szerző: maMike Portnoy megvédte a fizetős meet-and-greet rendezvényeket
A zeneipar átalakulásával nehezebb helyzetbe került a zenészek megélhetése, ezért a lemezeladások csökkenésével próbálnak más utakat találni a bevételszerzéshez. Ennek egyik eszköze a meet-and-greet, vagyis speciális VIP jeggyel a zenekar tagjaival is találkozhat, beszélgethet a koncertre járó. Sok zenész kritizálja a jelenséget és nem szimpatizálnak azzal, hogy személyes találkozókért pénzt kérjenek a rajongóktól. Az egykori Dream Theater, jelenleg Sons Of Apollo dobos Mike Portnoy azonban most arról beszélt, milyen nehézségekkel kell megküzdeniük a zenészeknek a megélhetésért. Ezzel kicsit megvilágítva a zeneipar nem sokak által ismert hátterét.
´Hála Istennek, hogy már 30 éve csinálom ezt az egészet és van közönségem. Mert szerencsére ők támogatják azt, amit csinálok´ - mondta Portnoy.´De el se tudom képzelni, milyen lehet elkezdeni a zenélést egy mai környezetben. Úgy értem, az Internet remek módszer elérhetővé tenni a zenédet - rendelkezésre áll a közösségi média, az Instagram, a YouTube, és minden egyéb út - , de olyan értelemben, hogy meg is éljél belőle, annyit már senki nem fizet. Ez szégyen, mert el tudom képzelni, mennyi csodálatos, fiatal, tehetséges művész és zenész van, akik sosem fognak tudni kivirágozni és beteljesíteni a teljes potenciáljukat, mert el fognak ijedni attól, hogy nem lesz ebből megélhetésük.
Az jó, hogy a zene elérhetővé vált bármikor, bárhol a világon - a Spotify már nagyon elterjedt - de ez nem fizet a művészeknek. Így hát a művészeknek más utakat kell kitalálni a pénzszerzéshez. Sok banda csinálja ezeket a fizetős meet-and-greet találkozókat meg hasonlókat, és sokan úgy tekintenek rá, hogy kapzsi az előadó, pedig nem - mindössze a művész próbál módot találni a megélhetéséhez.
Ha egy villanyszerelő vagy, nem várhatom el, hogy eljöjj a házamba és megjavítsd a villanyvezetékemet fizetés nélkül. Van feleséged, gyereked és albérleted, amit fizetned kell. A zenészekkel se más a helyzet - így tudjuk a megélhetésünket biztosítani, és ha nem kapsz ezért fizetséget, nem tudjuk tovább csinálni, a rajongók pedig nem ezt várják.
A mai srácok úgy érzik, hogy minden zenét ingyen megkaphatnak, így sajnos nekem is dobverőket meg bőröket kell árulnom a merch pultnál, hogy el tudjam tartani a családom. Ez a rideg valóság a zeneipar 2020-as helyzetéről.´