hosting: Hunet
r31
  cikkekfotók        
lemezajánló [nagylemez]  2004. szeptember 25. szombat   12:25
nincsen hozzászólás

szerző: Tompi
Tigris: A füsttel együtt
Crossroads Records

  Jó munkához idő kell, tartja a mondás. Lehet, hogy a Tigris debütáló albuma is ennek szellemében készült, hiszen majdnem egy évig zajlottak a felvételei, ami rendjén is van, hiszen minőségi reagge lemezt nem lehet rohamtempóban, sietve összedobni. Ezt a zenét érezni kell, és hiszen ez a műfaj tulajdonképpen csak szívből, lélekből és füstből áll. Mindezek mellett a Tigris maximális tisztelettel és alázattal közelít az arany- zöld-vörös hagyományok felé, és ha néha punkosan harapósra, vagy dubosan visszhangosra veszik is a figurát, akkor is igazi reagge hangulata marad mindenegyes dalnak. A fent vázolt trikolórból természetesen a zöld a legközelebb a szívükhöz, és amint az a címből kiderül, nem is tartják titokban a korong központi mondanivalóját. Közvetve, közvetlenül, valahogy mindig szorítanak egy- két sort az ötlevelű lóherének.
  
  Tökéletes példa erre a Partybilincs, amely Beng All(azaz Bengáli Tigris) énekes és Copy Con raggaman közös szerzeménye. Hangját ugyan csak utóbbi hallatja, na de hogyan! Az acapella köszöntő során egyből kiderül, hogy ez az orgánum tökéletesen megfelel ehhez a muzsikához. A refrénnél viszont már csak hüledeztem, hiszen egy az egyben olyan mintha Shaggy dalolna magyarul. Kár, hogy ez a szakasz szinte csak mutatóba van itt, bár azt is megértem, hogy Copy Con saját hangjára koncentrál inkább, és gondolom, nem akar a Kárpátok Shaggyja lenni. A folytatásban a visszafogottan lüktető címadó ecseteli a ganja előnyeit, utána pedig a legismertebb feldolgozás, Eddie Grant Joannaja jön. Nagyszerűen sikerült a hozzá írt magyar szöveg a tipikus politikusról, az angol eredetiben meghagyott refrén pedig továbbra is Joannahoz fohászkodik a reményért. Ébresztőnek is nagyszerűen alkalmas ez a szám, mert néhol kimondottan punkosan zakatol, a végére pedig már pogózni is lehet. Jó érzékkel építik ezeket a torzított gitáros részeket a dalokba, mert ugyan Tamil Tigris billentyűjátéka, és Kaszpi Tigris kongázása és Ázsiai Tigris duruzsoló basszusgitárja is hallgattatja magát, de nem árt, ha az áradó dallamok mellé jut egy kis lendület. Különösen akkor, ha következő tételek inkább a merengésekhez, a csendes filozofálgatásokhoz illenek.

  Eddie Grant után egy hasonlóan nagy, ám sokkal kevésbé ismert klasszikus, Lee Scratch Perry Chase The Devil-je következik, ehhez nem nagyon nyúltak hozzá. A Green Babylon és a Lehet is a lassú víz partot mos szellemében fogantak, előbbi egy igazi dub nóta, felvonultatva a stílus összes jellegzetességét. Tőlük ezt teljesen hitelesnek tartom, így vállnak az olyan kicsit klisés fordulatok, mint Babylon emlegetése, a hullámzó, visszhangzó hangok egy szerves egységgé, egy olyan Tigris dallá, amely bizony nagyon hiányozna az albumról. A Lehet talán túlságosan is megidézi Bob Marley Dont Rock My Boat-ját, de ez legyen a legnagyobb baj, és különben sem zavaró ez a hasonlóság. A névadó Tigris különösen vidámnak és pörgősnek tűnik a végére kicsit beforduló Lehet után. Szövege (szokás szerint) egy jó nagy adag pozitív életöröm, amelyre a Kocsonya még rá is licitál. Totális szakítás ez az eddig mélyen respektált gyökerekkel, hiszen talán még a legfanatikusabb rootsterek sem emlékeznek arra, mikor írt mondjuk Peter Tosh, vagy a Dilinger arról, hogy milyen jó is az, amikor csüngő csülkök, szőrős bőrök sorakoznak a hűtőben. A bolondosan kluttyogó hangok és a hasonlóan komoly szöveg Galla Miklós kultikus, ma már szinte beszerezhetetlen Kötödéjét juttatták az eszembe.
  
  A Varázsszőnyeg pedig úgy ska módra jól felpörög a Sublime Smoke Two Joints-a előtt . Utóbbi ismét egy remekbe szabott feldolgozás, az eredeti szöveg tökéletes magyarra fordításával. A biztonság kedvéért még rotyog egyet a vízipipa, és angolul is elhangzik, hogy kettőt szívok reggel
  
  Interpretációkban nem áll egyébként rosszul a Tigris, a Legalize It! himnusz sem kerülhette el sorsát. Néhány magyar versszak is került bele, elején felbukkannak a tavaly márciusi ellentüntetésbe torkollott szakirányú tüntetés hangjai, a vége pedig jól betorzultan még oda csap egyet a Partybilincs Prieger-Németh Anima Dub RMX-e előtt. Pontosan olyan jó, mint amilyet ilyen nevektől elvár az ember.
  
  Tulajdonképpen ezzel a lemezzel nem kell sok mindent tenni. Meg kell venni, és hátradőlve élvezni kell a ezt a jó kis reagge zenét. A füsttel együtt.
  
  1. Partybilincs
  2. A füsttel együtt
  3. Give Me Hope JoAnna
  4. Chase The Devil
  5. Green babylon
  6. Lehet
  7. Tigris
  8. Kocsonya
  9. Varázsszőnyeg
  10. Kettőt szívok
  11. Sensimilia
  12. Üzenet
  13. Legalize It!
  14. Partybilincs Anima Dub RMX



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 kapcsolódó linkek: 

Tigris

Cross Roads

 programajánló: 
2024. november 22.
Swing à la Django & Kozma Orsi koncert
2024. november 23.
Hollywood Undead, Sleeping Theory
2024. november 25.
Metallica program az Apocalpytica-tol a Barba Negra Red Stage-en
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Vented: Cruelty And Corruption
Drawing: Vol. 6
KabinLáz: Kihajolni Veszélyes EP
Born Again: Mesevilág
Agregator: Semmiből – A Semmin Át
Impovizatív jazztechno performansz Szipka-loops új lemeze
Frank Blackfire: Back On Fire
Megjelent a Quimby 25 éves születésnapi Aréna koncertje DVD-n
Megjelent a Tárkány Művek negyedik nagylemeze: Magyar konyha támad
Sabaton: The Last Stand
 kiemelt 
Dying Fetus, Chelsea Grin, Despised Icon
  
Tengerentúli extrém metal csomaggal kínál túlnyomás elleni szelepet a karácsonyi készülődés / őrület közepén Concerto Music

Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben
Descendents (US), Circle Jerks (US), Negative Approach (US)
Electric Callboy: 2025-ben már az MVM Dome-ba térnek vissza!
Wheel, Múr: izgalmas és feltörekvő zenekarokat hoz idén a progmetal Mikulás
 friss hozzászólások 

Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 voices of destiny    war-head    h.power    paolo fresu    mastodon    noctem    rocktogon    mickey rourke    ministry    volt 2013    barbra streisand    forgotten tales    dragonforce    scorsese    amberian dawn    ministry    die hard    jared leto    the melvins    extrema    ossian    electric ladyland    anaal nathrakh    the devil came on horseback    ensign  

r46
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!