előzetes [koncert] 2004. december 19. vasárnap 15:22
nincsen hozzászólás
szerző: PerifericRecords.ComKarácsonyi Periferic koncert a Petőfi Csarnokban 2004. December 23. csütörtök 18 óra, Petőfi Csarnok
Mivel ebben az évben sajnos elmaradt a Periferic hagyományos „Szeptember 11.” koncertje, a kiadó munkatársai meghívták egy újabb koncertre azt a három együttest (Kada, Fugato, After Crying), akik ott léptek volna fel.
Ez a Karácsonyi Periferic Koncert december 23-án lesz a Petőfi Csarnokban, 18 órai kezdettel. Az 1995-ben alakult Kada együttes magas színvonalon játssza a külföldi progresszív és underground sajtó által Frank Zappa, David Torn, King Crimson és a Soft Machine egyvelegként aposztrofált, de csak a Kadára jellemző zenét. A sokszínű, többnyire öt percet meghaladó kompozícióikban fontos szerepet kap az improvizáció. Az együttes rendeszeresen koncertezik (Sziget Fesztivál, Petőfi Csarnok, Millenáris Park), igényes, átütő erejű, egyedi zenéjük sok rajongót vonz. Harmadik albumuk idén augusztusban jelent meg „Ohoáé” címmel.
A Fugato 2000-ben alakult azzal a céllal, hogy komolyzenei értékeket közvetítsen a könnyűzenén keresztül, illetve hogy a kizárólag komolyzenében gondolkodók számára ablakot nyisson az igényes könnyű műfajok felé. A hangszerelést a szimfonikus hangszerek dobbal, basszusgitárral és szintetizátorral való társítása teszi egyedivé, a repertoárt pedig számos műfaj és stílus színesíti. A szerzemények között éppúgy találunk komolyabb szimfonikus műveket, mint jazzes, rockos darabokat, középkori stílusgyakorlatokat és szintetizátoros fantáziákat. A zeneszerző, Alpár Balázs 1982-ben született Budapesten, hat éves kora óta tanul zenét, 2003-tól a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem zeneszerzés szakának hallgatója. Az igényes könnyűzenéhez való vonzódásának köszönhetően klasszikus tanulmányai mellett néhány év jazz is helyet kapott. Műfajokat ötvöző szerzeményeiben - a könnyed hangvétel mellett is - a komolyzenei igényesség megőrzésére törekszik, amely főképp ritmikai és harmóniai sokszínűséget, a szólamok gondos kidolgozottságát, hangulati, érzelmi ívek zenei kirajzolását jelenti. A zenekar első nagylemezét (Neander variációk) a Periferic Records idén októberben jelentette meg.
Az est harmadik fellépője, az idén tizennyolcadik évébe lépő After Crying zenekar és alkotóműhely munkássága egyedülálló a hazai palettán, s a nemzetközi mezőnyben is ritkaságszámba megy. Klasszikusan képzett alkotóinak művészi célkitűzése, hogy olyan alkotásokat hozzanak létre, amelyek a mai zenei köznyelv elemeit használják, tehát sokak számára érthetőek, mégis képesek komoly témákról mély tartalmat magas művészi igénnyel megfogalmazni. Egyfajta „korszerű komolyzene” ez, amely egyszerre kíván saját kora közönségének és az örökkévalóságnak szólni. A hangszerpark koncertváltozatban a klasszikus hangszerektől (cselló, trombita, zongora) a rockzene standard hangszerein keresztül a modern elektronikai eszközök használatáig terjed. Stúdiólemezeiken az akusztikus kamarafelállástól, szólódaraboktól a XXI. századi szimfonikus hangszerelésen keresztül az elektronikus megszólalásokig a klasszikus és modern kompozíciós és hangszerelési eljárások rengeteg fajtáját tartalmazza a paletta. Mindezeket szerves dramaturgiai egységbe foglalja a zenekar, amelyben a dalformától a hosszú instrumentális kompozíciókig minden forma a neki legmegfelelőbb tartalommal párosul.