szerző: PjotrMagyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum aktuális programjai Budapest, III. Korona tér 1.
Csokoládékatona Édes pillanatok a Nagy Háborúból 2021. december 3. – 2022. május 1.
A kiállítás a különleges tulajdonságokkal rendelkező csokoládé főurak asztaláról katonai menázsiba kerüléséről szól. A Nagy Háborúra fókuszálva mutatja be diadalútját: a spanyol hódító katonák által mosléknak nevezett azték kakaóból istenek eledele és katonák csemegéje lett. Az ezüst és finom porcelán csokoládékannák, csészék kínálta csokoládés álmok elbűvölték Európát. Az életörömök iránti mohó vágy csokoládét kívánt. Koronás fők, urak és hölgyek, hadvezérek váltak az édes luxus rabjává. Párizsi szalonokban az a hír járta, hogy egy márkinő túlzott csokoládé szenvedélye miatt szült fekete gyermeket. Napóleon olyannyira édesszájú volt, hogy a Lefebvre marsallnak ajándékozott bonbonos dobozból a csokoládét bankjegyekkel cserélte ki. A csokoládékatona című Straus operett (1908) hős svájci tisztje tölténytáskájában lőszer helyett csokoládét hordott. Hindenburg német tábornok kadétiskolás korában ínyencségei közé sorolta.
Harcokban a katona elsősorban a nála lévő élelemre számíthatott. A csokoládé kis helyen elfért, ízletes, tápláló és frissítő volt, változatossá tette az élelmezést. A Nagy Háborúban az osztrák–magyar katona porciójában 50 g csokoládét, vagy 50 g kakaót kapott 50 g cukorral. Szeretetcsomagokban özönlött a frontra, a lövészárokba az otthon melegét varázsolta, a lélek táplálékául is szolgált. Sérült, beteg, lábadozó katonák gyógyításában nélkülözhetetlen volt. Aranyesőben fürödtek a csokoládégyárak.
A háború végén a hadsereg ajtaján is kopogtatott a hadinyomor. A menázsiból, csomagokból eltűnt a jóság és szeretet ízű csokoládé. Az extrakarcsúra fogyott katonákat a „Sok keserűség közt ím hallj valami jót: Fedák Sári fogyott három kilót” újsághír sem vidította fel.
Egy német tábornok szerint a Nagy Háborúban a jobb ellátás győzött az erősebb hadsereg felett. A Pesti Futár a vereség okát csokoládéba csomagolta: „Mi az ententhez úgy aránylunk, mint egy külvárosi kis cukorkakereskedő a nagy Stollwerck csokoládégyárhoz. Hindenburgnak a bajusza lehetett volna kétszer olyan haragos és Ludendorff a fotográfiákon akármilyen kegyetlenül is csikorgatta a fogát, biztos volt, hogy itt nem mi fogunk győzni.”
Mesebolt és Aranyecset, avagy egy színes élet nyomában Lukáts Kató (1900–1990) grafikus művészete 2021. december 10. – 2022. április 17.
Az Iparművészeti Múzeummal közösen rendezett kiállítás a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum grafikatörténeti tárlatsorozatának újabb állomása, amely felöleli az elmúlt évtizedekben méltatlanul elfeledett grafikus, Kaeszné Lukáts Kató életművének szinte minden részletét. Az anyag gerincét elsősorban az Iparművészeti Múzeumban őrzött hagyaték adja, de felsorakoznak a társmúzeum tárgyai is.
Lukáts az alkalmazott grafika különböző ágaiban alkotott élete során. Egyaránt tervezett reklámcédulákat, csomagolóanyagot, könyvet, plakátot, sőt még bankjegyet, bélyeget, bútordekorációt, textilornamentikát is. A tárlat betekintést nyújt a grafikusok munkájába is a könyv- és csomagolástervezéstől a megvalósulásig. Ki ne ismerné az Iciri-piciri mesét, az Ablak-Zsiráfot vagy a Gőgős Gúnár Gedeont? Kevesen tudják, de e könyvek kedves grafikái is mind Lukáts Kató kezemunkáját dicsérik! Technikája egyedülálló. Ugyanolyan tökéletesek korai rajzai, mint élete késői évei munkáin láthatjuk. Sokan az általa kitalált csomagolások révén ismerik őt. Számos míves kivitelű bonbonos és illatszeres dobozka hirdette tehetségét a Stühmer üzletektől az Altmann und Kühne boltokig. Csomagolástervei mindig érzékeltették a beltartalmat is. Ugyanígy könyvei esetében illusztrációi is tökéletesen visszaadják a mű hangulatát, költőiségét egyaránt.
ÉLETÚT ÉS ALKOTÁS GÁBOR BÉLA „KIRAKAT és KIÁLLÍTÁS a kezdetektől” 2021. november 26. – 2022. április 3.
A 110 éve született Gábor Béla kirakatrendező, dekoratőr és grafikusi tapasztalatokkal bíró, geometria- és művészrajz tanár, szervezője és megteremtője volt a magyarországi iskolarendszerű kirakatrendező- és dekoratőr szakképzésnek. A tárlat elsősorban Gábor Béla 1993 júliusáig gyűjtött hagyatékából válogatott fotókkal és dokumentumokkal mutatja be a kirakat- és kiállításrendezés kialakulását, áttekinti a szakoktatás történetét a kezdetektől 1986-ig. A kiállításban láthatunk a múlt század elejétől 1982-ig készült kirakatfotókat, „híres” kirakatrendezők dokumentumait, díjait, valamint kortörténeti dokumentumokat. Nem csak a szakma képviselőinek ad betekintést az „utca művészeinek” munkájára, hanem közérthetően, mindenki számára igyekszik bemutatni azt. A kirakatrendezők és dekoratőrök részére pedig gyűjtést hirdet abból a célból, hogy a lassan eltűnő, ha úgy tetszik, átalakuló szakmát őrizze, az eddig még karcsú gyűjteményét bővíthesse. A szakma iránt érdeklődőknek és a diákoknak pedig tudásalapot és információt biztosítson, hogy annak újjáélesztésében és átalakulásban segítséget nyújtson.
Mi fán terem az ördöglakat? Emlékkiállítás Szentiványi Tibor tiszteletére
2021. augusztus 28. – 2022. január 9. MEGHOSSZABBÍTVA 2022. február 27-ig!
Idén ünnepelte volna 90. születésnapját Szentiványi Tibor (1931-2009) neves informatikus, művelődéstörténész, játékkutató, játékgyűjtő. A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum időszaki kiállítással tiszteleg sokirányú munkássága, szellemisége előtt. Szentiványi Tibor múzeumunkban őrzött, több mint ezer furfangos tárgyat magába foglaló logikai játékgyűjteményéből tárlatunkon az ördöglakatok csoportjára szeretnénk a figyelmet felhívni. A nagy múltú és rendkívül változatos képet mutató logikai játéktípusból a gyűjtemény legérdekesebb darabjait válogattuk ki, egy-egy kivételtől eltekintve működési elvük szerinti csoportosításban. A játékok többsége az 1980-1990-es években készült. A tárlat bemutatja Szentiványi Tibor sokszínű életművét, megismertet a rejtélyes hangzású ördöglakatok történetével, érdekességeivel és legjellemzőbb típusaival. A kiállítás fókuszba állítja a játékfajta pedagógiai hasznosságát, ami a gyűjtő számára különösen fontos szempont volt. A látogatók szakértőnk útmutatója alapján megismerkedhetnek egy igazán egyszerű kialakítású, de annál furfangosabb ördöglakat elkészítésének és megoldásának lépéseivel. A tárlatot egy videófelvétel egészíti ki, melyben Szentiványi Tibor játék és kreativitás kapcsolatát vizsgáló előadásából lehet részleteket meghallgatni. Bízunk benne, hogy a látogató kedvet kap az ördöglakatok kipróbálásához is! A kiállítás játszósarkában hét különböző ördöglakat várja a látogatókat, hogy próbára tegyék ügyességüket, türelmüket. A kipróbálható játéktípusok és változataik szemügyre vehetők a tárlókban is. A kipróbálható fa játékok szakértőnk, Gál Péter munkái.
Bohém-klub 2022. február 10., csütörtök, 19:30
A Bohém Ragtime Jazz Band koncertje
Folytatódik a Bohém-klub a Kultea színpadán. Törzsvendégeinket és az új érdeklődőket egyaránt sok szeretettel és a régi jókedvvel várjuk a Bohém Ragtime Jazz Band koncertjére.
Belépő: 2.000 Ft / 1.500 Ft (diák)
4 alkalmas bérlet: 6.000 Ft / 4.000 Ft (diák)
Különös tájakon 2022. február 9., szerda, 18:00
Úti cél: Kelet-Timor
Előadó: Balogh László
A Kis-Szunda-szigetekhez tartozó Kelet-Timor Délkelet-Ázsia legfiatalabb állama. A turistáktól háborítatlan országban csodás hegyvidékek, hegyi források, trópusi, homokos strandok, sokszínű kulturális hatások és vendégszerető helyiekkel találkozhat az arra utazó. Az előadást Milus Alida és Kun Adrienn autentikus táncműsora színesíti.
Regisztráció szükséges: mkvmuzeum@gmail.com; 1/375-6249
Belépő: 500 Ft
Borvirág Borklub 2022. február 22., kedd, 19:00
Vendégeink: Csengődi István borász, István Borház, Kiskőrös (Kunsági borvidék), valamint Buza Péter elnök, Budapesti Kadarka Kör
Házigazda: Borvirág zenekar
Múzeumunkba várjuk havonta egy alkalommal a bort kedvelő és élményre szomjazó barátainkat! Az esték során egy-egy pincészet mutatkozik be. Bepillanthatunk a műhelytitkokba, megkóstolhatjuk a borokat, melyeket maga a borász mutat be nekünk.
Regisztráció szükséges: bacchus.studio@gmail.com; 30/954-9147
Belépő: előzetes bejelentkezéssel: 3.000 Ft/fő. 4 alkalmas törzskártya: 10.000 Ft
Kotyogós – fehéren-feketén a feketéről – kávéismereti sorozat 2022. február 23., szerda, 18:00
Beszélgetések a kávé szerelmeseivel.
A hónap témája: A presszók világa
Meghívott vendég: Zeke Gyula író, történész
A beszélgetést vezeti Kiss Imre, az MKVM korábbi igazgatója.
Regisztráció szükséges: mkvmuzeum@gmail.com; 1/375-6249
Belépő: 1.500 Ft (A belépővel 17:00, órától a múzeum kiállításai is megtekinthetők.)
Tárlatvezetések a Mesebolt és Aranyecset című időszaki kiállításban 2022. február 3., 10., 17., 24., csütörtöként, 15:00 órakor
KINYITOTT A MESEBOLT! Hogy milyen kincseket rejt Lukáts Kató grafikusművész Meseboltja, azt kurátori tárlatvezetéseinken bővebben is megismerhetik. Szeretettel várjuk Önöket!
Tárlatvezető: Marosi Eszter művészettörténész (Iparművészeti Múzeum)
A férőhelyek száma korlátozott, a programon való részvételhez regisztráció szükséges az mkvmuzeum@gmail.com e-mail címen.
Belépő: múzeumi belépő +500 Ft-os vezetőjegy
Tárlatvezetés az ÉLETÚT ÉS ALKOTÁS – GÁBOR BÉLA, KIRAKAT és KIÁLLÍTÁS a kezdetektől című időszaki kiállításban 2022. február 19., szombat, 11:00 órakor
A 110 éve született Gábor Béla kirakatrendező, dekoratőr és grafikusi tapasztalatokkal bíró, geometria- és művészrajz tanár, szervezője és megteremtője volt a magyarországi iskolarendszerű kirakatrendező- és dekoratőr szakképzésnek. A tárlat elsősorban az ő hagyatékából válogatott fotókkal és dokumentumokkal mutatja be a kirakat- és kiállításrendezés kialakulását, áttekinti a szakoktatás történetét a kezdetektől 1986-ig.
Tárlatvezető: Imre Olga mesterdekoratőr, a kiállítás kurátora
A férőhelyek száma korlátozott, a programon való részvételhez regisztráció szükséges az mkvmuzeum@gmail.com e-mail címen.
Belépő: múzeumi belépő +500 Ft-os vezetőjegy