hosting: Hunet
r39
  cikkekfotók        
lemezajánló [kislemez]  2005. január 7. péntek   11:53
nincsen hozzászólás

szerző: Morello
Wisdom EP


  Szerintem a legtöbb heavy metal rajongó előtt nem ismeretlen a Wisdom zenekar neve. Szinte biztos vagyok benne, hogy majdnem mindenki összefutott már velük legalább egy koncerten. A csapat ugyanis hihetetlenül aktív koncertezés terén, több világhírű banda előtt is felléptek már, szóval próbálják eljuttatni minden érdeklődő felé a zenéjüket, és erre minden alkalmat megragadnak. És aki már szembesült a profi színpadi teljesítményükkel, kiváló dalaikkal, az a későbbiekben ritkán maradt semleges a csapat további sorsát, munkásságát illetően.
  
  A Wisdom-nak teljesértékű albuma még nem jelent meg, habár már több saját daluk elkészült. Ezeket a koncerteken meg is ismerhettük, sőt vicces, hogy a sok átélt koncert hatására már a fejemben volt a legtöbb Wisdom szám riffje, dallama, esetenként a szövege is, mielőtt hanghordozón hallottam volna őket. Szóval ilyenre képes egy kiváló és fogós koncertteljesítmény!
  
  A hírek szerint 2005-ben már minden bizonnyal meg fog jelenni az első komplett Wisdom album. De addig aki a csapat zenei munkásságára kíváncsi, annak az EP-t érdemes meghallgatni, ezzel egy rövid összefoglalást kaphat a Wisdom zenei világáról.
  
  A külcsín máris sokatmondóan előrevetíti, hogy a csapat igényessége minden egyes szegmensre, tényezőre kiterjed. A borító grafikákat Havancsák Gyula készítette, az ő kezei közül nem kerülhet ki silány alkotás, ezt már megszokhattuk. Egyedüli hiba, hogy a dalszövegek a lemez tartója alatt lévő lapra kerültek.
  
  Az EP-n négy szám található, amelyek az eddigi talán legjobb Wisdom nóták közül kerülnek ki. A zenét minden esetben Kovács Gábor gitáros írta, a szövegeket pedig Molnár Máté basszusgitáros jegyzi. Tetszik, hogy mindegyik dalhoz egy-egy idézetet is párosítottak, jó dolognak tartom, hogy a zenei élvezet mellett elgondolkodásra is késztetik a hallgatóságot (mindez a dalszövegekre is áll).
  
  Némi morgolódás után a berobbanó kezdő riff máris megadja a Fate című szám refrén dallamát. Szerintem ez a legjobb dal a lemezen, koncerten is nagyon hasít. Jófajta teperős, headbang-elős zúzás, a verzék és a refrén pedig iszonyatosan fülbemászóak, dallamosak. Tényleg olyan, hogy 1-2 meghallgatás után már nem tudja az ember kiverni a fejéből. A dal közepén lévő nagy headbang-elős téma szintén nagy előnyére válik a Fate-nek. Szóval profi munka, a Wisdom általam hallott legjobb dala. Következik a King Of Death, amely egy tradicionális heavy metal szám, abból is a legtradicionálisabb és leghevimetálosabb fajta. Ez azt jelenti, hogy ne csodálkozzunk, ha erős deja vu érzés kerülget majd a dal hallgatása közben. Mindez persze nem jelenti azt, hogy rossz lenne a szám, sőt épp ellenkezőleg! Erőteljes riffek, szép ívű dallamok, jófajta szólók. Apropó, szólók! Már alapból zavaróan hat, amikor a dal a végén csak úgy egyszerűen elhalkul. Nálam ez valahogy a kidolgozatlanság jele, legyen egy korrekt, frappáns befejezése a számnak, nekem így alkot egy kerek egészet. De amikor a legjobbnak ígérkező gitárszóló is szépen lassan elhalkul, az meg különösen nem nyeri meg a tetszésem. Ebbe a hibába futott bele a King Of Death is. Kár volt ezzel elrontani az egyébként remek dal végét, szomorúan vettem tudomásul, hogy nem ismerhetem meg, hová jutott volna el az a klassz kis gitárszóló. Persze igazságtalan lenne mindezért csak a Wisdom-ot megróni, hiszen a legnagyobb legendák néhány leglegendásabb dalát is meg lehet szólni ugyanezért!

  A harmadik Strain Of Madness akusztikus, Mennyország Tourist-os bevezetéssel indít (Come in here / listen to my words / so much things I need to tell right here). Na, tegyük félre a viccelődést, szóval rövid intro után átmenet nélkül érkeznek a kemény riffek, majd következik a zúzda jó heavy metal szokás szerint. Ebből is látható, hogy nem törekszenek sehol a műfaj írott vagy íratlan szabályainak átlépésre a srácok, és emiatt kezdene kissé egysíkúvá is válni a lemez, ha nem lennének ennyire fogósak, kellemesek maguk a dalok. De a remek dalszerzés és a mondanivalóval teli szövegek megmentik a Wisdom-ot. Így a Strain Of Madness is a szívembe lopta magát a súlyos, szaggatott riffjeivel, és a csodás dallamaival.
  
  Az utolsó Evil Disguise szintén egy tradicionális nóta, letagadhatatlan Helloween és Iron Maiden hatásokkal. Jófajta speed-elős, kétlábdobos téma, de a többi dal valahogy jobban megfogott. De annyi baj legyen, így is tökéletes helye van a Wisdom repertoárban, mind lemezek, mind koncertek terén.
  
  A négy dallal még félig üres lenne a CD lemez, ezért helyet kapott még egy pofás multimédiás rész is. Természetesen ez is megfelel a Wisdom igen magas igényességi és minőségi kritériumának. Infók a zenekar tagjairól, képek, az extrák között két háttér és egy winamp skin. De rákerült még a lemezre a Strain Of Madness videoklipje is, amely szintén kiváló alkotás. Így kell kérem egy korrekt EP-nek kinéznie!
  
  Noha még rendkívül fiatal a zenekar (2001-ben alakultak), hozzáállásuk és igényességük bárki számára példa lehet! Mindenki megjegyzi velük kapcsolatban, hogy a hatások túl markánsan jelennek meg a zenéjükben, elveszik az egyéniség, az eredetiség. Ezzel kár lenne vitába szállni, de véleményem szerint a Wisdom pont azoknak szól, akik a tradicionális heavy metal megrögzött rajongói, és nem elsősorban azokat célozza meg, akik valamiféle újdonságra, sosem hallott megoldásokra vadásznak.
  
  Két úton indulhat tovább a Wisdom: folytatják az eddigi, a Mesterek (Helloween, Iron Maiden, stb.) által jól kitaposott utat, ami könnyebbnek tűnik, ám ezáltal a hallgatóság vagy ha úgy tetszik, a rajongótábor is behatároltabb, valamint folyamatosan küzdeniük kell majd a saját stílusuk, egyéniségük elismeréséért, ami nem biztos, hogy minden esetben könnyű feladat lesz. Másrészt megpróbálhatnak megújulni, valami egyéni ízt vinni a zenéjükbe, ami csak a Wisdom-ra jellemző, de ez a ködbevésző út, aminek nehezen látható a vége. Itt lehet nagyot nyerni, vagy nagyot bukni!
  
  De bármilyen úton indulnak el, ha az igényességüket nem adják fel, akkor sikerre vannak ítélve. Legalábbis az én szememben biztosan.
  
  Felállás
  Nachladal István: ének
  Kovács Gábor: gitár
  Galambos Zsolt: gitár
  Molnár Máté: basszusgitár
  Czébely Csaba: dob
  (a lemezt Hornyák Balázs dobolta fel)
  
  Wisdom: Wisdom EP
  1. Fate
  2. King Of Death
  3. Strain Of Madness
  4. Evil Disguise



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2024. november 21.
Et Citera - Dömény Krisztián önálló estje
2024. november 22.
Swing à la Django & Kozma Orsi koncert
2024. november 23.
Hollywood Undead, Sleeping Theory
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Vented: Cruelty And Corruption
Drawing: Vol. 6
KabinLáz: Kihajolni Veszélyes EP
Born Again: Mesevilág
Agregator: Semmiből – A Semmin Át
Impovizatív jazztechno performansz Szipka-loops új lemeze
Frank Blackfire: Back On Fire
Megjelent a Quimby 25 éves születésnapi Aréna koncertje DVD-n
 kiemelt 
Dying Fetus, Chelsea Grin, Despised Icon
  
Tengerentúli extrém metal csomaggal kínál túlnyomás elleni szelepet a karácsonyi készülődés / őrület közepén Concerto Music

Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben
Descendents (US), Circle Jerks (US), Negative Approach (US)
Electric Callboy: 2025-ben már az MVM Dome-ba térnek vissza!
Wheel, Múr: izgalmas és feltörekvő zenekarokat hoz idén a progmetal Mikulás
 friss hozzászólások 

Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 noel gallagher    pozvakowski    fészer     red hot chili peppers    story of the year    hang-súly    kellékfeleség    jaden smith    zombie girlfriend    vio-lence    hypnos    slayer    tom cruise    holy moses    white stripes    terhes társaság    marlboro man    szokolay-dongó balázs    tri state corner    gloryful    drech mihály    amorphis    animations    gurd    underworld 4  

r44
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!