szerző: 12qperOktóber elején a görög Nektaria Karantzi hazánkban énekel
Az immár kilencedik Orientale lumen sorozat idei zárókoncertére 2020. október 3-án, szombaton 19.30-kor a budapesti Belvárosi Nagyboldogasszony Főplébániatemplomban kerül sor. Miután az idei sorozat középpontjában a nők állnak, a Szent Efrém Férfikar vendége ezúttal a görög-bizánci egyházzene egyik legünnepeltebb sztárja, az angyali hangú Nektaria Karantzi lesz. A keleti egyházban Védelmező Nagyasszonyunkat október elején ünneplik, ezért a koncert vezérmotívuma a Szent Szűz előtti tiszteletadás lesz.
Különleges helyet foglal el a keleti egyház jeles napjai között október 1., a THEOTOKOS, azaz az Istenszülő Szűz Mária oltalmának, Védelmező Nagyasszonyunknak ünnepe. Az Orientale lumen 2020 sorozat zárókoncertjén az athéni Nektaria Karantzi lesz a közreműködő, akivel egy változatos programot hozott létre a Szent Efrém Férfikar a Szent Szűz előtti tiszteletadás jegyében. A művésznő azon kevesek egyike, akinek a Görög Érsekség sok kiváló férfikántora és kórusa között lehetőséget adott a sok évszázados bizánci hagyomány bemutatására szerte a világon.
Nektaria Karantzi a tradícionális görög szakrális éneklés egyik legelismertebb alakja, aki világszerte koncertezik. A nyugati és keleti zenetörténetben és zeneelméletben egyaránt jártas énekesnő nem csak előadóként, hanem muzikológusként is ismert: számos alkalommal tartott mesterkurzusokat nyugati egyetemeken, így az ovideoi egyetemen, a Sorbonne-on, illetve a budapesti Zeneakadémián. Az eredetileg jogász végzettségű énekesnő már 14 éves korától tanulja és tökéletesíti tudását a bizánci vokális művészet területén. Koncertjein rendszeresen megmutatja a párhuzamokat és összefüggéseket a nyugati és a keleti tradíció között.
Az athéni énekesnő már járt Magyarországon: Sebestyén Márta ajánlotta őt Bubnó Tamásnak, s 2012-ben, az Orientale lumen sorozatban a két nagyszerű művésznővel adott emlékezetes hangversenyt a Férfikar.
A Szent Efrém Férfikar 2002-ben alakult meg. Névadójukról, Szír Szent Efrémről (306-373) – akit már kortársai a „Szentlélek hárfája” megtisztelő címmel illettek – feljegyezték, hogy énekei, himnuszai sok embert vezettek vissza az „igaz útra”. A Szent Efrém Férfikar a bizánci rítusú keresztény világ vokális örökségének kutatása, bemutatása mellett nagy hangsúlyt helyez az európai kortárs zene új kompozícióinak megszólaltatására és a magyar férfikari hagyomány ápolására is.