szerző: Mjásznik PálácsCasket Garden Magazine V. szám 2004. július
Ötödízben jelent meg a Casket Garden Magazine, és ahogy kezembe kaptam a vadonatúj példányt, óhatatlanul is az a pillanat idéződött fel bennem, amikor évekkel ezelőtt a kiadvány első számát elkezdtem lapozni. A fejlődés egyértelmű: a valamikor még félbehajtott, tűzőgéppel összefogott, fekete-fehérben fénymásolt A3-s papírokból álló újságból mára színes borítós, fűzött, gazdagon illusztrált lap lett. A sokszorosítás technikája is javult: a fekete-fehér fotók s a tipográfia minősége is nagyot emelkedett, egyszerűen sokkal kellemesebb kézbe venni, lapozgatni, átfutni és forgatni ma a Casket Garden Magazine-t, mint annak idején. Mivel az összes eddigi számot volt szerencsém olvasni, állíthatom, a fejlődés folyamatos és töretlen, szép példája ez az újság annak, hogy a szorgalmas, elszánt munka hogyan vezet kézzelfogható eredményhez.
Persze egy sajtóorgánum igazi mércéje a belbecs, a külső kiállítás csak az olvasáshoz való kedvet adja meg vagy veszi el lássuk tehát, mit kínál a vásárlónak a Casket Garden ötödik száma! A 68 oldalas terjedelem javát interjúk foglalják el, szám szerint 13. A megkeresett bandák között hazaiak (9) és külhoniak (4) egyaránt találhatók, többnyire olyan nevek, akikkel nem futni össze minden héten a nagyobb magazinokban, tehát tényleg a fanzine-olvasó közönségnek szólnak ezek a beszélgetések. A terjedelem a külföldi bandák esetében meglehetősen ingadozó, köszönhetően legfőképpen minden bizonnyal annak, hogy a kérdéseket e-mailben kapták meg a zenészek. Így történhet meg aztán, hogy a hatoldalas Graveland-interjú egymagában olyan hosszú, mint a másik három külföldi bandával (Impaled Nazarene, Mörk Gryning, End of Green) folytatott beszélgetés. Ahogyan a szerkesztő, Krisztián meg is jegyzi az egyik csevely végén, egy interjúban sok minden múlik a válaszadón, s talán tényleg érdemes volna a zenészeknek megtisztelni az irántuk érdeklődő szerkesztőket és legfőképpen az olvasókat azzal, hogy tisztességes, hosszú válaszokkal szolgálnak. Hazai frontról nagyjából egyformán kellemes terjedelmű interjúkat kapunk, a megkérdezett zenekarok, előadók: Eibon, Turulvér, Dead Monuments, Autumn, Shadow (Dusk, Awakening és Diecold együttesek), Blizzard, Splendoor, Christian Epidemic, Neochrome. A beszélgetések egyaránt boncolgatják a bandákkal kapcsolatos kérdéseket és a muzsikusok személyes véleményét egy-egy aktuális vagy örökérvényű kérdésben, akár kényesebb vizekre is evezve. Ahogyan az már lenni szokott, néhány ízben kifejezetten beteg, visszataszító véleményekkel találkozunk, de ezekkel is érdemes szembesülni, hiszen léteznek, másrészt pedig akad egy-két olyan banda is, akik nagyon szimpatikus hozzáállásról tesznek tanúbizonyságot.
A fennmaradó oldalakon a szokott módon helyet kaptak versek, egy nem zenei tárgyú cikk (ezúttal a magyar rovásírásról), 21 rövid (legtöbbször igen lényegre törően, néhány esetben azonban talán túlságosan is kurtán megfogalmazott) lemezismertető, és tabok is, most a Mayhem-től. Míg a többi rovat kellemesen színesíti az újság tartalmát, ezt egy kicsit feleslegesnek érzem, hiszen tabokhoz nagyon könnyű az Interneten keresztül hozzáférni, s ha valaki nem rendelkezik közvetlen kapcsolattal, akkor is könnyűszerrel netezhet könyvtárban, művelődési házban. Ez azonban mindössze négy oldal az újságból, az összkép pedig egy olyan lapot mutat, amely érdekes információkkal szolgálhat a black, doom, death underground (s főleg a hazai bandák) iránt érdeklődőknek.
A Casket Garden Magazine 5. száma 200 számozott példányban jelent meg, s a következő címeken lehet érdeklődi, megrendelni: Simon Krisztián, 1108 Budapest, Lenfonó u. 2. IX/39, e-mail: confused@freemail.hu, mobil: 06 20 516 55 67 (ezek egyben a Casket Garden Distribution elérhetőségei is).