szerző: 12qperMár 17 hazai színház kötelezte el magát az fenntartható jövő mellett!
Újabb 7 színház, ill. produkciós iroda csatlakozott a Jövő Nézőiért – Zöld Színházi Projekthez, melyet a Miskolci Nemzeti Színház még az előző évad elején indított el, azzal a határozott céllal, hogy minél több színház számára alapvetés lehessen a környezettudatos gondolkodás a közeljövőben. Az öko-tudatos színházi társulás célja a szemléletformálás, és minél több zöld programban való részvétel; környezettudatosságra törekvés az energetikai működésben, a hulladékkezelés és az üzemeltetés területén; újrahasznosításra törekvés a művészeti kivitelezés során; együttműködés zöld szervezetekkel, cégekkel ill. közös zöld színházi programok megvalósítása, és közös fellépés egy öko-tudatos színházi szakmai szervezet létrehozásáért.
A szeptember végén létrehozott szakmai társuláshoz másfél hónap alatt újabb 7 intézmény csatlakozott: a Manna Produkció, a Budaörsi Latinovits Színház, a Trafó Kortárs Művészetek Háza, a Budapest Bábszínház, a MU Színház, a Centrál Színház, és a Városmajori Szabadtéri Színpad.
Papp Endre színművész, A Jövő Nézőiért – Zöld Színház Projekt vezetője szerint „a kezdeményezés erejét és az ügy tisztaságát mutatja, hogy egyre több kulturális intézmény keresi a zöld színházi társulás lehetőségét. Szemléleti és technológiai forradalom küszöbén állunk, minden döntésünkkel közelebb kerülhetünk ahhoz, hogy ezt a fejlődést az öko-tudatosság mentén érjük el. A színház közösségi tér, így közege lehet ennek a folyamatnak, segítséget adhat eligazodni a fenntartható életmód elérésében, - példát mutathat már azzal is, ha a környezettudatosság mentén, és az erőforrásainak leghatékonyabb felhasználásával van működtetve. Felelősségünk van abban, hogy az edukáció és a szemléletformálás segítségével a zöld gondolkodás a mindennapjaink részévé válhasson, - a háztartásoktól a munkahelyek üzemeletetéséig, a legszélesebb társadalmi körben. Továbbra is várjuk azoknak a színházaknak és intézményeknek a jelentkezését, akik elkötelezettek környezetünk és az egészségünk védelme iránt! Ebben segítségünkre lesznek Zöld Nagyköveteink, akik a projektért intézményi szinten felelősek. A mostani példaértékű összefogással közösen igyekszünk tenni a jövő (és a jelen) nézőiért!”
A 7 újonnan csatlakozó Zöld Színház és Zöld Nagyköveteik:
Manna Produkció - Gáspár Anna és Molnár Anna
Budaörsi Latinovits Színház – Bohoczki Sára és Páder Petra
Trafó Kortárs Művészetek Háza – Csikós Lujza és Szalipszki Judit
Budapest Bábszínház – Pethő Gergő
MU Színház – Erős Balázs
Centrál Színház – Pokorny Lia
Városmajori Szabadtéri Színpad – Kis-Kovács Luca
Az első körben csatlakozó Zöld Színházak:
Bartók Kamaraszínház, Csiky Gergely Színház Kaposvár, JURÁNYI Produkciós Közösségi Inkubátorház - Függetlenül Egymással Közhasznú Egyesület (FÜGE Produkció), Katona József Színház, Kultkikötő, Miskolci Nemzeti Színház, Örkény István Színház, Rózsavölgyi Szalon, Szentendrei Teátrum, Stúdió K Színház
CSATLAKOZÁS A Jövő Nézőiért – Zöld Színház ProjektHEZ Öko-tudatos színházi együttműködés
A Miskolci Nemzeti Színház a 2019/2020-as évadtól Magyarországon egyedülálló öko-tudatos színházi programot indított saját intézményén belül, és egy ezzel kapcsolatos együttműködést kezdeményezett a magyar színházak körében, hogy példaértékű összefogással közösen lehessen tenni a jövő (és a jelen) nézőiért.
A csatlakozó intézmények, társulatok, egyesületek megismerhették a Jövő Nézőiért – zöld színházi nyitott projektet, és annak alapvetéseivel egyetértettek. Meggyőződésünk, a színház a szemléletformálás fóruma, élen kell járnia jelentős közösségi ügyek elindításában, támogatásában. Azt is gondoljuk: együtt még többet tehetünk a jövőért. Tudjuk, lehetetlen 100 százalékban zöldnek lenni. De bevált jó módszerek – környezetkímélőbb, fenntarthatóbb gyakorlatok elfogadása – segíthetnek mindnyájunkat abban, hogyan tudnánk mégis minden nap környezettudatosabban gondolkodni, és fellépni az egészség és az egészséges életmód védelmében.
Fontosnak tartjuk, hogy a Miskolci Nemzeti Színház országosan szándékozik kiterjeszteni az öko-tudatos színházi projektjét, és az úgynevezett zöld intézménnyé válásának útját szeretné mintaként továbbadni a környezet-, és egészségvédelem iránt elkötelezett kulturális intézmények számára azzal a céllal: hogyan lehet a meglévő erőforrásokat a leghatékonyabban kihasználni.
Elfogadjuk a Jövő Nézőiért – Zöld Színház Projekt 4 alapcélját:
szemléletformálás, minél több zöld programban való részvétel környezettudatosságra törekvés az energetikai működésben, a hulladékkezelés és az üzemeltetés területén, újrahasznosításra törekvés a művészeti kivitelezés során együttműködés zöld szervezetekkel, cégekkel közös zöld színházi programok megvalósítása, közös fellépés egy öko-tudatos színházi szakmai szervezet létrehozásáért
A csatlakozó intézmények, társulatok, egyesületek kinyilvánítják:
a színházi működés minden területén olyan megoldásokat szükséges találni, amelyekkel tehetünk a környezetünkért az együttműködés során közösen dolgoznak a Jövő Nézőiért – Zöld Színház Projekt megvalósulásán, annak fejlesztésén, és szakmai tudásukkal, erőforrásaikkal lehetőségükhöz mérten segítik a program célkitűzéseinek teljesülését kölcsönösen promotálják a megvalósulás érdekében végzett közös tevékenységet rendszeres időközönként egyeztetnek zöld színházi folyamataikról félévente megvizsgálják a célok megvalósulását segítik egymást projektjeik megvalósulásában, és hogy mások is megismerjék a közösségi Jövő Nézőiért programot.
A csatlakozó intézmények, társulatok, egyesületek közös standardként határozzák meg a következő pontokat:
törekednek a jelmezek, bútorok, díszletelemek, kellékek újrafelhasználására vállalják minden intézményben egy ún. Zöld Sarok létrehozását, amit környezettudatos, és fenntartható grafikákkal és hírekkel látnak el, vagy elektronikus módon Zöld Percek formájában rendszeres időközönként vetítik ezeket Zöld Nagykövetet neveznek ki, aki a projektért felelős minden intézményben csatlakoznak a New York-i Broadway Green Alliance-hez törekednek a környezettudatos energetikai fejlesztések megvalósulására bevezetik a szelektív hulladékgyűjtést az intézmény teljes területén, és egyéb gyűjtőpontokat hoznak létre a közönség, vagy az üzemi terekben, úgy mint: használt nyomtatópatron-, üveg-, mobiltelefon-, fénycső- és elemgyűjtőedények legalább évi két alkalommal hirdetnek meg vagy vesznek részt környezettudatos akciókon, rendezvényeken törekednek a textilanyagok újrafelhasználására és partnereik segítségével a textilfelhasználás csökkentésére törekednek az öko-tudatos higiéniai szerek és sminkeszközök használatára törekednek a papírfelhasználás csökkentésére
részt vesznek a közösségi közlekedés népszerűsítésében online felületet hoznak létre zöld programjaik és fejlesztéseik számára
Jövő Nézőiért – Zöld Színház Projekt nevében:
Papp Endre
színművész, projektvezető
Együttműködő intézmények:
Miskolci Nemzeti Színház
Manna Produkció
Budaörsi Latinovits Színház
Trafó Kortárs Művészetek Háza
Budapest Bábszínház
MU Színház
Centrál Színház
Városmajori Szabadtéri Színpad