szerző: MonyóFlogging Molly – táncolsz akkor is, ha nem akarsz 2023. június 14. Akvárium klub
Az Akvárium Klubban lépett fel hazánkban 4 év kihagyás után a Flogging Molly újra, június 14-én. Az amerikai, Los Angelesben alakult hét tagú csapat, folk punkot játszik, rendkívül dallamos, ír kocsmazene stílusban, ami az időnként komoly társadalmi problémákat feszegető szövegek ellenére is, automatikusan indítja a lábakat, ringatja a csípőket, de ne szaladjunk ennyire előre, mert előzenekar is volt a mulatságon.
Az estét a Pet Needs nevű feltörekvő punk rock zenekar nyitotta, akik kifejezetten élvezték a koncertet. Ahogy nyilatkozták, azért ülnek hónapokon keresztül turné buszban, fapados repülő járatokon és alszanak lepukkant motelekben, hogy ezekből a színpadi pillanatokból táplálkozzanak. Jonathan Marriott énekes kifejezetten kéri a szülőket, hogy vigyék koncertekre a gyerekeket, hogy lássák, hogyan lehet kreatívan önkifejezni, és ne gondolják, hogy ez ne lenne biztonságos, hiszen elfogadó közeggel fognak találkozni a fellépéseken. A budapesti koncertről blog bejegyzést is írt az énekes.
A turnén nehéz megőrizni a spontaneitást – fogalmazott. De, amikor a robotpilótától visszaveszed a kormányt, igazán meg tudod élni a pillanatot.
Arra a hirtelen jött megnyilvánulásra utalt, amiben sapka lopás történt, és az energiák Nathen Maxwellt is behívták a színpadra, aki egyébként a Flogging Molly basszusgitárosa, és a nótát így közösen folytatták.
A közönség természetesen azonnal reagál ezekre az ütős pillanatokra, és innen már nincs lehetőség hibázni. Az idő rövidsége ellenére, 11 daluk fért bele az estébe, és a jó hangulat megalapozásával adták át a mikrofont az est főszereplőinek.
A Flogging Molly 25 évnyi rutinnal csapott bele a lecsóba, és már az első traktusoknál mozdították a tömeget. Az első sorokban láttam néhány bandapólós srácot, de a kevésbé elvakult rajongók is csápoltak hamarosan. Dave King énekes korábban metál bandában jeleskedett, de elhívást érzett az ír zene irányába, ezért muzsikusokat keresett maga mellé, hogy ezt meg tudja valósítani. Ez olyan jól sikerült, hogy a hegedűn játszó Bridget Regan mára a felesége lett.
A csapat legújabb, hetedik albuma a tavalyi évben jelent meg, Authem címmel, amiről természetesen hoztak nótákat. Ukrajna szimpatizánsként született A Song Of Liberty, ami egy erős videóklippel egészült ki, rámutatva, hány generáció férfi tagjai halnak meg értelmetlenül a háborúkban.
A metál előéletre való tekintettel, valószínűleg senki sem lepődött meg, hogy örvény szerű pogó alakult ki hamarosan a színpad előtt, és félmeztelen férfiak ugráltak nagy boldogan. A stílus megköveteli az erőteljes gitárt túlsúlyt, ezért Dennis Casey és Spencer Swain nem sokat pihenhetett. Utóbbi mandolinon és bendzsón is játszik. Matt Hensley harmonikázott, és Mike Alonso ült a doboknál, és pergette azt a talpalávaló ritmust, amire a fotósunk is kénytelen volt ropni, pedig nem nagyon csillogtatta meg a tánctudását korábban előttem.
Azt mondhatom, hogy a teljes publikum pont azokat a pillanatokat élte át, amiről a Pet Needs beszélt. Nem a rajongást láttam elsősorban, hanem a felszabadult mulatságot, táncot, találkozásokat. Régen jártam ennyire jó hangulatú koncerten.