szerző: PjotrFonóban a világ: tuvai sámán, görög, moldvai és magyar zenék
Április végén igazi különlegességeket kínál a Fonó programja. A legendás trombitás, Barabás Lőrinc kvartettjével érkezik a ház színpadára, hogy bemutassa OPEN című lemezének zenei anyagát. A kiváló népdalénekes, Kanalas Éva csodálatos áldó énekei mellett az egyik leghíresebb tuvai sámán, See-Oglu Adigzsi is színpadra lép és ősi tisztító szertartást is végez. A Meybahar sodró és nagyon egyedi zenei világa a görög és magyar kultúra találkozásából született, mindig megújuló, mélyen igényes zenjük mellé most a Tindia moldvai zenét játszó formációt hívták vendégül.
Barabás Lőrinc Quartet április 21.
A világ nyitott tér a játékra, és minden, ami művészi kifejezés, elsősorban az ismeretlent célozza. Open című lemezén új hangot mutat Barabás Lőrinc is. Azokat a stílusjegyeket, amelyekről eddig ismertük, most is felfedezhetjük – vonzódását a szabályos, ismétlődő formák iránt, lényeglátását, tiszta egyszerűségét, a legkülönbözőbb stílusokkal való játékot –, de az album határozottan új fejezetet nyit az együttes zenei életében. A Quartetbe új tagok érkeztek, és noha a trombitás-zeneszerző, valamint Premecz Mátyás billentyűs, Ajtai Péter bőgős és Klausz Ádám dobos ismeretsége korábbra nyúlik vissza, újbóli találkozásuk frissessége átszüremlik a felvételen, ami most a Fonó színpadán, más új szerzeményekkel együtt élőben lesz hallható.
Kanalas Éva áldó énekek „algish” és Sii-oglu Adigzsi tuva sámán tisztító szertartása ápr. 27.
Kanalas Éva népdalénekes évtizedek óta foglalkozik a tuvaiak hiedelemvilágával, hagyományaival több ízben a helyszínen folytatva gyűjtéseket, illetve etnográfiai szempontból egyedülálló filmfelvételeket. Április 27-ei Fonó-béli koncertjére nem mást hívott vendégül, mint az egyik leghíresebb sámáncsalád leszármazottját, See-Oglu Adigzsi sámánt. A koncerten elhangzanak magyar áldó énekek Kanalas Éva előadásában, a tuvai sámán pedig nemcsak közreműködik a koncerten, hanem tisztító szertartást is végez.
„A magyar népdalkincs megőrzése, gyűjtése fiatal korom óta meghatározza életemet. Főként a moldvai csángó magyarok legarchaikusabb népdalait gyűjtöm és adom elő. E dalok keleti hangzása indított el a belső-ázsiai, dél-szibériai területekre, ahol a gyűjtések mellett magyar dalainkat is énekeltem az ott élő altajiak, tuvák, hakasz népcsoportok körében. 2004-ben kísérőm e veszélyes expedíciókon See-Oglu Adigzsi volt, akinek azért nagyon érdekes és hiteles a munkája, mert azt az édesapjától és nagytatájától tanulta. Ő megengedte nekem, hogy munkája közben filmezzem, így én láttam meg először, miként végzi lakástisztító, halottbúcsúztató szertartásait. Egyből tudtam, hogy ezt keresem évek óta Tuvában.” (Kanalas Éva)
Meybahar & Tindia koncert április 29.
A Meybahar sodró világa a görög és a magyar kultúra találkozásával született, azokban a pillanatokban mikor Marilia Pilti (görög szantúr, ének) és Kopcsik Márton (hegedű, zengőhúros brácsa) először találkozott egymással és együtt zenéltek Kréta szigetén. A zenekar ez alkalommal a moldvai zenét játszó Tindiát hívta meg egy közös estre. Mindkét zenekar önálló koncertet játszik majd és közösen is megszólalnak a színpadon. Izgalmas program lesz a görög és moldvai népzene szerelmeseinek.
A Meybahar zenéjében a görög szantúr (‘santouri’ a magyar cimbalom rokona) magával ragadó hangja és a hegedű tökéletes párt alkot egymással. A zenekart közvetlenül inspirálja az Égei-tenger és a kisázsiai kultúrák zenei gyökerei, a régmúltba visszanyúló keleti modális zenei örökség és napjaink zenéje.
2022-óta megszokott hangszeres felálláson változtatva, jobban előtérbe került a hagyományos görög énekes repertoár, ami Radisz Afrodité hangjával, és Gerzson János ud játékával teljesül ki. A zenekar legújabb single-je az Afousis (Fonó-2023) és az ehhez készült videóklip is erről az új hangzásvilágról árulkodik, egy gyönyörű mély ballada formájában a görög Kassos szigetéről.
A Tindia zenekar 2015-ben egy közkedvelt Budapesti presszóban kezdte pályafutását, ahol rendszeresen tartott moldvai táncházakat és folkkocsmát. A visszafogott nőiesség misztikuma és a vérpezsdítő moldvai dallamok lendülete jellemzi a zenekar hangzását, melynek esszenciáját a 2021-ben megjelent első lemezükön is hallhatjuk. Csudát csináljon belőle! Pulzáló hangzás, sodró lendület és a felszín alatti mélység.