült formáció saját dalokkal, megzenésített versekkel, balladákkal, ráolvasásokkal és mondókákkal teremt kalandos zenei világot. Zenéjük előszeretettel kalandozik a műfajok erdejében: folk, modern country pop, bluegrass, időnként rock és finom énekes-dalszerzői dallamok. A zenekar tiszteleg Weöres Sándor, Radnóti Miklós, József Attila, Pilinszky János és Nagy László költeményei előtt, amelyek mellé egyenlő félként emel be kortárs verseket és saját dalszövegeket is.
Tóth Orsi – ének, Kristóf Martin - akusztikus, elektromos gitár, Garai Nóra – hegedű, Arday Dani - basszusgitár, nagybőgő, Restás Gergő - dob, perkusszív hangszerek, Iszlai Renáta – klarinét