kultúra [kiállítás] 2024. augusztus 2. péntek 06:10
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrKörberajzolt világ Dámosy Géza grafikái 2024. augusztus 15. – október 27. Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum
Dámosy Géza 1936-ban született Budapesten, polgári családban. 1954-ben kezdte meg egyetemi tanulmányait a Műegyetem építészeti karán, Makovecz Imre évfolyamtársaként, akivel mély barátságot is kötött. A forradalom következtében 1956-ban emigrált Németországba, ahol folytatta ugyan tanulmányait, de már nem építészhallgatóként. Ekkor fordult a képzőművészet és a művészettörténet felé. 1962-től a római Szépművészeti Akadémián is tanult grafikát, majd visszatért Németországba, ahol Bonnban találta meg második otthonát. Pedagógusi tevékenysége és az általa vezetett Reflector Pantomimtársulat is ehhez a városhoz kötődik. Mindezek mellett pedig amennyit csak ideje engedett, utazott és teszi ezt mind a mai napig is, utazásai közben pedig rajzol, bárhol, bármikor, mindazt, ami valamilyen indíttatásból megragadja.
A fenti rövid áttekintésből is látszik, hogy Dámosy Géza életének eddigi 88 évében igen sokféle szerepkörrel azonosult már. Volt pesti polgár, műegyetemi hallgató, emigráns, pantomimművész, tanár, író, világutazó és sok egyéb más is, de ami konzekvensen megjelenik, az a grafikusművészi identitás. Ez az a szemléletmód és kifejezési forma, amiben a legtermészetesebb módon mutatkoznak meg tapasztalásai, emlékei, érzelmei és a teljes világszemlélete. A most bemutatásra kerülő válogatás ennek a szemléletmódnak a terméke, egy nagyobb lélegzetvételű és évtizedeket átívelő sorozat egy kissé szubjektív kivonata. Szubjektív, mert a világ megannyi országát és városát bemutató rajz közül, a művész szűkebb pátriájához kapcsolódókat válogattuk ki főként, és szubjektív, mert ezen belül is kiemelésre kerültek az óbudai vonatkozásúak.
Az eredeti kiadvány, amely ezeket a rajzokat is magában foglalja, 1984-ben jelent meg Gezeihnete Welt (Körberajzolt világ) címmel, német nyelven. A könyv fejezeteinek címei mintegy értelmezik, és mögöttes tartalommal ruházzák fel a benne szereplő rajzokat (Falak; Életterek; Lépcsők; Exitus). Ezek alapján nem csupán egy rajzgyűjteményről beszélhetünk, hanem egy képes naplóról, sőt egyféle rajzos füveskönyvként is értelmezhető, mert bárki találhat benne a maga számára üzenetet, merengésre alkalmas gondolatot.
A kültéri tárlat megtekinthető minden nap a múzeum épületének homlokzatán.