hosting: Hunet
r31
  cikkekfotók        
magazin [asztaltársaság]  2020. március 23. hétfő   16:20
nincsen hozzászólás

szerző: Pjotr
TŰZÖRDÖG, SZÁRAZVIHAR, MUTÁNS CIKLONOK
Új időjárási jelenségek a 21. században

  A klímaváltozás óriási hatással van világunk időjárására is: bolygónk folyamatos melegedése olyan elképesztően sajátos jelenségekkel társul, mint a tűzördög, a szárazvihar vagy a mutáns ciklonok. Talán ezek a nevek most még idegennek hatnak, de idővel kénytelen-kelletlen meg kell ismerkednünk velük. A Viasat Nature csatorna Mutáns időjárás dokumentumsorozata mától péntekenként 19 órakor mutatja be azon meghökkentő és veszélyes időjárásbeli eseményeket, amelyekre korábban még nem volt példa.
  
  Tűztornádótól a szárazviharig, mutálódott ciklonoktól a megaviharokig, íme néhány jelenség, amiket a 21. századra kénytelenek lettünk megismerni:
  
  · Tűztornádó (tűzördög): egy pusztító füst-, hamu- és lángörvény, amely képes 5 km magasan is a föld fölé tornyosulni. Alacsony szélerősségben a tűz nem mozdul el, ehelyett körkörösen növekszik, közben így a függőleges légáramlat (a forró levegő) egyre intenzívebbé válik benne. A jelenséget legutóbb a kaliforniai erdőtüzek során észlelték.
  
  · Szárazvihar: általában a tűztornádó egyik „mellékterméke”. A jelenség saját mikroklímát hozhat létre, főleg ha elég meleg levegő száll fel ahhoz, hogy szelet hozzon létre, az így keletkező légsúrlódásnak köszönhetően pedig dörgést és villámlást eredményez. A szárazvihar csapadék hiányában és a légmozgás miatt csak erősíti a tüzet, ráadásul a kicsapó villámok újabb tűzfészkeket hozhatnak létre.
  
  · Mutáns ciklonok: az egyre nagyobb mennyiségben termelt üvegházhatású gázok eredményeként a hőmérséklet az egész Földön megemelkedett, levegőben és vízben egyaránt, emellett az általános páratartalom is növekedett. Ezek hatására olyan megaviharok keletkezhetnek az óceánokon, amelyek hurrikánjai hihetetlen kiterjedésűek, és nem ritkán 200-250km/h-ás széllökésekkel járhatnak. Jellegzetességük még, hogy a vízcseppek olyan gyorsan mozognak bennük, hogy ezzel valóságos vízfalat hoznak létre.
  
  · Intenzifikálódott hurrikán: azokat a ciklonokat nevezik így, amelyek hirtelen erősödnek meg – a hosszan tartó szelek erőssége napi 56 km/h-val nő, így ezek a viharok akár egy nap alatt is több kategóriát képesek ugrani a hivatalos hurrikánskálán. A 7 leggyorsabban felerősödő hurrikán közül ötöt az elmúlt 15 évben regisztráltak!
  
  · Vihardagály: a megaviharok egyik leghalálosabb formája, amely úgy jön létre, hogy a hurrikán napokon át egyre magasabbra tolja a vizet az egyik oldalára, aztán az így létrejövő dagály elindul a partok felé, hogy mindent elöntsön. A 2018-as Michael hurrikán egy majdnem 5 méter magas vízfalat zúdított a partokra! Ahogy a globális felmelegedéssel együtt emelkedik a vízszint, úgy nőnek ezek a viharfalak is még magasabbra.
  
  Az ide kapcsolódó megrendítő képsorok és tudományos elemzések március 20-ától láthatók a Viasat Nature természetcsatornán.



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2025. június 15.
Imagine Dragons - LOOM World Tour
Carcass, Beneath The Void, Vér a DÜRERben (Dürer Kert - Budapest)
2025. június 16.
A Day To Remember visszatér Budapestre a Polarisszal – Ne hagyd ki!
 a rovat legfrissebb cikkei: 
„A kód maga az életöröm, ami nem lett tabu, inkább afféle ráadás” - Jön a XXV. Dombos Fest
Koncert hegytetőn és vízparton – körbezenélték a Balaton-felvidék lélegzetelállító tájait
Mindent tud egymásról az Erkel két sztárja
Tanulható hagyomány, élhető hivatás
Bennini, finn, grúz és kerek születésnapos magyar zenészekkel jön az Óbudai Világzenei Hét
18. Ördögkatlan Fesztivál
Séfek öltöztetik fehérbe a budapesti belvárost
Egyedülálló összjátékkal köszöntik az egyházi ünnepeket a veszprémi Szent Mihály Főszékesegyház harangjai
 kiemelt 
Életművet ünnepel Németh Gábor
  
Dinamit, Skorpió, Apostol

A kanadai The Damn Truth is érkezik júliusban
Morcheeba: A trip-hop mesterei visszatérnek Budapestre
Kosheen: októberben a Barba Negrában lépnek fel
A Day To Remember végre visszatér Budapestre!
 friss hozzászólások 

FAB-Springfest - 26. Virágzás Napjai (1)
Pantera, Power Trip, Child Bite (2)
Blind Myself, 27, Isis (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 haydamaky    balázs elemér    ignea    immortal    sex pistols    esti kornél    clint eastwood    john mayall    special providence    für anikó    hazai termék    babits mihály    sziget 2010    blahó borbála    scarlett johansson    type o negative    love and other drugs    sex pistols    darkrise    dilis    throwdown    jackie chan    leecher    jesu    the sharon tate  

r46
Copyright 2000-2025 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!