szerző: PjotrÚjabb spanyol filmmel érkezik a Pannónia Entertainment
Az ősz elején már örülhettek a spanyol filmekért rajongók, de örömük november végén is folytatódhat, érkezik ugyanis A vacsoravendég a hazai mozikba.
Az Altatódal és az Idegen a szekrényben után tovább bővül a Pannónia spanyol nyelvű repertoárja. A vacsoravendéget, amely egy életrajzi könyvet dolgoz föl a politikai thriller és a családi drámák keresztezésével, november 23-tól országszerte a kiválasztott mozik műsorán, feliratosan lehet majd megtalálni.
Icíar (Susana Abaitua), Fernando (Ginés García Millán) és Amalia (Adriana Ozores) egy család. Amaliánál gyógyíthatatlan rákot diagnosztizálnak, ami jobban összehozza egymással férjét és lányát. Icíar abban a tudatban, hogy hamarosan elveszti anyját, elkezdte felkutatni és felbolygatni a múltat. Apai nagyapját, Javiert (Iñaki Miramón) 1977-ben az ETA (egy baszk nacionalista függetlenségi mozgalom) emberei elrabolták és közel 1 hónapig fogva tartották. A családon belül erről nem esett sok szó korábban, de a lány ezúttal nem hagyja annyiban és kikérdezi apját arról, hogy ő fiatalon (Fernando Oyagüez) hogyan is élte meg azt a pár hetet teljes bizonytalanságban és abban a tudatban: lehet, már soha nem látja majd Javier papát és milyen lehetett egy ideig elveszteni fiatalon egyik szülőjét. Azonban 1977 Bilbaójában egy emberrablás és 2011 Navarrájában egy halálos betegség közel sem ugyanolyan, így kevés igazi párhuzamot tudnak vonni egymással, ám a felszínre törő érzelmek közelebb hozzák apját és lányát, a múltbéli trauma teljes feldolgozása után már könnyebben és együtt néznek szembe azzal, mit hoz számukra a közös jövő, miután elkerülhetetlenül csonkán fog maradni családjuk. A film Gabriela Ybarra azonos című, nagysikerű önéletrajzi ihletésű könyvét adaptálja Ángeles González Sinde rendezésében, aki 14 év után tért vissza a filmszakmához.
A rendezőnő közel másfél évtizedes kihagyása alatt TV-s és kulturális minisztériumi feladatokat látott el, első filmje 2003-ban az Alvó szerencse volt. Az új alkotás hűen követi alapanyagát, bár Ybarra a kötet megírása során fikciós elemeket is használt (eleve a neveket megváltoztatta), így színezve ki a történéseket, de természetesen az alapok (a rák, a ’77-es emberrablás és ennek 2011-es kiderítése) ténylegesen megtörténtek. A mozis változat egy meghitt, szorongató, bánatos film lett, ami egyben nagyon szívhez szóló, hisz tisztelettudó narratívája visszafogottan moderált, amely így a család még életben lévő tagjai érzéseit se sértette. A két idősíkon elmesélt történet bizonyítja, hogy a rokoni intimitás mindennél fontosabb, legyen akármilyen a politikai helyzet és hogy nem élhetünk úgy a jelenben a jövőt tervezve, hogy ne néznénk szembe vele, és ne próbálnánk megérteni a múltat.
Alakításaik okán a kritikusok külön éltették a stábból a két színésznőt, Susana Abaituát és Adriana Ozores-t. Előbbit legutóbb épp az Idegen a szekrényben láthattuk, utóbbi pedig már a rendező mozis debütálásában is szerepelt. Az apuka idős énét játszó Ginés García Millán többek között A Goya-gyilkosságokból lehet ismerős, míg a fiatal én bőrébe bújó Fernando Oyagüeznek ez volt első mozifilmje, igaz a magyar nézők már találkozhattak vele a 13 ördögűzésben. A nagypapát megformáló Iñaki Miramón pedig egy igazi színészveterán, 46 évre visszanyúló nagyvásznas előélettel.
A 2022-es A vacsoravendég tehát november 23-tól országszerte a kiválasztott mozikban, magyar felirattal!