magazin [asztaltársaság] 2021. május 6. csütörtök 06:27
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrMegjelent a Bartók Tavasz Magazin
Online böngészhető és kézbe is vehető a május 7. és 24. között megrendezett Bartók Tavasz ingyenes programmagazinja. A Libri könyvesboltokban és az elérhető budapesti kulturális helyszíneken nyomtatott formában, magyar nyelven beszerezhető, online pedig magyar és angol nyelven olvasható kiadvány 40 oldalon nyújt izgalmas olvasnivalót az ingyenes streamkoncerteket, ősbemutatókat, Európa neves hangversenytermeiből közvetített produkciókat felvonultató Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetekről.
A kiadvány az első hazai, kizárólag ingyenes közvetítésekből álló összművészeti fesztivál gazdag műsorába ad olvasmányos betekintést. A szakterületeiken elismert kulturális újságírók, valamint a BTK Zenetudományi Intézet Bartók Archívumának kutatói és a Magyar Nemzeti Galéria Grafikai Gyűjteményének muzeológusa által írt cikkekben és interjúkban emellett Bartók Béla életéről és művészetéről, valamint az előadó-művészeti szcénát érintő, aktuális témákról is szó esik.
A lap hasábjain exkluzív interjút olvashatunk Káel Csabával, a Müpa vezérigazgatójával az új fesztivál koncepciójáról, a Filarmonica della Scalát vezénylő Riccardo Chaillyval a számára fontos zeneszerzőkről, budapesti élményeiről és arról, hogy mi a zenész feladata karantén idején. Portrécikk mutatja be a Royal Philharmonic Orchestra élén koncertet adó Vaszilij Petrenko rendkívüli karrierjét, John Eliot Gardiner és az English Baroque Soloists & Monteverdi Choir koncertje előtt megismerkedhetünk Johann Sebastian Bach János-passiójának keletkezéstörténetével, de olvashatunk Farkas Bence zeneszerző Korda Sándor Az aranyember című, 1918-as némafilmjéhez írt új zenéjéről is, amely a felújított filmmel együtt a fesztiválon lesz először látható-hallható.
Csokornyi írás szól a fesztivál névadója, Bartók Béla nemzetközi jelentőségéről, gazdag alkotói terméséről, a fesztiválon az újraalakult Kelemen Kvartett jóvoltából teljességében hallható vonósnégyeseiről és a népzenéhez fűződő, korszakalkotó viszonyáról. Átfogó cikk részletezi a nagy vidéki tánctársulatok – köztük a fesztiválon fellépő Győri Balett és Szegedi Kortárs Balett – történetét a kezdetektől napjainkig, továbbá olvashatunk a hazai alternatív folkzenei színtérről és az idén abból építkező Budapest Ritmo koncertjeiről is.
Riportcikkek tárgyalják a közönség nélkül zajló koncertek művészekre gyakorolt hatását, valamint azt is, hogy milyen feladatokat végez a Müpa stúdiójának stábja a streamkoncertek megvalósítása során, illetve arról is szó esik, hogy mely tervezők ás vizuális motívumok tették ismertté Budapestet a nagyvilágban a magyar plakátművészet 20. századi hőskora idején.
BARTÓK TAVASZ NEMZETKÖZI MŰVÉSZETI HETEK
A világhírű magyar zeneszerző, Bartók Béla születésének 140. évfordulóján, 2021 tavaszán induló Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek egyedülálló összművészeti eseménysorozat. A fesztiválprogram bepillantást enged Bartók lenyűgöző életművébe, ugyanakkor nem kizárólag a világhírű zeneszerző kompozícióit sorakoztatja fel, sokkal inkább Bartók szellemiségét, kreativitását, alkotói szemléletét kívánja megjeleníteni számtalan műfajban a kortárs komolyzenétől kezdve a világzenén, jazzen, táncművészeten és képzőművészeten át a könnyűzenéig, a hazai és nemzetközi művészeti élet legjobbjainak alkotásain keresztül.
A programsorozat célja, hogy hazai és európai partnerintézményekkel együttműködve a következő években még vonzóbb célponttá tegye Magyarországot a nemzetközi kulturális turizmus számára. A Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek a Müpa szervezésében valósul meg, célja pedig, hogy meghatározó kulturális társintézmények részvételével, más nagyvárosok bevonásával fokozatosan országos – sőt országhatárokon átívelő, régiós beágyazottságú – eseménysorozattá váljon, és így a hazai és nemzetközi közönség minél színesebb, minél gazdagabb művészeti programmal találkozhasson.
„Bartók Béla sokat idézett gondolata szerint soha senki nem ismerheti meg a maga teljességében a világot, hiszen az időben is, térben is végtelen. Ám mi ebben a rendhagyó, kihívásokkal teli évben mégis arra vállalkozunk, hogy a világ legizgalmasabb alkotóit időben és térben is közelebb hozzuk egymáshoz és a közönséghez, és összekapcsoljuk Magyarország és Európa nagyvárosait a Bartók Tavasz digitális platformjain” – mondja Káel Csaba, a Müpa vezérigazgatója, hangsúlyozva, hogy az eseménysorozat idén olyan nagyszabású streamelt, ingyenes programfolyamként valósul meg, amely a régióban is egyedülálló. A közvetítések adta lehetőségekkel élve a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek online felületein keresztül nem csupán a hazai bemutatókat követheti bárki a világ bármely pontján, de a nézők bepillanthatnak majd a világ egy-egy legendás hangversenytermébe is. Az eseménysorozat nemzetközi együttesei és sztárkarmesterei a járványhelyzet miatt ugyanis saját városukból adnak streamelt koncertet a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek közönségének. „A 2021-es Bartók-évforduló kiváló alkalmat kínál arra, hogy megmutassuk, az alkotóerő és a kreativitás felülkerekedik a nehézségeken. Fontos küldetésünknek tekintjük, hogy idén a digitális tér adta lehetőségekkel bölcsen élve minél szélesebb körben mutathassuk meg a világnak Magyarország szépségét, kulturális gazdagságát, ugyanakkor reménykedve gondolunk arra, hogy jövőre már személyesen is találkozhatunk a Bartók Tavasz Nemzetközi Művészeti Hetek kedvéért országunkba látogató, illetve a kultúrarajongó hazai közönséggel” – foglalja össze Káel Csaba.