szerző: PjotrA nyár a Skanzenben a Kandela Fesztivállal kezdődik 2024. május 30 – június 1.
A KANDELA – Skanzen más fényben május 30. és június 1. között egyedi fényalkotásokkal, remek előadókkal, nagykoncertekkel, táncházakkal, konferencia-programmal és különleges dunakanyari gasztronómiai kínálattal várja az érdeklődőket. Az új szemléletű, háromnapos zenei és fényművészeti fesztivál a Fonó, a PajtaKult, független fényművészek és a Szabadtéri Néprajzi Múzeum együttműködésében a Skanzen különleges tereiben és miliőjében jön létre.
A rendezvény középpontjában a hagyományok mélyről jövő tisztelete mellett a múzeum több száz éves épületeinek újszerű fényművészeti bemutatása áll. A hétvége során létrejövő nagyszabású szabadtéri fényalkotások remek lehetőséget kínálnak arra, hogy a nagyközönség ezúttal Budapest szomszédságában találkozhasson számos, világszinten ismert hazai fényművész alkotásával.
A program zenei házigazdája a magyar népzenei örökség alapjaira építkező Fonó olyan művészeket hoz el Szentendrére, akik munkájuk során valami egészen újat és izgalmasat hoznak létre azáltal, hogy a hagyományos népzenét a modern zenével ötvözik. A KANDELA nyitónapján Szabó Balázs Bandája ad nagykoncertet, a szombati napon pedig a legendás népzenei formáció, a Vujicsics 50 éves jubileumi nagykoncertjére kerül sor a Skanzen amfiteátrumi színpadán. Késő este a Skanzen erdélyi főterén világzenei csemegékbe kóstolhatunk bele. Pénteken az iráni származású, Berlinben élő világhírű ütőhangszeres, Mohammad Reza Mortazavi legendás tombakjátékát élvezhetjük, szombaton pedig a lengyel Motion Trió műfaji határokat feszegető harmonikakoncertjét hallgathatjuk meg.
A főbb fellépők mellett természetesen számos egyéb zenei különlegességgel és táncházi programmal is találkozhatunk majd a múzeum kisebb helyszínein. Így többek között meghallgathatjuk a Keck Mária vezette Ex Auro flamenco duó előadását, illetve részt vehetünk a gyimesi népzenei ihletésű számokat játszó Móser Ádám duó fellépésén, vagy az Ígjen a falu! csapata által szervezett táncházi programon is. Ezen felül Zságer Balázs produceri közreműködésével egy elektronikus zenei helyszín is megvalósul a nádtetők között, a késő esti bulit pedig a Radio Cafe DJ-i irányítják majd.
A PajtaKult csapata a „kultúra újragondolva, a régi az új” elvét követve lakja be a pajtákat, tereket, hogy mindenki láthassa, a rendezvényen új fejezete kezdődik a fesztiválozásnak és a művészeti összefonódásoknak. A fesztivál nulladik napján napközben szakmai programokat szerveznek, kerekasztal-beszélgetések, konferencia-előadások formájában, amelyen mélyebb betekintést nyerhetünk a PajtaKult által eddig elért eredményekbe és az összefogás jövőjébe.
„A hagyományok tisztelete és azok bemutatása mellett a modern művészeti formák iránti kíváncsiság, a bennük rejlő lehetőségek feltérképezése, az eljövendő fürkészése áll a rendezvény középpontjában.” (Horváth László, a Fonó ügyvezetője, a Pajtakult ötletgazdája)
„A Szabadtéri Néprajzi Múzeum mindig is elkötelezett volt abban, hogy a kulturális örökség értékeit bemutassa és megőrizze a jövő nemzedékei számára. A Fonóval, a Pajtakulttal és a fényfestőkkel való együttműködés révén most egy olyan program keretében nyílik erre lehetősége, amely egyedülálló módon kapcsolja össze a hagyományokat a kortárs művészettel.” (Cseri Miklós főigazgató)
A kertek alatti építészet és kultúra címmel rendeznek konferenciát a szentendrei Skanzenben
A Kandela Fesztivál szakmai nyitóeseményként A kertek alatti építészet és kultúra címmel rendeznek konferenciát 2024. május 30-án csütörtökön 11.00 órától a szentendrei Skanzen Korzó kávéházának rendezvénytermében. Az esemény a Pajtakult, a Fonó, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum és a Magyar Krónika együttműködésében valósul meg az NKA Építészeti és az NKA Fesztiválkollégiumának támogatásával és körüljárja a pajtaépítészet és az építészeti örökség számos aktuális témáját szakértő előadók részvételével. A konferencián ingyenesen lehet részt venni regisztrációval. Regisztrálni a fono@fono.hu e-mail címen, valamint a helyszínen lehet.
Program: 11.00- PajtaKult a kertek alatt
Őrfi József építész– A „Pajta-stílus”- saját példákkal, azaz a régi pajták jobb előképek a kortárs házak tervezéséhez, mint a régi parasztháza
Tóth Zoltán építész – PajtaKult - építészeti ars poetica vonzása és alakulása
Horváth László - Ízelítő az elmúlt évek „pajtás” felfedezéseiből
A beszélgetést vevezti: Farkas Anita, a Magyar Krónika magazin főmunkatársa
12.00 - PajtaKult és a nádépítészet
Tóth Zoltán építész - Az ArtKazal épület ismertetése
Gondolatok egy tihanyi nádépülethez
Sümegi Gábor, Ozora polgármestere – A nádépítészet rejtelmei Hollandiától hazánkig
13.00 – Ebédszünet
14.00 – Skanzenben a Skanzenről
Dr. Cseri Miklós főigazgató, Szabadtéri Néprajzi Múzeum - A skanzenek története –egy különleges hely
Buzás Miklós főépítész, Szabadtéri Néprajzi Múzeum - Építészeti örökség a Skanzenben – eredeti, másolat, rekonstrukció
Dr. Sári Zsolt főigazgató-helyettes, Szabadtéri Néprajzi Múzeum - A ház és ami benne van – tárgyi örökség a szabadtéri kiállításokban
15.00 – Tájházak - örökség, közösség, gasztronómia
Dr. Bereczki Ibolya ágazati feladatokért felelős főigazgatóhelyettes, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, , a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatóságának vezetője - A tájház, mint örökségi helyszín
Prikler Szilvia Beatrix néprajzos muzeológus, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága - Tájházak és közösségek
Fancsalszki Noémi néprajzos muzeológus, Szabadtéri Néprajzi Múzeum, Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága – A tájházak és a helyi gasztronómiai örökség
16.00 – Értékelés, kérdések és válaszok félórája
16.30 – Horváth Levente Csűrképek c. kiállítás megtekintése