szerző: maA Mandala Színei címmel második albumát készítette el Északi Szabolcs
A bajai gitáros így ír az albumáról:
´Zenéről beszélünk és az sokféleképpen értelmezhető. De az indítékok amiért születik valami, az talán megmagyarázható. Mint az előfordul , a zenén kívül a vallások, filozófiák, pszichológia és mindenféle művészet (ezek kapcsolata) foglalkoztat. A mandala rejtélyes szimbólum, ez az egyetemes emberi kultúra része, ami feltört már az ősidők kultúráiban és most is jelen van. Ahogy akár a magyar népművészetben is előfordul (formailag), még rengeteg különböző kultúrájú nép vallási és hagyományos alkotásaiban is fellelhető. Persze ez nem véletlen ezért is érdekes.A mandala jelentése kör-korong. Sokan csak arra asszociálnak, hogy a buddhizmus vagy a hinduizmus kelléke, mert vallási szertartásokban használják. Röviden, az analitikus pszichológia szerint a mandalákban a személyiség rétegeket a különböző színek jelentik. Erre terápiák is épültek.
A mandala szimbolizálja a belső személyiségünk részeit, mindent ami bennünk játszódhat. Ezek különböző színekre osztva jelennek meg a korongban. A zöld például az egyensúly színe. Az arany a napot , vagy a kegyelemet jelenti. A fekete a hajthatatlanságot, titkokat és a félelmet is többek között. Ha valaki szabadon használhat színeket és formákat és így fest egy mandalát, kielemezhető a személyiség (mert az elmélet szerint ez a belsőnk szimbolikus tükre) De mire jó ez ? Azt mondják így talán közelebb kerülhet indítékai megismeréséhez bárki. Persze nem vagyok pszichológus, de bevallom, hiszek ebben.
Meg szoktam említeni a programzenét, mint Muszorgszkij az Egy kiállítás képei (persze az egy másik szint, mint ez az album). De a wiki szerint: ´a programzenehangszeres zene, amely valamilyen fogalmilag megragadható téma leírásával kapcsolatos. Célja, hogy a hallgató a zenéhez képeket, helyzeteket, hangulatokat asszociáljon. Erre a programra legtöbbször maga a zeneszerző utal a címadással.´
Az előző album világa a (Beyond the Stratosphere) ellenkező irányú volt , az elképzelt “kint”-ről szólt (space rock szerű utazásokkal ami szimbolizálta a vizet,a levegőt, a fényt és az űrt). Ez talán kontraszt lett, de mégis folytatása az előzőnek. A lemez technikai részéről annyit, hogy Magi Krisztián a billentyűn, maszteringen dolgozott és Gilián Péter A Hős című dalt basszusozta fel. A mandala képet Farkas Zsuzsanna festette.
A hangszerek amiket felhasználtam: Akusztikus gitárok, elektromos gitárok, basszusgitár, balalajka.´
A lemez itt hallgatható meg, de elérhető az ITunes, Spootify, Apple Music, Amazon Music, YouTube Music, Deezer, Pandora kínálatában is.