magazin [fesztivál] 2023. július 27. csütörtök 06:18
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrA Pajták idén nyáron megteltek programokkal Számos program várja az érdeklődőket a Pajtákban és Tündérkertekben Kárpát-medence-szerte
2021-ben indult útjára a Pajtakult projekt, amely összehangolja azokat a kulturális törekvéseket, amelyek a Kárpát-medencében fellelhető pajtákban, csűrökben vagy hasonló ipari épületekben zajlanak. Jelenleg több mint 100 pajtát fog össze az unikális kezdeményezés. Ennek nyomán hívták életre a Kárpát-medencei Kultúrpajta és Tündérkert hálózatot is, amely közösségépítésben gondolkodva a pajták mellett az őshonos magyar fafajták védelméért és terjesztéséért kiálló tündérkertet kapcsol hálózatba a régióban. Az NKA Magyar Géniusz Programjának támogatásával ebben az évben elindultak, illetve kiteljesedhettek a programok a pajtákban, amelyek változatos tartalmakkal várják az érdeklődőket szerte a régióban.
A közeljövőben a Veszprém megyei szentgáli Kultúrpajtában gyimesi esttel várják az érdeklődőket, az erdélyi Feketelakon pedig a Kaláka és a Kiskaláka együttesek tartanak tábort. Augusztus elején a különleges pajtaépítészetéről híres Vöröstón rendeznek fúvós zenei koncertet, az őriszentpéteri Kultúrpajtában pedig Berecz András estjét hallgathatják meg az érdeklődők.
“A pajta számomra egy olyan hely, ahol múlt és jelen találkozik és új értékeket teremt. A művészekből és vizuális szakemberekből álló csapatunkkal az elmúlt lassan két évben több ezer kilométert tettünk meg és jártuk be, tártuk fel ezeket a csodálatos helyszíneket. Az a térélmény, amit tapasztaltunk, mindannyiunkat lenyűgöz és inspirál. Öröm, hogy a támogatásokon keresztül ezek ismét megtelhetnek élettel, minőségi művészi tartalmakkal és egyben új, friss inspirációt jelenthetnek az előadó- és alkotóművészeknek is. Hiszem, hogy a jövő kultúrája a minőségben és a közösségben rejlik. A programnak pedig fontos eleme, hogy minden pajta egyedülálló és ennek megfelelően vállal programokat.” (Horváth László, a PajtaKult ötletgazdája és kulturális igazgatója)
Ez a példa is bizonyítja, hogy egy pajta képes bekapcsolni a települést az országos, regionális kulturális és turisztikai vérkeringésbe, másrészt a helyi közösséget is építi, egyfajta kulturális, közösségi katalizátorként működve a kitelepüléseken. További részletek a hely weboldalán: https://tunderpajta.hu/
Számos olyan helyszín csatlakozott a hálózatba, ahol már korábban is rendeztek eseményeket, de kisebb számban, így új programok valósulhattak meg. A pajtakult és tündérkert hálózat példaértékű eseménysorozatai pedig az olyan szellemiségben életre hívott fesztiválok, mint a mérai csűrfesztivál, a Méra World Music, vagy a kiscsőszi Pajtafesztivál és a kiscsőszi táborok, amelyek idén nyáron is várják a résztvevőket.
A pajtákról, a pajta építészetről a Múzeumok Éjszakáján a Skanzenben beszélgetett a Pajtakult stábja dr. Sári Zsolt főigazgató-helyetessel. A beszélgetés tanulsága, hogy az akár műemléki felújításon, akár kortárs elemek felhasználásával, új funkcióval bíró pajták biztosan visszahatnak a falu képre, és a példa ragadós lehet, mércét állíthat úgy egy-egy közösségnek, mint településnek is.
“Egy fesztivált 51%-ban a helyszín határoz meg és ez valóban így van. Én azt gondolom, ez egy annyira erős helyszín: egy diófa árnyékában ülünk, mögöttünk egy csűr, mellettünk egy patak csordogál, itt van Méra közepén – és azt szoktuk mondani, hogy Méra a világ közepe. Azt gondolom, hogy ide, erre a csűrszínpadra bármit hozunk, az adaptálható, legyen az különböző műfaj, vagy idegen kultúrák képviselői, ebben a csűrben otthonra találnak.” – mesélték a Mérai Csűrfesztivál szervezői, Bethlendi András és Varga Zoltán László a Pajtakult stábjának.
“Vöröstó egyik érdekessége az egybefüggő pajtasor, ezt a pajtasort a védelem miatt építették, illetve az időjárás viszontagságai miatt, ami ellen védelmet biztosított. A Pajták mögött helyezkedik el a szántó, amit meg lehetett közelíteni a pajtákon keresztül. A teljes pajtasor örökségvédett. Most már nem állatartásra, vagy gabonatárolásra használják a pajtákat, hanem kulturális funkciókkal töltöttünk meg közülük két-három pajtát.” (Fekete-Tracz Gabriella Vöröstó polgármestere)
A Pajtakult stábja ellátogatott Kovács Gyula erdészhez, a régi gyümölcsfák őrzőjéhez, a tündérkertek alapítójához, aki a ’80-as évek óta gyüjti, figyeli, ápolja és azóta már jó ideje terjeszti is az őshonos magyar fajtákat.
“Itt tartjuk a táborainkat, általában néptánc- vagy népzenei táborok, illetve kézműves tematikus programok vannak. Ez többéves együttgondolkodás eredménye, mondatnám munkának is, de ez nem munka, mert öröm ilyesmit csinálni! Ez egy közösségépítő együttlét.”
Kovács Norbert Cimbi néptáncos, tánctanár (Kiscsősz)
Eseményeik:
Július 28. (19.00) Szentgáli Kultúrpajta, Veszprém vármegye
Gyimesi est
Tankó Eszter, Fintu Dezső (furulya) és Molnár Szabolcs (hegedű) Gyimesközéplokról
Napközben 9.00-19.00 között: gyógynövényezés gyimesi módra
Július 23-29. Feketelak, Gyeke község
A Kaláka és a Kiskaláka együttesek tábora Feketelakon
Július 29. 09:00-22:00 Domonkosfa
Az aratás, a tánc és a dal ünnepe
Július 29. 14.00-23.00
Nemzetiségek fesztiválja a Kultúrpajtában II.
Augusztus 5. Vöröstó 19:00
Irány Rió – Brass In The Five és Méhes Csaba koncert
Augusztus 2-6. Kővágóőrs
KŐFESZT
Augusztus 3-10. Méra, Kalotaszeg
Méra World Music - csűrfesztivál
Augusztus 15. 18:00 Őriszentpéter
Fel a medvére, a fa nem játék! – Berecz András estje