hosting: Hunet
r35
  cikkekfotók        
magazin [asztaltársaság]  2022. július 15. péntek   06:17
nincsen hozzászólás

szerző: Pjotr
A drónhasználat és a 3D nyomtatás az év áttörése az építészszakmában


  Sem a drón, sem a 3D nyomtatás nem számít ma már eget rengető újdonságnak, hiszen évek óta tudunk a létezésükről. Azonban most először kezdték el Magyarországon az építőipari tervezés, kivitelezés és ellenőrzés területén is bevetni őket, ami rövid időn belül a szektor átrendeződéséhez vezethet.
  
  Napjainkban az építőipar egyik legnagyobb csodájának a BIM (Building Information Modeling) tervezés számít; aki az élvonalba akar tartozni, nem kerülheti el az alkalmazását. A BIM az épületek tervezési és építési folyamatainak átfogó digitális modellek segítségével történő szimulálását és optimalizálását jelenti. Használata alapos felkészülést és mély szaktudást igényel. Jelentős előnyöket kínál a hagyományos tervezési módszerekkel szemben, mivel általa bármikor részletes információkhoz juthatunk az épület bármely alkotóelemét illetően.
  
  „Az ily módon lemodellezett épületek segítségével hatékonyabb lett a tervezés, és jelentősen olcsóbb a kivitelezés. A modellek megépítése 2D-s tervek, illetve 3D-s pontfelhők (LiDAR lézerszkenner) alapján történik. Az épület 3 dimenzióban való felépítésével kiszűrhetők a tervezési hibák és a szakágak közötti eltérések. Olyan hibákat lehet kiszűrni, melyek csak a kivitelezés során kerülnének napvilágra, többletköltséget jelentve a beruházóknak és a kivitelezőknek egyaránt. Az elkészített 3D-s modell a kivitelezés befejezése után sem veszti el fontosságát, hiszen az épület üzemeltetéséhez, átalakításához vagy akár bontásához is segítséget nyújt” – tudtuk meg Dézsi Tamás BIM szakértőtől, a Debreceni Egyetem docensétől, a Marcell-Ház Kft. tulajdonosától, aki a régió legnagyobb létszámú csapatával 2008 óta foglalkozik BIM szolgáltatással, és aki a Debreceni Egyetem Műszaki Karán angol és magyar nyelven is oktatja kollégáival a módszer alkalmazását.
  
  A magasban drónok segítenek a mérésben
  
  A drónokat ma már az élet számos területén használják: találkozhatunk velük többek között a mezőgazdaságban, a hadiiparban, a csomagkézbesítés területén, a filmgyártásban és más művészeti ágakban is. A következő időszakban az építőipar területén is jelentős térhódításuk várható, főként a tervezés és az ellenőrzés folyamatai során.
  
  „Tervezőirodánkban Magyarországon elsőként kezdtük el alkalmazni a drónra szerelt LiDAR lézerszkennert, aminek segítségével nagy pontossággal meg tudunk mérni minden olyan tényezőt, amit eddig lehetetlen volt. Magas épületek, templomtornyok, műemlék építmények váltak kívülről is pontosan felmérhetővé, ezáltal a tervezett változtatásokat, felújításokat gyorsabban és könnyebben lehet megtervezni, és a hibázási lehetőséget szinte nullára lehet csökkenteni” – avatott be Dézsi Tamás.
  
  A szakember elmondása szerint a drónok nemcsak a tervezésben, de az ellenőrzésben is kiemelt szerepet tölthetnek be, hiszen segítségükkel a legapróbb magas- és mélyépítési kivitelezési hibák is tetten érhetők. Emellett környezetvédelmi szerepük is jelentős lehet a fennálló problémák feltérképezése és a megoldás lehetséges módjainak megtalálása során.
  
  3D nyomtatott díszek pompázhatnak az épületeken
  
  A 3D nyomtatók felhasználási lehetőségeinek csak a fantázia szab határt, vagy talán még az sem. Számos szegmensben fedezték már fel a hasznosságukat, de az építőipar mind ez idáig nem használta őket. Mostantól azonban lehetővé válik, hogy az építményeket, akár magánépületről, akár középületről, akár műemlékről van szó, könnyen és olcsón fel lehet újítani a 3D-s nyomtatás segítségével.
  
  „Bármit, ami az épületen elavult, akár szobrokat, frízeket vagy más elemeket is el tudunk készíteni 3D nyomtatókkal élethűen, az eredetivel megegyező formában. Az így készült elemek pehelysúlya megkönnyíti a felhelyezést, és gyártásuk századannyiba kerül, mint ha az eredeti anyagukból készülnének. A nyomtatáshoz szükséges alapanyag a kukorica- vagy burgonyakeményítő, amihez igény szerint különböző őrleményeket: követ, fát, gránitot, téglát lehet 60-70%-os adalékként társítani” – ismertette a Marcell-Ház Kft. tulajdonosa.
  
  Az új technológiák olyan lehetőségeket nyitnak meg, melyek eddig elképzelhetetlenek voltak, és nagy segítséget nyújtanak a kivitelezés költségeinek csökkentésére is, ami az emelkedő alapanyagárak idején fontosabb, mint valaha. Környezetvédelmi szerepük is rendkívül fontos, hiszen nagyon sok műemléki épület homlokzati szigetelése azért nem megoldható, mert a díszek reprodukálása nem lehetséges, vagy aránytalanul magas a felújítás díjához képest.
  
  „Mint minden szakmában, az építészetben is szoros a verseny, ezért nem elég jó szakembernek lenni, vagy jó érzékkel kezelni a térformálást, újabb és újabb innovációkkal kell meglepni a piacot, ha az élvonalban akarunk maradni. Nagy szakmai alázattal és izgalommal várjuk, milyen csodálatos műemlék épületeket menthetünk meg, tervezhetünk át a jövő generációinak, az új módszereknek köszönhetően” – zárja gondolatait Dézsi Tamás.



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2023. szeptember 23.
Fear Factory, Stratovarius, Sonata Arctica, Deathstars, Poets Of The Fall, Annisokay, Beast In Black, Gloryhammer, Wind Rose, Thy Art Is Murder, Whitechapel, Fit For An Autopsy
Újbuda Jazz Fesztivál – klasszikusoktól a kísérletekig: végtelen jazz a Fonóban (A38 Hajó - Budapest)
2023. szeptember 24.
She Wants Revenge a Dürerben koncertezik (Dürer Kert - Budapest)
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Elbájol, kíváncsivá tesz, meghökkent.
Pajta és Népzenei Selection címmel nyilvános konferenciát rendeznek a Fonóban, amelyhez koncertprogram is kapcsolódik
Fékomadta – megelevenedik a középkor Zsámbékon
Harmadszorra is visszatér a KEMP dalszerző tábor
Sztárhárfások, fiatal tehetségek és hárfakiállítás a 25. hárfafesztiválon Gödöllőn, a Királyi Kastélyban
Az ősz sokszínűségével versenyez a Fitos Dezső Társulat repertoárja
Ahol a zene és a vizualitás találkozik: újra fesztivált szerveznek a MOME hallgatói a Magyar Zene Házában
Rendhagyó kártyapartin mutatta be teljes programját a harmadik Liszt Ünnep
 kiemelt 
Ben Granfelt és Son Henry nyitja az őszi blues-rock koncertsorozatot
  
Hét országból nyolc előadó érkezik Budapestre a LOTS Music hamarosan induló őszi blues-rock koncertsorozatának keretében

Annisokay: modern metalcore hármas élén, új dalokkal tér vissza a német csapat
Miyavi: 4 év után újra Budapesten a szamuráj gitáros
Cradle Of Filth: jövő tavasszal újra Budapesten az angol metal legenda
Dühös deathcore négyes októberben: Thy Art Is Murder, Fit For An Autopsy, Whitechapel és Spite a Barba Negrában
 friss hozzászólások 

Új Falcongate LP: Blood Red Roses (1)
Világsztár zongorazseni először Budapesten (1)
Epica, Apocalyptica (3)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 complette failure    insane    ana venus    strong deformity    hordes of chaos    prometheus    goulasch exotica    lyapis trubetskoy    touché amoré    archetype    black swan    andy serkis    cannabis corpse    lars ulrich    church of misery    sepultura    kick/ass    dead kennedys    overdrive    god is an astronaut    midriff    pokolgép    nicko mcbrain    lou reed    parway drive (aus)  

r43
Copyright 2000-2023 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!