szerző: MóniEsti Kornél Fesztivál a Budapest Parkban 2024. május 09. Budapest Park
2024 május 9-én az Esti Kornél önmaga előzenekara volt a Parkban. A 2006-ban, Mezőtúron, gimnáziumi barátokból alakult csapat a Borsodi Zenei Fesztiválok nyerteseként nagy lehetőséget kapott, amivel tudtak is élni. Hamar megnyíltak számukra a fesztiválok kapui, és olyan zenekarok előtt léphettek fel, mint a HS7, PUF, Kiscsillag illetve a Kispál.
Jelenlegi felállásuk 2012 óta létezik, amikor Bodor Áron énekes, és Horváth Kristóf gitáros csatlakozott a bandához. Mellettük Veres Imre gitározik és Pályi Ádám pengeti a basszust. Oszlopos tagok a Lázár fiúk is. Bizony, három szóló gitár van a csapatban. Nevüket Kosztolányi Dezső tiszteletére választották, némi tanácstalanság után.
18 év alatt 6 albumot jelez az Esti Kornél, amiből a 2022-es, Nyitva hagytam az ajtót az utolsó megjelenés, ami indokolhatná a rajongók elégedetlenségét, de ennek nem volt nyoma a Parkban. A zenekarban demokrácia van, a dalokat közösen szerzik, és nem jelent problémát, hogy szinte minden tagnak vannak más zenekarban is érdekeltségei.
Az estét Bodor Áron: A csendesebb részem nyitotta, egy 20 perces mini koncerttel, akusztikus gitárral, ahogy már a címből is sejthető volt. Érdekessége, hogy egykori kedvenc történelem tanára dobolt mögötte, akivel mára már barátságot ápol.
Gyors átszerelés után a Lázár tesók érkeztek, azaz Lázár Ágoston, aki az Esti Kornél dobosa és vokalistája, illetve Lázár Domokos, aki gitáros és énekes az anya zenekarban. Látszott, hogy számukra fontosak a családi kötelékek. Nem csupán a szoros testvéri szövetségükre gondolok. Külön méltatták szüleiket is, akik sajnos nem tudtak jelen lenni a koncerten. Őket Csernovszky Márk billentyűs, zeneszerző egészítette ki, aki fiatal kora ellenére, több önálló szerzeményt jegyez, és a Kornél koncertjét is hangszerelte ezen az estén.
A váltás után a Rühös Foxi következett, akik kiérdemelték a legfeloszlóbb magyar zenekar címet, annak ellenére, hogy 2017. óta nyomják az alternatív rockot a fiúk. Szűcs Krisztián jellegzetes hangja adja az alapot, de jelenlegi tagok még Baksa-Soós Attila, Horváth Kristóf és Vazul Császár, de valójában mindannyian Foxik. Kedvelik az alternatív humort, a bölcsészek pedig minden bizonnyal őket.
Kevéssel 20 óra után összeállt a klasszikus felállás, és sorban egymás után érkeztek a népszerű dalok, amiket kívülről fújt a lelkes közönség. Kicsit meg is lepődtem, mikor Kertész Endre csellóst láttam a közönség soraiban sétálni. Egyszerűen képtelen láthatatlan maradni azzal a fantasztikus frizurájával. Nem sokkal később összeállt a koncepció, mert a hat srácot klasszikus zenészek egészítették ki, több blokkban is. Páljános Anna és Vidákovich Izsák fuvolán, Szűcs Boglárka brácsán, Rátkay Áron és Kertész Endre csellón játszott, ezzel adva egy igazán különleges fűszert, hogy már végleg képtelenség legyen eldönteni, hogy ennyi stílus, érzelem és energia, hogyan fér el egymás mellett. Lázár Ágoston 37 fokos lázban égve dobolt félmeztelenül a komolyzenei frakció mellett, de aztán egy igazi romantikus számnál inget vett magára, és Bodor Áron mellé ült egy rögtönzött padon, hogy duettet énekeljenek.
Az egész estére az érzelmek örvénye volt jellemző, de abszolút szerethető módon. A koncertek jelmondatát a Lázár tesók fogalmazták meg: „Hagyjuk a személyi kultuszt.”