szerző: 12qperFelrobbannak a nyári melegben a fertőtlenítők?
A koronavírus hatására mindannyiunk életének fontos részévé vált a kiemelt higiénia, ezért természetes, hogy még az autónkba is magunkkal visszük a fertőtlenítőket. A szakemberek szerint azonban nyáron semmiképp sem ajánlatos a tűző napon hagyott autóban tárolni ezeket. A hő hatására ugyanis nem várt következményekkel szembesülhetünk: 21 fok felett párologni kezdenek, extrém hőhatás pedig öngyulladáshoz is vezethet.
Az alkohol alapú fertőtlenítők általában 50-70 százalékos alkoholtartalommal bírnak, s ennek köszönhetően gyúlékonyak. A nyári időszakban annak ellenére sem érdemes a gépkocsikban hagyni őket, hogy az öngyulladáshoz mintegy 300 Celsius fokos hőmérsékletnek kellene lennie – figyelmeztet Dr. Kovács Barbara, a Caola Zrt. fejlesztőmérnöke.
A szakértő kiemelte, hogy az óvatosság sosem árt, hiszen az alkohol alapú fertőtlenítők általában 21 fok felett már kezdenek párologni, ami csökkenti a hatékonyságukat és hamis biztonságérzetet okozhatnak. Mindez azért is fontos, mert a forró nyári napokon az autók belső hőmérséklete bizonyos részeken 70 fokig is felkúszhat.
Komolyan kell venni a robbanásveszélyt
A Caola Zrt. másfélszázados tapasztalattal bír a szépség-, illetve a kozmetika területén, ezért a cég szakemberei tisztában vannak az ilyen termékek minden jellegzetességével. Ennek okán fontosnak tartják az Innovációs és Technológiai Minisztérium a témában nemrégiben megjelent felhívását, melynek lényege az volt, hogy „a gépkocsi zárt légtérében feldúsulhat az alkoholgőz és elég egyetlen, úgynevezett statikus elektromosságból származó szikra is ahhoz, hogy begyulladjon. Elegendő, ha beszállunk az autóba, és a ruhánk az üléshuzathoz dörzsölődik, az autóban hagyott kézfertőtlenítőből kiszabadult, a nyári tűző napsütés okozta magas hőmérséklet miatt feldúsult alkoholgőz lángra kaphat. De az autó rejtett elektromos zárlata is beindíthatja a gyulladást.”
Dr. Kovács Barbara hangsúlyozta, hogy a fertőtlenítők tárolásánál különösen elővigyázatosnak kell lennünk. A gyártók flakonon elhelyezett veszélyjelére valóban figyelni kell, a tárolásra vonatkozó szabályokat pedig a vírusok, baktériumok és gombák elleni hatékonyság megőrzése és saját biztonságunk érdekében be kell tartani. A meleg, nyári napokon különösen fontos az, hogy a tárolási hely a nyílt lángtól és a gyújtóforrástól egyaránt távol legyen. Mindig száraz és hűvös helyre tegyük a fertőtlenítőket.
A CAOLA Zrt.-ről:
A Caola több mint 185 éves múltra visszatekintő jelenleg is magyar tulajdonban lévő kozmetikai vállalat, generációk kedvenc márkája, mondhatni hungarikum. A saját kutatási bázissal és kozmetikai gyárteleppel rendelkező vállalat több a generációkon átívelő márkát tudhat magáénak. Ezek között említhetjük a Barbon és a Figaró férfi kozmetikumokat, a Caola szépségápolási termékeket, az Ovenall szájápolási családot és a Velmetina hajápoló termékcsaládot is. Kiemelten fontos számukra az alapértékek megőrzése, az örökség ápolása és az erre való építkezés és folyamatos megújulás.
Dr. Kovács Barbaráról:
Dr. Kovács Barbara a cég kutatásért felelős munkatársa, gyógyszerész diplomája mellé PhD fokozatot szerzett, majd elsajátította a kozmetika tudományát is. Munkája során kozmetikumokat, háztartás vegyipari termékeket fejleszt, valamint a cég egyik fő profiljának tekinthető Caosept fertőtlenítő család portfólióját bővíti újabb és újabb termékekkel.