lemezajánló [nagylemez] 2004. november 18. csütörtök 16:10
nincsen hozzászólás
szerző: TompiTűzkerék: Éjfélkor megszólal egy blues Crossroads Records
Szorosan kapcsolódik ez a lemez a Radics Béla A kapitány című koncertfelvételhez, ugyanis az esztergomi Tűzkerék együttes koncertjein gyakran veszi elő Hendrix legjobb magyar tanítványának dalait, illetve azokat a feldolgozásokat, amelyeket az annak idején a kormányba követelt Béla is játszott, életben tartva ezzel is a gitárkirály legendáját. Ezt azért tartom fontosnak, mert így már nemcsak idősebb rockerek sztorizgatásaiból derül ki, milyen is volt mikor a kapitány foggal esett neki a Purple Haze-nek.
Természetesen a dalok nagy többsége Woodstock hősétől származik, de szerepel itt nóta, az Animalstől, (természetesen a Felkelő nap házáról van szó), és a Steppenwolftól (gonolom már mindenki ki is találta, hogy a Born To Be Wildról van szó), vagy a Kopaszkutya című alapfilmben szereplő Tobacco Road.
Lendületesen, az eredetihez ragaszkodva indít a magyarra fordított Foxy Lady. Sikerült tökéletesen elkapni a szerzemény húzását, a nyújtott, csavart szóló pedig egyenesen mesteri. Igen, mesteri mert a gitárosok tudják, hogy Hendrix-szet utánozni lehetetlen és így egy fülhallgatóval különösen élményszámba menő húrnyűvést vittek végbe.
A szél kiállt: Mary!: -ben pedig nem kisebb sztárvendég bukkan fel mint, Török Ádám fuvolás. Igen egyedi ízt ad ez a balladának, ahogy a fuvolaszó felelget Fodor Medve Sándor énekes dallamaira. Medve egyébként igazi blues orgánummal rendelkezik, nem véletlen, hogy többen Deák Bill Gyulához hasonlítják hangterjedelmét. A következő Vörös ház talán a legjobban sikerült tétel a lemezen. Nem csak azért, mert itt a szöveg szinte tükörfordítása az eredeteinek, hanem azért is, mert úgy gördül ez a hagyományosabb blues, mint egy délre tartó Cadillac a 66-os úton. Az extra ütőhangszerek pedig még jól megbolondítják az egészet, és olyasmi pezsgő, vérforraló hangulatot áraszt, mint mondjuk némely Santana jammelés.
A Tobacco Roaddal nem lehetett sok gondjuk, hiszen a recept közel negyed évszázada adott. Igaz nem is rontották el, még mindig ugyanolyan mocsok lazasággal dohog tovább a pokol útján, mint a HBB verzíó, és még a csípőből lőtt herfli és gitárszólók is rendben vannak.
A Vadnak születtem pedig természetesen a Szelíd motorosok című film zenéjéül szolgáló Born To Be Wild. A fordítás itt nagymértékben támaszkodik a Dennis Hopper/ Henry Fonda kettős fémjelezte klasszikusra, sokszor beugrottak a film képei hallgatván a motoros himnuszt. A zenével már voltak problémáim, kezdve azzal, hogy nagyon, de nagyon hiányzik a szám elejéről a chopperek búgása. Ez kicsinyesnek tűnhet, de számomra ez ugyanúgy a dal része, mint a csikorgó gitár, és csöves hammond-orgona búgása. Tisztában vagyok vele, hogy utóbbiak nagyban köszönhetők az 1968-as hangtechnikának, de ez így nekem túl steril lett. Mindegy, az érzés mindegyik szerzeményben ott van, amit egyszerűen nem lehet tanítani, és nem is érdemes ennek hiányában bluest játszani.
1. Foxy Lady 2. A szél kiállt: Mary! 3. Vörös ház 4. Hej! R.B. tűzgitáros 5. Tobacco Road 6. Bíbor köd 7. Kicsi szárny 8. A felkelő nap háza 9. Vadnak születtem 10. Éjfélkor megszólal egy blues 11. Vörös ház /lassú változat/