előzetes [fesztivál] 2019. július 31. szerda 04:31
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrÜtőhangszerek a világ minden tájáról a Velencei-tó partján
Augusztus 2-4. között idén is várja a ritmusok és világzene szerelmeseit az agárdi szabadstrandon megrendezésre kerülő 4. Ütős Fesztivál. Az ingyenes rendezvényen fellép többek között a Besh O Drom, a Bohemian Betyars és a Vojasa, emellett japán taiko koncert, indonéz gamelán bemutató, dobkör afrikai és közel-keleti ritmusokkal, Beatbox Battle országos bajnokság és számtalan további különleges programelem várja a látogatókat.
Immár negyedik éve az első augusztusi hétvégén dobszó és világzenei, népzenei dallamok csendülnek fel a Velencei-tó partján rendezett Ütős Fesztiválon, amely a legnagyobb, kifejezetten a ritmushangszerek világát bemutató hazai szabadtéri fesztivál. A Látótér Alapítvány szervezésében az agárdi szabadstrandon megvalósuló ingyenes rendezvény minden korosztálynak tartogat élményeket: esténként különleges fényfestéssel díszített koncertek, napközben hangszerbemutatók és workshopok, közösségi zenélés, különféle tánc és mozgás programok, gyermekfoglalkozások és kézműves vásár várja a látogatókat – a helyszínből adódó strandolás lehetőség mellett.
A koncertek sorát augusztus 2-án pénteken délután a Vajdaságból érkező Ethnokor együttes vérbő, szenvedélyes népzenei programja nyitja. Kora este a fesztivál hivatalos megnyitóját az ősi hangulatú ütős és fúvős zenét ötvöző Avar Horda kirobbanóan energikus zenés felvonulása vezeti fel. Az esti nagykoncerteken két pörgős produkció is adja majd a talpalávalót: elsőként a Bohemian Betyars pattogós ska, zúzós punk vagy épp dallamos témákat magyar-, balkáni- és cigány népzenei dallamokkal fűszerező produkciója várja a bulizni vágyókat, majd az egyedi hangzásvilágú, merészen kísérletező Vojasa együttes következik, akik az autentikus cigányzenét rock és drum´n´bass hangzással vegyítik. Az estét egy különleges közösségi zenélés, az Ethno Riddim Jam zárja: örömzene és örömtánc, amihez bárki szabadon csatlakozhat. Közreműködik a Barakoo Dobkör, Horváth Csilla LEMangURIA szabadmozgás oktató, Franczia Dániel közel-keleti ütőhangszeres és Jankovics Zoltán didgeridoo zenész.
A szombati nap programsorozatát reggeli jóga, majd Danni Bain egzotikus afrikai hangszerekkel kísért mesemondó gyerekprogramja indítja. Délelőtt élőzenés Tahiti tánc bemutató és workshop színesíti a mozgással kapcsolatos programokat. A polinéz táncok során a dübörgő dobok hangjára történeteket mesélnek a mozdulatokkal, amelyek középpontjában az élet ritmusainak ünneplése áll. Kora délután kezdeté veszi a X. Beatbox Battle országos bajnokság, amely a magyar beatbox szcéna legrangosabb, nemzetközi szabályok szerinti megmérettetése. A több fordulós verseny során huszonkét jelentkező közül kerül majd ki a beatbox magyar bajnoka, aki amellett, hogy értékes fődíjjal gazdagodhat a Roland Magyarország jóvoltából, képviselheti hazánkat a háromévente megrendezésre kerülő beatbox világbajnokságon, Németországban.
Szombaton is lesz délutáni népzenei program: a Lajta Néptáncegyüttes idén egy botos összeállítással köti össze az “ütős” hangzásvilágot a néptánccal. A koncertprogram az Ataru dobcsoporttal folytatódik, akik visszatérő vendégként a japán taiko dobművészetet mutatják be egy igazán ütős előadással. Ezután következik a Beatbox Battle döntője, amelyen a délutáni selejtezők legjobbjai egyenes kieséses rendszerben mérkőznek meg egymással. Az esti koncertprogramot a Bordó Sárkány zenekar vezeti fel, akik magyar és európai középkori dalokat játszanak, erőteljes dinamikai felfogásban, előtérbe helyezve az ütőhangszereket, majd az idén húszéves születésnapját ünneplő Besh O Drom együttes, a magyarországi világzene egyik legjelentősebb, világszerte elismert képviselőjének fergeteges nagyszínpadi koncertje zárja az estét, a zenekar védjegyévé vált, magyar, román, cigány, balkáni népzenei elemeket újraértelmező, sajátos hangzásvilággal. A koncertek után mindenkit vár egy közös dobolásra a tüzes nyugat-afrikai ritmusok mentén zenélő a Barakoo Dobkör.
A vasárnapi Családi Napot a reggeli jóga után a Samsara Boulevard mélyrelaxációs fekvőkoncertje indítja, amely során az ismert mantrazenekar négy tagja több mint negyven hangszert szólaltat meg. Őket a Bélaműhely utánozhatatlan zeneszerszámai követik a színpadon: kísérleti zenéjükben ipari hulladékok, kimustrált használati tárgyak, hordók, csövek, bicikli és számítógép alkatrészek lényegülnek át hangszerré. Aki kedvet kap a zenei célú újrahasznosításhoz, napközbeni workshopjukon maga is kipróbálhatja a hangkeltő eszközök készítését különféle használati tárgyakból. A vasárnap délelőtti program az idén 10. születésnapját betöltő Kiskalász zenekar gyerekkoncertjével folytatódik, akik elsősorban Bartos Erika verseinek megzenésítésével lopták be magukat a kisgyermekes családok szívébe. Ezután zenei workshopok következnek: egzotikus ütőhangszer bemutató és hangszersimogató Franczia Dániellel, majd az ausztrál bennszülöttek hangszerét, a didgeridoo-t lehet kipróbálni Jankovics Zoltánnal. A délután koncertprogram a ToSoDa Projekt latinos és drum´n bass-es lüktetéssel megspékelt, hang drum-cajon-gitár felállású világzenéjével folytatódik, majd Spontán Színpad lesz, ahol helyi zenekarok mutatkozhatnak be.
A fesztivál idei díszvendége az Indonéz Nagykövetség és a Topong Bang Gamelán zenekar, akik Bali és Jáva szigetének hangszeres- és tánckultúráját mutatják be interaktív napközbeni programokon, egy közel hetven négyzetméteres sátorban. Az ő közreműködésükkel egy igazán egzotikus programmal zárul idén a fesztivál: a vasárnap esti zárógálán gamelán zenével kísért tradicionális indonéz táncelőadást láthat a közönség.
Az Ütős Fesztivál az elmúlt évek során a Velencei-tó egyik legnépszerűbb, közösségi alapon szerveződő, helyi lakosok által, helyi értékek mentén létrejött ingyenes rendezvényévé vált. A szervező csapat a rendezvény megálmodásakor azt az utánozhatatlan közösségi élményt vette alapul, ami a közös zenélés és a ritmus köré fonódik, a helyszín – az agárdi szabadstrand – pedig ideális teret ad egy tartalmas családi programhoz is.