szerző: AndrásDissection, Watain a Kultiplexben 2004. november 17., Kultiplex
Az idei év bővelkedett olyan black metal koncertekben, amelyeket hosszú ideje várt a közönség, s olyanokban is, amelyekre talán számítani sem mert senki. A sor méltó módon is zárul majd november 17-én egy szenzációs bulival, a hosszú hallgatásból visszatérő Dissection Kultiplex-beli fellépésével.
A svéd Dissection a kilencvenes évek közepének egyik legfontosabb underground metal formációja volt, zenéjükben egyedülállóan sikeresen ötvözték a black metal sötét atmoszféráját és pusztító erejét a svéd death metal ízes harmóniavilágával. A zenekart 1989-ben alapította Jon Nödtveidt énekes-gitáros és Peter Palmdahl basszusgitáros, akik korábban már együtt zenéltek a Sirens Yell nevű thrash metal csapatban. Hamarosan megtalálták a dobosukat is korábbi zenésztársuk, Ole Öhman személyében, s nemsokára rögzítették első közös felvételüket, a Severing into Shreds című próbatermi anyagot. A rövidesen egy ritmusgitárossal bővülő banda a továbbiakban sem tétlenkedett sokat, 1990-ben elkészítették a The Grief Prophecy című demót, majd 1991-ben az Into Infinite Obscurity 7-es EP-t, a rákövetkező esztendőben pedig egy négyszámos promóciós anyaggal hozakodtak elő, aminek révén egylemezes szerződéshez jutottak a No Fashion kiadónál. Ennek gyümölcse lett a 93-as The Somberlain album, amelyet a legendás Unisound stúdióban rögzítettek Dan Swanö segítségével. A Mayhem gitárosának, Euronymousnak ajánlott korong, mely egy rendkívül érett, markáns dallamvilágú és gazdag kompozíciókban gondolkodó zenekart mutatott be, rendkívül elismerő kritikákat kapott mindenfelé, így a banda nagy önbizalommal vághatott neki a koncertezésnek.
1994-ben aztán a közben módosult felállású (John Zwetsloot ritmusgitárost Johan Norman váltotta) Dissection diadalmenete újabb fontos állomáshoz érkezett: a bandát szerződtette a Nuclear Blast kiadó. 1995-ben náluk jelent meg a második nagylemez, a Storm of the Lights Bane, amely még csiszoltabb, még tökéletesebb formában tárta a hallgatók elé a Dissection jellegzetes zenéjét, egy valódi klasszikussal ajándékozva meg a metalrajongókat. A következő két év intenzív turnézással telt a banda számára, Európát és az Egyesült Állomokat is megjárták olyan bandák illusztris társaságában, mint a Morbid Angel, az At the Gates, a Cradle of Filth vagy a Dimmu Borgir. Mindeközben a rajongói gyűjtemények gyarapításáról sem feledkeztek meg: napvilágot látott a Where Dead Angels Lie EP, amit hamar követett a Dimmu Borgirral közös Live and Plugged videokazetta. Menet közben a felállás lépésről lépésre teljesen lecserélődött, majd felszámolódott Jon Nödtveidt körül: először Ole Öhman dobost váltotta fel Tobias Kellgren, aztán Peter Palmdahl is távozott, akinek a helyére Jon testvére, Emil ugrott be, végül Johan Norman és Tobias Kellgren is távozott a zenekarból. Ugyan a banda új tagsága hamar összeállt, sőt, már a Fredman stúdióba is bejelentkezett a csapat a harmadik album felvételeire, 1997-ben a Dissection váratlanul megszűnt létezni, Jon Nödtveidt ugyanis Vlad nevű barátjával 97 nyarán megölt egy algériai férfit, amiért nyolcévnyi börtönbüntetésre ítélték.
A történet azonban nem ért itt véget, még ha a banda korai demófelvételeiből válogató The Past is Alive című anyagot követően éveken keresztül teljes csend honolt is a Dissection körül. Bár Nödtveidt mindenfajta nyilvános szereplés lehetőségét visszautasította, a börtönben amellett, hogy dolgozott és tanult folyamatosan gyakorolt akusztikus gitárján, és dalokat is írt a majdan megjelenő harmadik albumra. Mindebből persze a külvilág akkor még mit sem sejthetett, így sokan még a 2003-ban megjelent, Live Legacy című, 1997-ben rögzített koncertfelvételt is csak posztumusz kiadványnak gondolták hamarosan azonban mindenki számára egyértelművé vált, hogy a Dissection folytatja a munkát. Nödtveidt szabadulását követően szinte azonnal újra beindultak a történések a zenekar körül, amiknek eredményeként idén október 30-án Stockholmban megtartották a visszatérő koncertet, és megjelent a 95-ös Storm of the Lights Bane-t követő első stúdiófelvétel, a Maha Kali című kislemez is. Ezen a napon került nyilvánosságra a Dissection új felállása is (a ritmusgitáros az Aborymból is ismerős Set Teitan, a dobos a Dark Funeralban is megfordult Thomas Asklund, a bőgős pedig a Nightrage-ben játszó Brice Leclercq lett), egyben pedig elkezdődött a hatalmas várakozás övezte Európa-turné, melynek keretében a legenda végre Magyarországon is bemutatkozik.
Előzenekaruk az utóbbi évek egyik legridegebb underground black metal bandája, a műfajt zeneileg és hangulatilag is a legklasszikusabb formájában művelő, szintén svéd Watain lesz. Az 1998-ban alakult csapat eddig két nagylemezt jelentetett meg, a 2000-es keltezésű Rabid Deaths Curse-t és a 2003-as Casus Luciferit, s két ízben játszottak már hazánkban is: 2002-ben Pécsett, tavaly pedig Budapesten léptek fel. A koncert végleges helyszíne a Kultiplex, a kezdési időpont 20 óra.