lemezajánló [nagylemez] 2004. szeptember 25. szombat 12:25
nincsen hozzászólás
szerző: TompiTigris: A füsttel együtt Crossroads Records
Jó munkához idő kell, tartja a mondás. Lehet, hogy a Tigris debütáló albuma is ennek szellemében készült, hiszen majdnem egy évig zajlottak a felvételei, ami rendjén is van, hiszen minőségi reagge lemezt nem lehet rohamtempóban, sietve összedobni. Ezt a zenét érezni kell, és hiszen ez a műfaj tulajdonképpen csak szívből, lélekből és füstből áll. Mindezek mellett a Tigris maximális tisztelettel és alázattal közelít az arany- zöld-vörös hagyományok felé, és ha néha punkosan harapósra, vagy dubosan visszhangosra veszik is a figurát, akkor is igazi reagge hangulata marad mindenegyes dalnak. A fent vázolt trikolórból természetesen a zöld a legközelebb a szívükhöz, és amint az a címből kiderül, nem is tartják titokban a korong központi mondanivalóját. Közvetve, közvetlenül, valahogy mindig szorítanak egy- két sort az ötlevelű lóherének.
Tökéletes példa erre a Partybilincs, amely Beng All(azaz Bengáli Tigris) énekes és Copy Con raggaman közös szerzeménye. Hangját ugyan csak utóbbi hallatja, na de hogyan! Az acapella köszöntő során egyből kiderül, hogy ez az orgánum tökéletesen megfelel ehhez a muzsikához. A refrénnél viszont már csak hüledeztem, hiszen egy az egyben olyan mintha Shaggy dalolna magyarul. Kár, hogy ez a szakasz szinte csak mutatóba van itt, bár azt is megértem, hogy Copy Con saját hangjára koncentrál inkább, és gondolom, nem akar a Kárpátok Shaggyja lenni. A folytatásban a visszafogottan lüktető címadó ecseteli a ganja előnyeit, utána pedig a legismertebb feldolgozás, Eddie GrantJoannaja jön. Nagyszerűen sikerült a hozzá írt magyar szöveg a tipikus politikusról, az angol eredetiben meghagyott refrén pedig továbbra is Joannahoz fohászkodik a reményért. Ébresztőnek is nagyszerűen alkalmas ez a szám, mert néhol kimondottan punkosan zakatol, a végére pedig már pogózni is lehet. Jó érzékkel építik ezeket a torzított gitáros részeket a dalokba, mert ugyan Tamil Tigris billentyűjátéka, és Kaszpi Tigris kongázása és Ázsiai Tigris duruzsoló basszusgitárja is hallgattatja magát, de nem árt, ha az áradó dallamok mellé jut egy kis lendület. Különösen akkor, ha következő tételek inkább a merengésekhez, a csendes filozofálgatásokhoz illenek.
Eddie Grant után egy hasonlóan nagy, ám sokkal kevésbé ismert klasszikus, Lee Scratch PerryChase The Devil-je következik, ehhez nem nagyon nyúltak hozzá. A Green Babylon és a Lehet is a lassú víz partot mos szellemében fogantak, előbbi egy igazi dub nóta, felvonultatva a stílus összes jellegzetességét. Tőlük ezt teljesen hitelesnek tartom, így vállnak az olyan kicsit klisés fordulatok, mint Babylon emlegetése, a hullámzó, visszhangzó hangok egy szerves egységgé, egy olyan Tigris dallá, amely bizony nagyon hiányozna az albumról. A Lehet talán túlságosan is megidézi Bob MarleyDont Rock My Boat-ját, de ez legyen a legnagyobb baj, és különben sem zavaró ez a hasonlóság. A névadó Tigris különösen vidámnak és pörgősnek tűnik a végére kicsit beforduló Lehet után. Szövege (szokás szerint) egy jó nagy adag pozitív életöröm, amelyre a Kocsonya még rá is licitál. Totális szakítás ez az eddig mélyen respektált gyökerekkel, hiszen talán még a legfanatikusabb rootsterek sem emlékeznek arra, mikor írt mondjuk Peter Tosh, vagy a Dilinger arról, hogy milyen jó is az, amikor csüngő csülkök, szőrős bőrök sorakoznak a hűtőben. A bolondosan kluttyogó hangok és a hasonlóan komoly szöveg Galla Miklós kultikus, ma már szinte beszerezhetetlen Kötödéjét juttatták az eszembe.
A Varázsszőnyeg pedig úgy ska módra jól felpörög a Sublime Smoke Two Joints-a előtt . Utóbbi ismét egy remekbe szabott feldolgozás, az eredeti szöveg tökéletes magyarra fordításával. A biztonság kedvéért még rotyog egyet a vízipipa, és angolul is elhangzik, hogy kettőt szívok reggel
Interpretációkban nem áll egyébként rosszul a Tigris, a Legalize It! himnusz sem kerülhette el sorsát. Néhány magyar versszak is került bele, elején felbukkannak a tavaly márciusi ellentüntetésbe torkollott szakirányú tüntetés hangjai, a vége pedig jól betorzultan még oda csap egyet a PartybilincsPrieger-Németh Anima Dub RMX-e előtt. Pontosan olyan jó, mint amilyet ilyen nevektől elvár az ember.
Tulajdonképpen ezzel a lemezzel nem kell sok mindent tenni. Meg kell venni, és hátradőlve élvezni kell a ezt a jó kis reagge zenét. A füsttel együtt.
1. Partybilincs 2. A füsttel együtt 3. Give Me Hope JoAnna 4. Chase The Devil 5. Green babylon 6. Lehet 7. Tigris 8. Kocsonya 9. Varázsszőnyeg 10. Kettőt szívok 11. Sensimilia 12. Üzenet 13. Legalize It! 14. Partybilincs Anima Dub RMX